پرفورمنس مارکتینگ پلتفرم تبلیغات آنلاین دارت ادز
سئو

۱۰ ابزار برتر تحقیق کلمات کلیدی برای سئوکاران ایرانی

عاطفه سلحشور عاطفه سلحشور
17 آبان 1402
زمان مطالعه: 10 دقیقه
۱۰ ابزار برتر تحقیق کلمات کلیدی برای سئوکاران ایرانی
زمان مطالعه: 8 دقیقه

استفاده از ابزار تحقیق کلمات کلیدی به شما کمک می‌کند تا بهترین و مناسب‌ترین کلمات کلیدی را هدف قرار داده و بینش ارزشمندی در مورد نحوه‌ی جست‌وجوی مخاطبان‌تان به دست آورید. در حقیقت این اطلاعات شما را قادر می‌سازد، استراتژی محتوایی هدفمندتری چیده و تلاش‌های بازاریابی خود را همسو کنید. بنابراین در این محتوا به معرفی بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی خارجی و ایرانی می‌پردازیم تا بتوانید از بهترین ابزارها برای رسیدن به اهداف بازاریابی خود بهره ببرید.

معرفی بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی خارجی و ایرانی

همانطور که در مقدمه اشاره کردیم با معرفی بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی خارجی و داخلی می‌توانیم از مناسب‌ترین آن‌ها با توجه به نیاز خود استفاده کنیم؛ پس شروع کنیم:

Google Keyword Planner

Google Keyword Planner یک ابزار تحقیق کلمات کلیدی رایگان بوده که توسط گوگل ارائه شده است. این ابزار به کاربران کمک می‌کند تا کلمات کلیدی سایت یا کمپین‌های تبلیغاتی آنلاین خود را مورد بررسی و تجزیه‌وتحلیل قرار دهند.

در حقیقت Google Keyword Planner به هدف استفاده برای تبلیغات گوگل طراحی شده اما می‌تواند برای استراتژی‌های سئو و بازاریابی محتوایی نیز مفید باشد. به بیان دیگر هدف اصلی این ابزار آن است که به کاربران برای یافتن کلمات کلیدی مرتبط و با کارایی بالا برای کمپین‌هایشان کمک کند. ارائه داده‌هایی مانند حجم جست‌وجو، میزان رقابت و پیشنهادهای مرتبط برای هر کلمه کلیدی کاربران را قادر می‌سازد، تصمیمات آگاهانه‌ای در مورد اهداف محتوایی خود بگیرند.

مهرفی بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی خارجی و داخلی

برای استفاده از Google Keyword Planner، کاربران باید یک حساب Google Ads داشته باشند. پس از ورود به سیستم، آن‌ها می‌توانند یک کلمه کلیدی اولیه یا URL سایت را برای ایجاد ایده‌های کلمه کلیدی وارد کرده تا پیشنهادات این ابزار را مشاهده کنند.

یکی دیگر از ویژگی‌های کلیدی Google Keyword Planner توانایی آن در ارائه داده‌های خاص برای مکان‌ها و زبان‌های متنوع است که شامل زبان فارسی نیز می‌شود. این ابزار تحقیق کلمه کلیدی، علاوه‌بر پیشنهادات کلمات کلیدی، ویژگی‌های مفید دیگری مانند آمار تاریخی، روند این کلمات و گزینه اضافه کردن کلمات کلیدی به یک طرح برای استفاده بعدی را نیز ارائه می‌کند. کاربران همچنین می‌توانند نتایج را با معیارهای مختلفی مانند حجم جست‌وجو و رقابت فیلتر کنند تا گزینه‌های کلیدواژه‌شان محدود شود.

Google Trends

Google Trends یکی دیگر از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی به صورت رایگان و ارائه‌شده توسط گوگل است که به کاربران کشورهای مختلف از جمله ایران، امکان می‌دهد محبوبیت عبارات جست‌وجو را در طول زمان ردیابی و تجزیه‌و تحلیل کنند. این ابزار منبع ارزشمندی برای کسب‌وکارها و بازاریابان برای درک علایق و گرایش‌های مصرف‌کننده و استراتژی‌های تبلیغاتی آن‌هاست.

یکی از ویژگی‌های اصلی Google Trends امکان مشاهده علاقه نسبی جست‌وجو برای یک کلمه کلیدی یا موضوع خاص در یک دوره زمانی انتخاب شده است که می‌تواند برای شناسایی روندهای فصلی و همچنین درک محبوبیت کلی یک موضوع خاص مفید باشد.

ابزارهای تحقیق کلمه کلیدی

از دیگر ویژگی‌های این ابزار تحقیق کلمات کلیدی، می‌توان به توانایی مقایسه میزان علاقه جست‌وجو برای چندین کلمه کلیدی اشاره کرد که کاربران را قادر می‌سازد، موضوعات مرتبط یا رقیب را شناسایی کرده و محبوبیت آن‌ها در طول زمان بسنجند.

Google Trends همچنین داده‌هایی را در مورد موقعیت جغرافیایی و جست‌وجوهای مرتبط برای یک کلمه کلیدی یا موضوع خاص ارائه می‌دهد که می‌تواند برای مشاغلی که به دنبال هدف قرار دادن مناطق خاص مفید باشد.

SEMrush

SEMrush یک ابزار محبوب تحقیق کلمه کلیدی است که طیف گسترده‌ای از ویژگی‌ها را برای کمک به کاربران در بهبود استراتژی‌های SEO و PPC ارائه می‌دهد. این ابزار، پایگاه داده‌ای با بیش از 20 میلیارد کلمه کلیدی داشته و داده‌هایی را برای جست‌وجوی ارگانیک رایگان و پولی فراهم می‌کند. به وسیله‌ی SEMrush کاربران می‌توانند یک کلمه کلیدی یا دامنه را وارد کرده و لیستی از کلمات کلیدی مرتبط را به همراه حجم جست‌وجو، CPC و سطح رقابت کلمات را در نسخه رایگان دریافت کنند.

تحقیق کلمات کلیدی

یکی دیگر از ویژگی‌های مفید SEMrush ابزار تجزیه‌و‌تحلیل رقبای آن است که با وارد کردن دامنه، می‌توان کلمات کلیدی ارگانیک و پولی برتر آن دامنه را شناسایی کرده و ترافیک تخمینی و هزینه تبلیغات آن را مشاهده کرد.

این ابزار تحقیق کلمات کلیدی همچنین مسائل فنی SEO سایت را بررسی کرده و توصیه‌هایی برای بهبود ارائه می‌دهد که ابزار تجزیه‌وتحلیل بک‌لینک نیز بخشی از آن است. علاوه‌براین ویژگی‌ها، SEMrush ابزارهایی برای بازاریابی محتوایی، مدیریت و بازاریابی رسانه‌های اجتماعی و تبلیغات نیز ارائه می دهد.

ناگفته نماند که برای استفاده از این ابزار در محدوده کلمات فارسی، می‌توانید زبان فارسی و کشور افغانستان را انتخاب کنید تا از تمام ویژگی‌های رایگان آن بهره‌مند شوید.

همچنین بخوانید: استراتژی سئو چیست؟ | صفر تا صد تدوین استراتژی سئو

Keyword Surfer

Keyword Surfer یک افزونه رایگان کروم است که داده‌های کلیدی ارزشمندی را در ارتباط با نتایج جست‌وجوی گوگل در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این ابزار تحقیق کلمه کلیدی به کاربران اجازه می‌دهد تا حجم جست‌وجو، کلمات کلیدی مرتبط و داده‌های بک‌لینک را برای هر کلمه کلیدی که در گوگل جست‌وجو می‌کنند، ببینند.

یکی از ویژگی های اصلی Keyword Surfer توانایی آن برای نشان دادن حجم جست‌وجو به طور مستقیم در صفحات نتایج جست‌وجوی گوگل است. این بدان معنی است که کاربران می‌توانند بدون نیاز به خروج از موتور جست‌وجو، تعداد جست‌وجوهای ماهانه یک کلمه کلیدی را دیده و  کلمات کلیدی با حجم بالا را به سرعت شناسایی کنند.

تحقیق کلمه کلیدی

Keyword Surfer علاوه‌بر حجم جست‌وجو، کلمات کلیدی مرتبط و حجم جست‌وجوی آن‌ها را نیز نمایش می دهد که برای شناسایی سایر کلمات کلیدی مرتبط و گسترش دامنه دسترسی به سایت یا محتوا مفید است.

همچنین در این ابزار کاربران می‌توانند با کلیک بر روی تب “Backlinks”، تعداد بک‌لینک‌های یک سایت برای کلمه کلیدی که جست‌وجو کرده‌اند، مشاهده کنند که آنان را قادر می‌سازد تا استراتژی سئو خود را تغییر داده و در رقابت برای یک کلمه کلیدی خاص پیروز شوند.

Keyword Surfer ویژگی “تجزیه و تحلیل SERP” را نیز ارائه می‌دهد؛ به این معنی که صفحات با رتبه برتر در یک کلمه کلیدی مشخص و ترافیک تخمینی آن را مشخص می‌کند که می‌تواند بینش ارزشمندی در مورد رقابت و ترافیک بالقوه برای یک کلمه کلیدی خاص را ارائه دهد.

با تمام ویژگی‌های ذکر شده، این ابزار برای کاربران ایرانی محدودیت‌هایی دارد؛ در نتیجه شما با سرچ یک کلمه کلیدی در گوگل، تنها می‌توانید تعداد کلمات هر محتوا در نتایج جست‌وجو و تعداد استفاده از کلمات کلیدی در آن محتوا را مشاهده کنید. مقدار حجم ترافیک برای هر سایت نیز به طور ماهیانه نشان داده می‌شود اما از آن جایی که نمی‌توان موقعیت مکانی را روی کشور ایران تنظیم کرد، نمی‌توان بر حجم ترافیک نمایش داده شده، اتکا کرد.

Ubersuggest

Ubersuggest یک ابزار تحقیق کلمات کلیدی است که به کاربران کمک می‌کند تا ایده‌های جدیدی پیدا کرده و رقابت خود را تجزیه‌وتحلیل کنند. این ابزار به دو صورت رایگان و نسخه پولی ارائه می‌شود که بالطبع نسخه پولی، ویژگی‌ها و داده‌های بیشتری را ارائه می‌دهد.

یکی از ویژگی‌های اصلی Ubersuggest پیشنهاد کلمات کلیدی آن است. به بیان دیگر کاربران می‌توانند یک کلمه کلیدی یا دامنه اولیه را وارد کرده و این ابزار لیستی از کلمات کلیدی مرتبط را به همراه حجم جست‌وجو، CPC و سطح رقابت آن‌ها تحویل دهد.

تحقیق در مورد کلمات کلیدی

یکی دیگر از ویژگی‌های مفید این ابزار تحقیق کلمه کلیدی، قابلیت آنالیز رقبا است که کاربران می‌توانند با وارد کردن دامنه سایت رقبا، کلمات کلیدی ارگانیک برتر آنان و همچنین ترافیک تخمینی ماهانه آن کلمات کلیدی را مشاهده کنند که در نهایت به کاربران کمک می‌کند تا میزان رقابت خود را درک کرده و کلمات کلیدی بالقوه را برای هدف‌گذاری شناسایی کنند.

علاوه‌براین ویژگی‌ها، Ubersuggest یک ابزار برای ممیزی سایت نیز ارائه می‌کند که سایت را از نظر بهینه‌سازی برای موتورهای جست‌وجو بررسی کرده و توصیه‌هایی برای بهبود ارائه می‌دهد. همچنین پیشنهاد موضوعات و سرفصل‌های محبوب بر اساس یک کلمه کلیدی از دیگر قابلیت‎‌های این ابزار است.

Ubersugges همچنین یک ابزار تجزیه‌وتحلیل بک‌لینک ارائه می‌دهد که بک‌لینک‌های برتر برای یک دامنه یا URL را نشان داده و درک پروفایل بک‌لینک رقبا و شناسایی فرصت‌های بالقوه لینک‌سازی را آسان می‌کند.

با توجه به این که این ابزار موقعیت مکانی کشور ایران را پشتیبانی نمی‌کند، با این حال شما می‌توانید از لوکیشن افغانستان با زبان فارسی استفاده کنید، تا بتوانید از این ابزار تا حدودی بهره‌مند شوید. به بیان مفصل‌تر با انتخاب زبان فارسی و کشور افغانستان در نسخه رایگان شما می‌توانید از مقدار سختی کلمه کلیدی مدنظرتان، آگاه شده و با کلمات کلیدی مرتبط و درجه سختی هر کدام از آن‌ها آشنایی پیدا کنید.

کیوردچی

کیوردچی دیگر ابزار تحقیق کلمات کلیدی بوده؛ با این تفاوت که این ابزار در داخل ایران و برای کاربران ایرانی تدارک دیده شده است. کیوردچی ویژگی‌های بسیاری داشته و قابلیت‌های منحصربه‌فردی را برای کاربران فراهم می‌کند. در ابتدا با استفاده از این ابزار باید کلمه کلیدی موردنظر خود را وارد کرده و کلمات کلیدی مرتبط را دریافت کنید.

کیوردچی

به بیان مفصل‌تر کیوردچی بیشترین جست‌وجوها راجع‌ به آن کلمه را ارائه داده و پیشوندها و پسوندهای متداول پیرامون آن را مشخص می‌کند. این ابزار تحقیق کلمه کلیدی به همین اطلاعات اکتفا نکرده و کلمات پرسرچ دیگر را به شکل کلمات کلیدی در کنار هر حروف الفبا ارائه می‌دهد. ناگفته نماند که کیوردچی امکان گرفتن خروجی اکسل این کلمات را نیز در اختیار شما می‌گذارد.

kwrank

یکی از پرقابلیت‌ترین ابزار تحقیق کلمات کلیدی به زبان فارسی بوده که علاوه‌بر پیشنهاد کلمات کلیدی مرتبط، امکان تحلیل عملکرد و بررسی رتبه کلمات کلیدی سایت را نیز دارد. به بیان دیگر با استفاده از kwrank می‌توانید رتبه کلمات کلیدی سایت‌تان را به صورت روزانه مشاهده کرده، رتبه سایت‌تان را به طور روزانه در کشورها و شهرهای مختلف یا در گوشی و دستکتاپ به دست آورده، رتبه سایت‌تان را در مقایسه با رقبا و کلمات کلیدی آنان را بررسی کرده و در نهایت پیشنهادات کلمات کلیدی موردنیازتان را دریافت کنید.

معرفی بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی خارجی و ایرانی

همچنین مشاهده تراکم کلمات کلیدی سایت، دریافت خروجی از اطلاعات، نگهداری اطلاعات به صورت دائمی و فیلتر اطلاعات در بازه‌های زمانی مختلف از دیگر ویژگی‌های منحصربه‌فرد این ابزار ایرانی است که در دو نسخه رایگان و پولی ارائه می‌شود.

جت سئو

جت سئو یکی دیگر از ابزار تحقیق کلمه کلیدی ایرانی بوده که به دو شکل رایگان و پولی در اختیار کاربران ایرانی قرار می‌گیرد. این ابزار با بررسی کامل و گسترده کلمات کلیدی، میزان سختی هر کدام را نمایش داده و رتبه روزانه آنان را گزارش می‌کند. علاوه‌براین پیش‌بینی تعداد کلمات مناسب برای مقاله، پیشنهاد عناوین جذاب برای مقالات، نمایش خطاهای مربوط به صفحات، پیشنهاد توضیحات متا و تگ‌آلت و نمایش خطاهای لینک‌ها و محتواها از دیگر قابلیت‌های جت‌سئو است.

جت سئو

همچنین با استفاده از این ابزار امکان یافتن کلمات کلیدی استفاده شده توسط رقبا و گزارش‌گیری هفتگی کلمات کلیدی نیز وجود دارد.

میزفاتولز

میزفاتولز ابزاری ایرانی برای نظارت دقیق بر کلمات کلیدی سایت خود و رقبا است که در دو نسخه رایگان و پولی ارائه می‌شود. این ابزار تحقیق کلمات کلیدی، بر داده‌های شهرهای مختلف ایران دسترسی داشته و گزارش مختلفی از کلمات کلیدی در مکان‌های مختلف ایران و خارج از ایران در اختیار کاربران می‌گذارد. رصد کلمه کلیدی در لحظه و به صورت دقیق و امکان مقایسه کلمات با ارائه گزارش‌های جامع، از دیگر ویژگی‌‍‌های آن است. به بیان دیگر با استفاده از میزفاتولز می‌توانید افت و رشد رقبا را به صورت روزانه و در قالب جداول و انواع نمودارهای جامع، پردازش کنید.

معرفی بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی خارجی و ایرانی

برچسب‌گذاری و دسته‌بندی حرفه‌ای کلمات کلیدی، فیلتر پیشرفته برای افراد تحلیل‌گیر و گزارش برای همنوع‌خواری و مغایرت با صفحه هدف از دیگر ویژگی‌های این ابزار است

وبسیما

آژانس تبلیغاتی وبسیما ابزار تحقیق کلمه کلیدی تهیه کرده که با توجه به ابزارهای دیگر در این لیست ویژگی‌های کمتری دارد. شما در این ابزار نیز می‌توانید کلمات کلیدی مرتبطی را با توجه به کلمه مورد جست‌وجوی خود بیابید اما تعداد این کلمات محدود بوده و داده‌های بسیاری را دربرنمی‌گیرد.

۱۰ ابزار برتر تحقیق کلمات کلیدی برای سئوکاران ایرانی 1

از کدام ابزار تحقیق کلمات کلیدی استفاده کنیم؟

ما در این محتوا به معرفی بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی خارجی و ایرانی پرداختیم و ویژگی‌های هر کدام از آن‌ها را به طور جداگانه توضیح دادیم. حال زمان آن رسیده که شما با توجه به نیازهایی که دارید، بهترین آن‌ها را برای استفاده، انتخاب کنید. به بیان دیگر ممکن است شما در حال ایجاد یک کمپین کلیکی باشید که در این صورت تنها از بعضی از این ابزارها می‌توانید استفاده کنید یا برعکس شاید تنها به کلمات کلیدی مرتبط محدودی نیاز دارید که انتخاب بین این ابزارها را برای شما آسان‌تر می‌کند.

بادکوبه
به اشتراک بگذارید:
عاطفه سلحشور
عاطفه سلحشور
نظرات

نعیم
نعیم

البته فکر کنم اسمش رو اشتباه نوشتم :)))) میزفاتولز منظورم بود کمی سخته اسمش

نعیم
نعیم

وای چقدر این ابزاری که معرفی کردید میزبفاتولز عالی بود مخصوصا بخش تحقیق کلماتش خیلی خوبه

اشاره