پرفورمنس مارکتینگ پلتفرم تبلیغات آنلاین دارت ادز
اصول و استراتژی بازاریابی تبلیغات آنلاین و E-CRM

کمپین دیجیتال مارکتینگ چیست؟ طراحی و اجرای کمپین تبلیغات دیجیتال

عاطفه سلحشور عاطفه سلحشور
11 شهریور 1402
زمان مطالعه: 16 دقیقه
کمپین دیجیتال مارکتینگ چیست؟ طراحی و اجرای کمپین تبلیغات دیجیتال
زمان مطالعه: 13 دقیقه

در چشم‌انداز دیجیتالی پرسرعت و همیشه در حال تحول امروز، کسب‌وکارها به طور مداوم به دنبال راه‌های نوآورانه برای ارتباط با مخاطبان هدف خود و دستیابی به اهداف بازاریابی هستند. در این بین طراحی و اجرای کمپین دیجیتال مارکتینگ به کسب‌وکارها این امکان را می‌دهند که به مخاطبان بیشتری دست یافته، آگاهی از برند را افزایش داده و تبدیل‌ها را بهبود ببخشند. با این حال، برای موفقیت در اجرای این کمپین‌ها باید با ویژگی‌ها و نحوه‌ی اجرای کمپین تبلیغات دیجیتال آشنا باشید که در این محتوا به توضیح این مسائل خواهیم پرداخت:

کمپین دیجیتال مارکتینگ چیست

کمپین تبلیغات دیجیتال مجموعه‌ای استراتژیک و هماهنگ از فعالیت‌هایی است که کسب‌‎وکارها یا سازمان‌ها برای تبلیغ محصولات، خدمات یا برند خود با استفاده از کانال‌ها و فناوری‌های دیجیتال انجام می‌دهند.

کمپین دیجیتال مارکتینگ شامل تاکتیک‌های مختلف بازاریابی آنلاین مانند بهینه‌سازی موتور جست‌وجو (SEO)، بازاریابی موتور جست‌وجو (SEM)، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی محتوایی، بازاریابی ایمیلی و سایر است.

هدف از طراحی کمپین تبلیغات دیجیتال، افزایش آگاهی از برند، دستیابی و تعامل با مخاطب هدف، هدایت ترافیک به یک سایت یا صفحه فرود، ایجاد سرنخ و در نهایت افزایش فروش است.

ویژگی‌های کمپین تبلیغات دیجیتال

اما کمپین دیجیتال مارکتینگ شامل چه ویژگی‌هایی است:

  1. قابل‌اندازه‌گیری است

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های کمپین تبلیغات دیجیتال توانایی اندازه‌گیری میزان موفقیت شما در دستیابی به اهداف‌تان است. طراحی کمپین دیجیتال دسترسی شما به انواع داده‌ها را امکان‌پذیر می‌کند، که می‌تواند در استراتژی‌ها و تصمیمات آینده شما تاثیر به‌سزایی داشته باشد. به بیان دیگر شما با استفاده از داده‌ها و تجزیه‌وتحلیل آن‌ها می‌توانید استراتژی‌های خود را مورد بررسی قرار داده و نقاط ضعف و قوت آن را بیابید تا در نهایت برای دستیابی به مخاطبان هدف خود بهترین استراتژی را به کار گیرید.

  1. هدفمند است

تمامی کمپین‌های بازاریابی هدفمند هستند؛ به این معنا که می‌توانند به مخاطبان هدف مشخصی دست یافته و داده‌های آن‌ها را جمع‌آوری ‌کنند. به عنوان مثال یک برند لوازم آرایشی وگن، زنان 16 تا 45 ساله‌ای را هدف قرار می‌دهد که به دنبال برندهای وگن بوده و در محدوده خاصی زندگی می‌کنند. در حقیقت طراحی کمپین به شما کمک می‌کند که میزان به نمایش درآمدن تبلیغ خود را مشاهده کرده و بهترین تبلیغ خود را از نظر کارایی شناسایی کنید.

  1. چند کاناله است

در استراتژی دیجیتال مارکتینگ باید از بیش از یک کانال استفاده شود. در حقیقت همه مخاطبان از همه پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی یا مرورگرها استفاده نمی‌کنند؛ بنابراین شما باید با استفاده از پلتفرم‌های مختلف آنلاین با خریدار احتمالی در تماس بود.

به عنوان مثال، باید در نظر داشته باشید که آیا مخاطبان شما در اینستاگرام حضور فعالی دارند یا یک لینک پرداخت شخصی، که از طریق ایمیل ارسال شده می‌تواند آنان را تا مرحله خرید هدایت کند. در حقیقت شما با برخوردهای مختلف و متفاوت با مخاطبان‌تان می‌توانید با گذشت زمان مشتری را به برند علاقه‌مند نگه دارید.

ویژگی‌های یک کمپین بازاریابی دیجیتال موفق

  1. تطبیق‌پذیر است

تطبیق‌پذیری و سازگاری در کمپین، به توانایی تنظیم و اصلاح استراتژی‌ها و رویکردها بر اساس تغییرات در بازار، رفتار مخاطبان یا روندهای نوظهور اشاره دارد.

در حقیقت در دیجیتال مارکتینگ، سازگاری بسیار مهم است زیرا چشم‌انداز آنلاین به طور مداوم در حال تغییر است. پلتفرم‌ها، فناوری‌ها، الگوریتم‌ها و ترجیحات مصرف‌کنندگان جدید می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر اثربخشی تلاش‌های بازاریابی داشته باشند. با تطبیق‌پذیر بودن، کسب‌وکارها می‌توانند به سرعت استراتژی‌های خود را تغییر داده، رویکردهای مختلف را آزمایش کرده و کمپین‌های خود را بهینه‌سازی کنند تا با مخاطبان هدف خود ارتباط بهتری برقرار کرده و به نتایج دلخواه برسند.

  1. قابلیت بازاریابی مجدد دارد

قابلیت ریتارگتینگ یا بازاریابی مجدد، زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که شما در کمپین دیجیتال مارکتینگ قبلی خود اطلاعات و اقدامات مخاطبان هدف را به دست آورده باشید. سپس شما می‌توانید با استفاده از این اطلاعات افرادی را که به تبلیغات شما علاقه نشان داده‌اند، مورد هدف تبلیغات مجدد خود قرار دهید.

برای مثال زمانی که مخاطبان هدف شما تبلیغات محصولات یا خدمات‌تان را مشاهده کرده اما اقدام به خرید آن نکرده‌اند، می‌توانید آنان را مورد بازاریابی مجدد قرار داده و اطلاعات بیشتری را در مورد آن محصول یا خدمت در اختیارشان بگذارید تا به خرید تشویق‌شان کنید.

  1. قابلیت شخصی‌سازی دارد

زمانی که کمپین تبلیغات دیجیتال شما قابل‌اندازه‌گیری باشد به این معنا است که شما می‌توانید محصولات خریداری شده‌شان را بررسی کرده، تعداد بازدید آن‌ها از محصول موردنظر را به دست آورده و محصول موردعلاقه آنان را شناسایی کنید. در ادامه با داشتن چنین اطلاعاتی می‌توانید پیشنهادات محصولات خود را شخصی‌سازی کرده و خرید کالاها یا خدمات موردعلاقه یا موردنیازشان را پیشنهاد دهید. همچنین در این مسیر می‌توانید از تخفیفات شخصی‌سازی شده استفاده کرده و آنان را به سمت مرحله خرید سوق دهید.

9 مرحله طراحی کمپین دیجیتال مارکتینگ

هیچ موفقیتی بدون برنامه‌ریزی به دست نمی‌آید بنابراین شما باید قبل از هر اقدامی با مراحل طراحی کمپین دیجیتال مارکتینگ آشنا بوده و برای آن برنامه‌ریزی کنید؛ در ادامه به 9 مرحله از آن می‌پردازیم:

کمپین دیجیتال مارکتینگ

1. اهداف روشنی را تعیین کنید

برای ایجاد یک استراتژی بازاریابی متمرکز و مؤثر، تعریف واضح اهداف کمپین تبلیغات شما ضروری است. برای مثال، اگر هدف شما افزایش آگاهی از برند است، می‌توانید تاکتیک‌هایی مانند استفاده از رسانه‌های اجتماعی، مشارکت اینفلوئنسرها یا تلاش‌های روابط عمومی را برنامه‌ریزی کنید. یا اگر هدف شما تولید سرنخ است، ممکن است بر بازاریابی ایمیلی، بازاریابی محتوایی یا کمپین‌های تولید سرنخ نیاز داشته باشید.

 

2. مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید

درک مخاطبان هدف یا همان پرسونا برای ایجاد پیام و محتوایی که بتواند نظر آنان را جلب کند، بسیار مهم است. از تحقیقات بازار برای جمع‌آوری اطلاعات جمعیت‌شناختی (سن، جنسیت و مکان)، اطلاعات روان‌شناختی (علائق، ارزش‌ها و سبک زندگی) و اطلاعات رفتاری (عادات آنلاین و الگوهای خرید) استفاده کنید. این دانش برای تطبیق کمپین دیجیتال مارکتینگ خود با نیازها و ترجیحات خاص مخاطبان‌تان به کمک‌تان می‌آید.

 

3. بودجه تبلیغات خود را تنظیم کنید

دیجیتال مارکتینگ یک استراتژی بازاریابی مقرون‌به‌صرفه است؛ با این حال شما باید مقدار بودجه هر کمپین خود را با توجه به اهداف و انتظاراتتان تعیین کنید. به بیان دیگر هر کمپین دیجیتال مارکتینگ با توجه به استراتژی شما هزینه‌های متغیری دارد. برای مثال تبلیغات PPC برای کلمات رقابتی می‌تواند بودجه بیشتری را نسبت به پروموت محتواهای تبلیغاتی‌تان در شبکه‌های اجتماعی به خود اختصاص دهد. در حقیقت شما با تنظیم بودجه می‌توانید به‌صرفه‌ترین روش تبلیغاتی را انتخاب کنید.

مطلب مرتبط: انواع روش‌های تبلیغات رایگان کسب‌وکار 

4. پیشنهاد منحصربه‌فرد خود را مشخص کنید

پیام شما باید ارزش پیشنهادی منحصربه‌فرد محصول یا خدمت شما را به وضوح بیان کند. این پیشنهاد باید نقاط درد مخاطبان هدف شما را در نظر گرفته و مزایایی را که با انتخاب برند شما می‌توانند به دست آورند، برجسته کند. از زبان متقاعدکننده و تکنیک‌های داستان‌سرایی برای جذاب کردن پیشنهاد منحصربه‌فرد خود استفاده کنید.

 

5. کانال‌های مناسب را انتخاب کنید

در نظر بگیرید که مخاطبان هدف شما زمان خود را به صورت آنلاین و آفلاین در کجا می گذرانند تا کانال‌های بازاریابی برای دستیابی به آن‌ها را مشخص کنید. به عنوان مثال، اگر مخاطبان شما در رسانه‌های اجتماعی فعال هستند، در بازاریابی رسانه‌های اجتماعی سرمایه گذاری کنید. اگر ارتباط ایمیلی را ترجیح می‌دهند، روی بازاریابی ایمیلی تمرکز کرده و به طور کلی انتخاب کانال خود را متناسب با ترجیحات مخاطبان خود تنظیم کنید.

مطلب مرتبط: 11 روش برای افزایش بازدید سایت

کمپین دیجیتال مارکتینگ چیست؟ طراحی و اجرای کمپین تبلیغات دیجیتال 1

6. محتوای جذاب ایجاد کنید

محتوا جزء حیاتی هر کمپین دیجیتال مارکتینگ است. محتوای شما باید باکیفیت و با ارزش بوده و با علایق و نیازهای مخاطب هدف‌تان همسو باشد. این گونه محتواها می‌توانند شامل پست‌های وبلاگ، ویدئوها، اینفوگرافیک‌ها، مطالعات موردی یا محتوای تعاملی شوند.

 

7. یک استراتژی چند کاناله اجرا کنید

از کانال‌های بازاریابی متعدد برای به حداکثر رساندن دسترسی و تعامل خود استفاده کنید. با ادغام پیام‌ها و محتوای خود در کانال‌های مختلف، می‌توانید هویت برند خود را تقویت کرده و شانس دستیابی به مخاطبان هدف را در نقاط تماس مختلف افزایش دهید. به عنوان مثال، می‌توانید پست‌های وبلاگ خود را در رسانه‌های اجتماعی تبلیغ کنید، خبرنامه‌های ایمیلی با محتوای ارزشمند را پیشنهاد داده و تبلیغات هدفمند را در موتورهای جست‌وجو اجرا کنید.

 

8. شاخص‌های کلیدی عملکرد را مشخص کنید

از ابزارها و معیارهای تحلیلی برای پیگیری عملکرد کمپین دیجیتال مارکتینگ خود استفاده کنید. شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) مانند ترافیک سایت، نرخ تبدیل، معیارهای تعامل و بازگشت سرمایه را بررسی کنید. در حقیقت این داده‌ها بینشی در مورد اثربخشی کمپین به شما ارائه داده و به شما کمک می‌کند تا مبتنی بر داده‌ها تصمیم‌گیری کنید.

 

9. سایت خود را برای موبایل بهینه کنید

بسیاری از مصرف‌کنندگان در سراسر جهان، تنها از طریق تلفن همراه خود به اینترنت دسترسی دارند. بنابراین شما به سایتی نیاز دارید که سریع بارگیری شده، در همه انواع دستگاه‌های تلفن همراه کار کرده و تجربه کاربری لذت‌بخشی را برای کاربران فراهم کند.

شما همچنین باید دائما تجربه کاربری را مورد بررسی قرار دهید، برای مثال فونت‌ها، رنگ‌ها و اندازه فونت‌ها را برای خواندن در انواع صفحه‌نمایش‌های کوچک موبایل آزمایش کنید.

 

10. بهینه‌سازی و اصلاح را فراموش نکنید

به طور مداوم داده‌ها و بازخوردهای کمپین خود را تجزیه‌وتحلیل کنید تا در صورت نیاز تغییرات لازم اعمال شود. الگوها و روندها را در داده‌ها دنبال کنید تا متوجه شوید، چه چیزی کار می‌کند و چه چیزی نیاز به تنظیم دارد. بر اساس بینش‌هایی که جمع‌آوری می‌کنید، در استراتژی‌ها، پیام‌ها یا هدف‌گذاری خود تغییراتی ایجاد کنید. بهینه‌سازی یک فرآیند مداوم است که به شما امکان می‌دهد کمپین خود را اصلاح کرده و در طول زمان به نتایج بهتری برسید.

 

راهکارهای کلیدی برای موفقیت در اجرای کمپین دیجیتال مارکتینگ

هر بازاریابی برای اجرای کمپین دیجیتال مارکتینگ خود روش‌های مختلفی را در نظر می‌گیرد اما برای موفقیت در این مسیر نکات یکسانی وجود دارند که در ادامه به کلیدی‌ترین راهکارها اشاره می‌کنیم:

قیف فروش موثری تهیه کنید

1- MISSION (ماموریت): در این بخش، نیاز است که هدف اصلی کمپین دیجیتال مارکتینگ خود را مشخص کنید. توجه داشته باشید که این هدف باید کاملا قابل اندازه‌گیری و قابل دستیابی باشد. همچنین نیاز است که در هدف خود، بازه زمانی کمپین یا همان نقطه شروع یا پایان آن را در نظر بگیرید.

2- MONEY (بودجه‌بندی): واضح است که در بخش بودجه، باید بودجه‌ای که می‌خواهید برای کمپین دیجیتال مارکتینگ خود در نظر بگیرید را مشخص کنید. بهتر است که این بودجه به‌طور دقیق و جدا برای هر کانال بازاریابی مشخص شود و همچنین با هدف کمپین شما نیز سازگاری داشته باشد.
3- MESSAGE (پیام): یکی از مهم‌ترین بخش‌های کمپین بازاریابی دیجیتال که روی برندینگ کسب‌وکار شما نیز تاثیر زیادی دارد، پیام کمپین شما است. در این بخش نیاز است تا با استافاده از دانش کپی رایتینگ و خلاقیت، پیامی که می‌خواهید در کمپین بازاریابی دیجیتال به گوش کاربران برسانید را آماده کنید.
4- MEDIA (رسانه): در بخش رسانه، نیاز است تا تمامی کانال‌های بازاریابی مانند ادنتورک‌ها، شبکه‌های اجتماعی و … که می‌خواهید کمپین بازاریابی دیجیتال خود را در آن‌ها به اجرا برسانید، مشخص کنید.
5- MEASUREMENT (ارزیابی): در بخش ارزیابی یا اندازه‌گیری که فرایند آن در حین یا پس از کمپین بازاریابی دیجیتال انجام می‌شود، نیاز است تا متریک‌های مهم بازاریابی CAC و نرخ تبدیل را اندازه‌گیری کرده و تلاش کنید تا در کمپین‌های بازاریابی دیجیتال بعدی، آن‌ها را بهبود ببخشید.

نتایج کمپین میارم برات، با رشد قابل‌ملاحظه‌‌ی آگاهی نسبت به سرویس سوپرمارکت و افزایش ثبت سفارش‌های بیشتر از این سرویس همراه بود.

برای اطلاع بیشتر در مورد این کمپین به لینک زیر سر بزنید:

هدف از کمپین اسکوئید گیم، اثبات خلاقیت و توانایی اسنپ‌فود در تولید محتوا و تعامل کردن با مخاطبان بود. به بیان دیگر این برند قصد داشت خود را به عنوان یک برند هوشمند در مقابل دیگر رقبا نشان دهد. این کمپین گیمیفیکیشن از طریق اپلیکیشن و رسانه‌های اجتماعی اسنپ‌فود پروموت شد که با نتایج خوبی مانند افزایش 50 هزارنفری فالوورها در اینستاگرام و افزایش بیش از 30 هزارتایی در ثبت سفارش‌ها بود.

برای اطلاع بیشتر در مورد این کمپین به لینک زیر سر بزنید:

مهدی حبیبی در دی‌ام تاک 8 درباره کمپین‌های بازی و کمپین اسکوئید گیم اسنپ‌فود چه گفت؟

کمپین دیجیتال مارکتینگ چیست؟ طراحی و اجرای کمپین تبلیغات دیجیتال 6

8. کمپین بیمه قسطی آیتول

آیتول به عنوان اولین شرکتی که امکان خرید بیمه شخص ثالث را به صورت اقساطی فراهم کرده، کمپینی برای آگاهی از این خدمت طراحی کرد. در حقیقت هدف این کمپین افزایش لید و فروش بیمه شخص ثالث بود که در انواع تبلیغات ریتارگتینگ، سرچ ادز و شبکه‌های اجتماعی پروموت شد.

برای اطلاع بیشتر در مورد این کمپین به لینک زیر سر بزنید:

نگاهی به کمپین بیمه قسطی آیتول | آیا اولین بودن دردسرساز است؟

کمپین دیجیتال مارکتینگ چیست؟ طراحی و اجرای کمپین تبلیغات دیجیتال 7

کمپین تبلیغاتی خود را طراحی و اجرا کنید

حال که با این نوع کمپین آشنا شده و ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن را متوجه شدید، کافی است قدم اول را برداشته و کم کم در مسیر طراحی و اجرای کمپین خود گام بردارید. تعیین اهداف روشن، شناسایی مخاطبان، تنظیم بودجه، تعیین پیشنهاد منحصربه‌فرد برند، انتخاب کانال مناسب، ایجاد محتوای جذاب، اجرای استراتژی چندکاناله، تعیین شاخص‌های کلیدی و در نهایت اصلاح و بهینه‌سازی مهم‌ترین مراحلی است که می‌توانید با در نظر گرفتن آن‌ها به موفقیت در کمپین تبلیغاتی خود نزدیک شوید.

 

 

مدیانا
به اشتراک بگذارید:
عاطفه سلحشور
عاطفه سلحشور
نظرات

محمد مهدی
محمد مهدی

درود بر شما

باید از نویسنده این مطلب تشکر ویژه کرد. امیدوارم این تیم با این سایت که واقعاً از بهترین‌‌ها در این زمینه هستند پیروز و تندرست باشند.

اسمارتک