پرفورمنس مارکتینگ پلتفرم تبلیغات آنلاین دارت ادز
تبلیغات آنلاین و E-CRM

اتصال سرچ کنسول به آنالیتیکس، نکاتی که باید بدانید!

نوشین دهقان نوشین دهقان
13 شهریور 1399
زمان مطالعه: 3 دقیقه
اتصال سرچ کنسول به آنالیتیکس، نکاتی که باید بدانید!
زمان مطالعه: 3 دقیقه

Analytics و Search Console دو ابزار مهم گوگل برای بررسی وب‌سایت شما هستند؛ که سرچ کنسول به بررسی سایت شما از نگاه سئو می‌پردازد و آنالیتیکس رفتار کاربر در وب‌سایت را به نمایش می‌گذارد. در این بخش به شما آموزش داده می‌شود چگونه اتصال سرچ کنسول به آنالیتیکس را برقرار کرده و اطلاعات آن دو را در کنار هم داشته باشید.

اگر تجربه کار با آنالیتیکس را داشته باشید حتما سری به بخش Acquisition بخش سرچ کنسول زده‌اید. قبل از اینکه این دو ابزار را به یکدیگر متصل نمایید با یک جدول خالی مواجه می‌شوید و صفحه‌ای که از شما درخواست می‌کند سرچ کنسول را به آنالیتیکس متصل نمایید.

اتصال سرچ کنسول به آنالیتیکس

چرا باید سرچ کنسول را به آنالیتیکس متصل کرد؟

اگر به بخش Acquisition نگاه کنید در قسمت organic، که ترافیک ورودی از سمت موتورهای جستجو را مشخص می‌کند، در قسمت Keywords عمدتا با کلمه Not Provided مواجه می‌شوید.

برای اینکه درک بهتری از کلماتی که به ما ترافیک طبیعی داده‌اند و در SERP جایگاه خوبی دارند داشته باشید و در کنار آن نحوه رفتار کاربر در داخل آنالیتیکس را بررسی کنید پیشنهاد می‌شود سرچ کنسول را به آنالیتیکس متصل کنید. شما با این ارتباط می‌توانید علاوه بر عواملی که سرچ کنسول بررسی می‌کند مانند Click، Impression و Position به عوامل دیگری مثل Bounce Rate و Page/Session دسترسی داشته باشید.

بخوانید  گزارشات جدید سرچ ‌کنسول برای ویدئوهای وبسایت

چگونه اتصال این دو ابزار را برقرار کنید؟

گام صفر: باید در سرچ کنسول، وب سایت خود را ثبت کرده باشید.

به بخش Admin در منو آنالیتیکس مراجعه نمایید. در اینجا به کلیه تنظیمات مورد نیاز دسترسی دارید. در این صفحه در بخش Property Setting بر روی All Products کلیک نمایید.

اتصال سرچ کنسول به آنالیتیکس، نکاتی که باید بدانید! 1
بر روی دکمه Link Search Console کلیک کرده و دکمه Add را بزنید.

اتصال سرچ کنسول به آنالیتیکس، نکاتی که باید بدانید! 2

اتصال سرچ کنسول به آنالیتیکس، نکاتی که باید بدانید! 3

در صفحه باز شده تمامی وب‌سایت‌هایی که شما با این آدرس ایمیل در سرچ کنسول ثبت شده‌اند، قابل مشاهده هستند. وب‌سایت مورد نظر را انتخاب نموده و گزینه Save را انتخاب نمایید.

اتصال سرچ کنسول به آنالیتیکس، نکاتی که باید بدانید! 4
در قسمت سرچ کنسول آنالیتیکس شما متریک‌هایی مانند Landing Page، Countries، Devices و Queries مشاهده می‌کنید.

• در بخش Landing Page صفحات ورودی از سمت موتور جستجو نمایش داده می‌شود.

• در بخش Countries کشورهایی را که از آنها ترافیک ارگانیک دارید را مشاهده می‌کنید.

• در بخش Devices سهم هر کدام از گجت‌ها (موبایل، تبلت، PC) قابل مشاهده است.

• در بخش Queries کلمه‌های کلیدی که کاربر با جستجوی آن به وب سایت شما وارد شده است را مشاهده می‌کنید.

چند نکته که در هنگام ارتباط سرچ کنسول و آنالتیکس حتما باید به آن توجه شود!

1. عجله نکنید! اگر پس از اتصال بلافاصله به قسمت سرچ کنسول آنالیتیکس مراجعه نمایید آماری را مشاهده نمی‌کنید. تقریبا تا 24 ساعت طول می‌کشد تا آمار از سرچ کنسول انتقال یابد.

2. به این نکته توجه کنید که معمولا آمار سرچ کنسول تا یک یا دو روز قبل را نشان می‌دهد. این مسأله در آنالیتیکس نیز برقرار است و مثلا برای آمار روز قبل باید یک تا دو روز منتظر بمانید.

بخوانید  چطور نرخ کلیک (CTR) در بنرهای تبلیغاتی را افزایش دهیم؟

3. اگر هنگام اتصال در قسمت انتخاب وب سایت، وب سایت مورد نظر در لیست نمایش داده شده موجود نبود، به احتمال زیاد ایمیلی که با آن در سرچ کنسول و آنالیتیکس فعالیت دارید متفاوت است.

4. نگران نباشید! با اتصال سرچ کنسول به آنالیتیکس اتفاقی برای سرچ کنسول شما نخواهد افتاد و همچنان در آن آمار را به صورت مرتب دریافت می‌کنید.

در این مقاله تلاش شد نحوه اتصال سرچ کنسول به آنالیتیکس که به عنوان دو ابزار مهم بررسی سایت قلمداد می‌شود آموزش داده شود. شما هم اگر نکته یا سوالی در این خصوص دارید با ما در میان بگذارید.

خودنویس
به اشتراک بگذارید:
نوشین دهقان
نوشین دهقان
من یک فعال در زمینه سئو هستم. چیزهایی رو بهتون میگم که تو این مدت تجربه کردم و یا از اساتید یاد گرفته ام.
نظرات

man
man

سلام وقت بخیر چرا با اینکه این دو ابزار رو شرکت گوگل ارائه کرده ولی آمار بازدید این دو ابزار با هم متفاوت هستن حتی بعضی وقت ها سرچ کنسول 1000بازدید کمتر از آنالیتکس میزنه.ممنون میشم راهنماییم کنید. با تشکر از سایت خوبتون

اشاره