پرفورمنس مارکتینگ پلتفرم تبلیغات آنلاین دارت ادز
بازاریابی شبکه اجتماعی

شادوبن اینستاگرام چیست و چطور می‌توانیم از آن خارج شویم؟

کارن آهنگری کارن آهنگری
11 اردیبهشت 1401
زمان مطالعه: 8 دقیقه
شادوبن اینستاگرام چیست و چطور می‌توانیم از آن خارج شویم؟
زمان مطالعه: 7 دقیقه

اینستاگرام یکی از شبکه‌های اجتماعی بسیار محبوب بین کاربران در سراسر جهان است که این امر در مورد کاربران ایرانی هم صدق می‌کند. آزار دهنده‌ترین موضوع در مورد حساب‌های اینستاگرام این است که تعامل پیج پایین آمده باشد. ممکن است این امر کاملاً ناگهانی اتفاق بیفتد و هیچ اعلانی در مورد مشکل حساب شما نمایش داده نشود. در چنین مواقعی باید به‌دنبال این باشیم که ببینیم شادوبن چیست و آیا صفحه‌ی کاربری ما شادوبن شده یا کاهش تعامل پیج، دلایل دیگری دارد؟! در ادامه قصد داریم تا ببینیم دقیقاً شادوبن اینستاگرام چیست و چگونه رخ می‌دهد. اگر شما نیز مایل هستید از جزئيات این موضوع آگاه شوید، پیشنهاد می‌کنم تا انتهای این نوشتار با ما همراه باشید.

شادوبن اینستاگرام چیست؟

شادوبن «ShadowBan» در لغت به معنای سایه یا سایه‌بان است. این مفهوم به حالتی اشاره دارد که سایه‌ای روی صفحه اینستاگرام کاربر می‌اندازد و همین موضوع سبب می‌شود تا تعامل صفحه به شدت پایین بیاید. در بیان بیشتر جزئیات شادوبن می‌توان گفت:

 • به طور کلی، شادوبن یا شادوبنینگ «Shadowbanning» به مسدود کردن محتوای رسانه‌های اجتماعی کاربر به گونه‌ای اشاره دارد که آن‌ها از وقوع آن غافل و بی‌خبر باشند. به همین خاطر، اگر در اینستاگرام شادوبن شوید، به احتمال زیاد حتی نمی‌دانید که این اتفاق برایتان رخ داده است!
 • شادوبن می‌تواند منجر به رکود رشد اینستاگرام شما شود. حتی در برخی موارد می‌تواند باعث شود که نرخ رشد صفحه اینستاگرام شما منفی شود.
 • شادوبن یک اصطلاح رسمی اینستاگرام نیست، اما باید بدانیم که اینستاگرام این قدرت را دارد که حساب‌ها را در این برنامه از اولویت خارج کند. پست‌ها می‌توانند پنهان یا محدود شوند، بدون این که کاربر بداند!
 • اینستاگرام اعلام کرده که صفحاتی که محتوای نامناسب یا نامرتبط با قوانین آن را منتشر کنند، تعامل چنین پیچ‌هایی را کاهش می‌هد و این را می‌توان به معنای همان شادوبن شدن در نظر گرفت!
 • ساده‌ترین نشانه شادوبن شدن این است که اگر در پست‌های خود از هشتگ استفاده می‌کنید، آن پست باید در هشتگ مربوطه نمایش داده شود، ولی کاربران نمی‌توانند آن را در هشتگ موردنظر ببینند!

بیشتر افرادی که شادوبن می‌شوند، به‌دنبال دلیل کاهش تعامل پیج خود می‌گردند، اما نمی‌توانند دلیل موجهی برای آن پیدا کنند؛ مگر اینکه بدانند شادوبن چیست؟ آن‌گاه باید بررسی کنند و ببینند که چه کاری مغایر با قوانین اینستا انجام داده‌اند!

بخوانید  نحوه کار الگوریتم سرچ اینستاگرام، از زبان مدیرعامل اینستاگرام!

شادوبن اینستاگرام چیست و چطور می توانیم از آن خارج شویم؟

چرا شادوبن باعث کاهش بازدید از پیج می‌شود؟

وقتی یک ادمین بداند که شادوبن اینستاگرام چیست، حتماً از محدودیت‌های آن نیز باخبر خواهد بود. ساده‌ترین تعریفی که از این حالت می‌توان داشت، این است که وقتی یک صفحه اینستاگرام، برخلاف قوانین و استانداردهای این شبکه، فعالیتی انجام دهد، الگوریتم‌های اینستاگرام به‌صورت خودکار، آن صفحه را محدود می‌کنند تا آن صفحه نتواند محتوای غیرمجاز خود را در اختیار کاربران بیشتر قرار دهد!

چطور شادوبن رخ می‌دهد؟ دلایل شادوبن پیج اینستاگرام

پس از اینکه فهمیدیم شادوبن چیست، حالا باید از دلایل وقوع آن باخبر شویم. از جمله دلایل بروز شادوبن می‌توان چنین مواردی را نام برد:

 • فالو، آنفالو و لایک کردن بیش از حد کاربران

فالو، آنفالو و مقدار لایک بیش از حد در یک روز، حتی اگر توسط خود شما نیز انجام شده باشد، شبیه فعالیت ربات‌ها است. بنابراین اینستاگرام نسبت به آن حساسیت نشان می‌دهد. پس بهتر است در هر ساعت بیش از 150 لایک، بیش از 60 مورد فالو و آنفالو را در به‌صورت غیرارگانیک در صفحه خود نداشته باشید. البته باید توجه داشته باشید که فالو و آنفالو یا خرید لایک و… به‌ هیچ وجه توصیه نمی‌شود و با انجام این‌کار، صفحه‌ی خود را در آستانه‌ی نابودی قرار می‌دهید!

 • استفاده از ربات‌ها و برنامه‌های افزایش فالور

تعاملات جعلی، مانند پرداخت هزینه برای لایک یا کامنت، استفاده از ربات‌ها برای افزایش فالوور و دیگر برنامه‌های از این دست، هم یک کار غیراخلاقی است و هم در بسیاری از اوقات توسط اینستاگرام قابل تشخیص است و می‌تواند منجر به شادوبن شود.

استفاده از ربات‌ها و برنامه‌های افزایش فالور

 • ارسال محتوای نامناسب

ارسال محتوای نامناسب شامل پست‌هایی با موضوع خشونت، محتوای وسوسه‌انگیز جنسی و انتشار اطلاعات نادرست است. البته در این زمینه اختلاف نظرهای بسیاری وجود دارد که دقیقاً چه محتوایی سبب حساسیت اینستا می‌شود، اما موارد نامبرده، بیشتر مطرح هستند!

 • استفاده نامناسب از هشتگ

استفاده از بیش از ۳۰ هشتگ در یک پست (در حالی‌که خود اینستا این مقدار را توصیه کرده) و استفاده از هشتگ‌های ممنوعه در حالی که اینستاگرام لیست رسمی برای آن منتشر نکرده است، می‌تواند دلیلی برای شادوبن شدن باشند!

درست است که خود اینستاگرام تعداد ۳۰ هشتگ برای هر محتوا را مجاز اعلام کرده، اما این دلیل نمی‌شود که شما از حداکثر این ظرفیت استفاده کنید.

سعی کنید همیشه حد تعادل را نگه‌دارید. رفتارهای افراطی در اینستاگرام نتیجه عکس خواهد داشت!

چطور از شادوبن شدن اکانت اینستاگرام باخبر شویم؟

گفتیم که ساده‌ترین نشانه شادوبن شدن این است که کاربران نتوانند با هشتگ پیج شما را پیدا کنید. پس شما هم می‌توانید در قالب یک کاربر اینستا یا پیج دیگر خود، این امر را برای خود امتحان کنید:

 • یک هشتگ کم کاربرد و غیرترند را در آخرین پست خود قرار دهید.
 • با یک اکانت دیگر که پیج شما را فالو نکرده، آن هشتگ را جست‌وجو نمایید.
بخوانید  بهترین ترفندهای افزایش فالوور تردز

حالا با انجام این کار، اگر پست شما در آن هشتگ نمایش داده نشد، مطمئن شوید که شادوبن شده‌اید. حالا دیگر باید به دنبال این باشید چطور می‌توانید از آن خارج شوید!

مقایسه آمار یک صفحه ای که شادوبن اینستاگرام شده و همان صفحه قبل از شادوبن شدن

یک نکته‌ی مهم؛ برای بررسی اینکه آیا شادوبن شده‌اید یا خیر، از هیچ ابزار خارجی که نیاز به اتصال اکانت اینستاگرام دارند استفاده نکنید! هیچ اعتمادی به این ابزار نیست!

چگونه می‌توانیم اکانت و پیج خود را از شادوبن خارج کنیم؟

برای این که از شادوبن خارج شوید، راه‌های متعددی ارائه شده که برخی‌ها تأثیر زیاد و برخی‌ها هم تأثیر کمی دارند. اما در هر صورت برای خلاص شدن از این وضعیت می‌توانید راه‌حل‌های پیشنهادی زیر را انجام دهید:

 • تغییر حساب تجاری به حساب شخصی

تغییر حساب کاربری از بیزینسی «Business Account» به حساب معمولی یا شخصی «Personal Account» می‌تواند در برخی موقعیت‌ها به رفع شادوبن کمک کند؛ اما قطعی نیست.

 • فاصله گرفتن از اینستاگرام

می‌توانید ۴۸ ساعت یا بیشتر از اینستاگرام فاصله بگیرید و استراحت کنید. در این مدت هیچ پست جدیدی قرار ندهید و کلاً فعالیت نکنید. این امر می‌تواند به رفع شادوبن صفحه شما کمک کند.

 • ایمیل زدن به اینستاگرام

شما از طریق گزینه «Report a problem» می‌توانید برای گزارش دادن به اینستاگرام به صورت رسمی اقدام کنید که کار عاقلانه‌ای به نظر می‌رسد. برای این امر می‌توانید از مسیر زیر اقدام کنید:

 • Settings
  • Report a Problem
  • Something isn’t working
  • Send a Message
 • ارسال ایمیل به: support@instagram.com.
 • حذف مواردی که حدس می‌زنید موجب حساسیت اینستاگرام شده‌اند.

ممکن است شادوبن شدن شما به دلیل استفاده از ربات، انتشار محتوای نامناسب، استفاده از فیلترشکن یا استفاده از هشتگ ممنوعه باشد. بنابراین برای رفع شادوبن، این موارد را کنار بگذارید و از صفحه خود حذف کنید. موارد فوق می‌توانند سبب رفع شادوبن شوند. اما مدت زمان شادوبن می‌تواند به مقدار حساسیت اینستاگرام به صفحه شما مربوط باشد. پس بهتر است برای رفع این امر صبور باشید و کاری نکنید که شادوبن شما طولانی‌تر شود!

 • هشتگ های خود را در کپشن قرار دهید (نه در نظرات)

این ترفند ساده، برای بسیاری از افراد کارساز بوده است. بسیاری از کاربران از قسمت نظرات برای درج هشتگ استفاده می‌کنند که در مواردی، تعدادی از کاربران گزارش داده‌اند که این‌کار بیشتر اوقات باعث کمتر دیده شدن پست‌هایشان می‌شود.
قراردادن هشتگ در کپشن شاید کمی ظاهر نوشته را بهم بریزد و زیبایی بصری کمی داشته باشد، پیشنهاد می‌کنیم برای بهتر نشان دادن کپشن، از 5 سطر یا نقطه یا هر شکل دیگر برای جدا کردن بخش کپشن از هشتگ‌ها استفاده کنید. مثلا:

بخوانید  تحلیل شبکه‌های اجتماعی علی بابا!

امروز روز قشنگیه؟؟!
.
.
.
.
.
#گردش #زیبا #خورشید #در فضای باز #عکس_زمین #طبیعت

همچنین بخوانید: بهترین زمان پست گذاشتن در اینستاگرام

چند نکته مهم برای جلوگیری از شادوبن شدن اکانت اینستاگرام

افرادی که شادوبن شدن پیج اینستاگرام را تجربه کرده‌اند، اعلام کرده‌اند که این موضوع ظرف دو تا سه هفته لغو خواهد شد. با این حال، مواردی هم اعلام شده که یک ماه یا بیشتر طول کشیده است. برای این‌که این مدت زمان آزاردهنده به شما تحمیل نشود، نکات زیر را جدی بگیرید:

 • در هر پست بیش از ۶-۵ هشتگ استفاده نکنید. (آن هم کاملاً مرتبط).
 • از ربات‌ها در اینستاگرام خود استفاده نکنید.
 • در پست‌های اینستاگرام کامنت‌های واقعی بنویسید. اگر نظرات عمومی بنویسید، ممکن است پس از اشتباه گرفتن به عنوان یک ربات، شادوبن شوید.
 • برای اطمینان بیشتر، شرایط استفاده و دستورالعمل‌های انجمن اینستاگرام را بخوانید. مهم‌تر از آن، مطمئن شوید که آن‌ها را نقض نکنید!

به‌طور خلاصه، این ۷ راه‌ِ‌حل را برای حذف shadowban اینستاگرام در حال حاضر پیش بگیرید:

 • چند روز، پست منتشر نکنید.
 • تمام هشتگ‌های پست‌های قبلی خود را حذف کنید.
 • هشتگ‌های خود را در کپشن قرار دهید، و نه در نظرات.
 • از تمام ظرفیت تعداد هشتگ‌ها (۳۰) استفاده نکنید.
 • به اینستاگرام گزارش دهید و یا ایمیل ارسال کنید.
 • به پروفایل بیزینسی تغییر ندهید!
 • به پروفایل شخصی و پرسونال تغییر دهید.

حالا که می‌دانید شادوبن چیست و چه خطراتی دارد، راحت‌تر می‌توانید با نکات فوق کنار بیایید و آن‌ها را رعایت کنید.

حرف آخر…

در این نوشتار به بررسی این موضوع پرداختیم که شادوبن چیست و چطور سبب کاهش تعامل اینستاگرام و ریزش صفحات می‌شود؟ البته این مورد بیشتر برای پیج‌های تجاری و بیزینسی رخ می‌دهد. با جدی گرفتن موارد مربوط به شادوبن و احترام به قوانین اینستاگرام می‌توانید از این عارضه دور بمانید. همیشه پیشنهاد می‌کنیم که تلاش کنید به صورت طبیعی، تعامل و فالوورهای صفحه‌ی خود را افزایش دهید و از اجرای ترفندهای غیرارگانیک، بپرهیزید!

چند نکته مهم برای جلوگیری از شادوبن شدن اکانت اینستاگرام

شما به عنوان یک کاربر اینستاگرام، چه راه‌حل‌های دیگری برای رفع شادوبن سراغ دارید؟ آیا تا به‌حال، این اتفاق برای شما هم رخ داده‌ است؟

– هر زمان که اطلاعات بیشتری در مورد شادوبن و رفع شادوبن به‌دست بیاوریم، در همین نوشته در اختیارتان قرار می‌دهیم. همچنین برای دریافت اطلاعات بیشتر در  رابطه با جزئیات و تکنیک‌های اینستاگرام، این مطلب را از دست ندهید:

تغییر فونت فارسی اینستاگرام

بادکوبه
به اشتراک بگذارید:
کارن آهنگری
کارن آهنگری
شیفته‌ی سئو، محتوا و هوش مصنوعی! تو دی‌ام‌برد، تلاش می‌کنم که دانسته‌هاتون رو تو این حوزه‌ها، بیشتر کنم!
نظرات

اشاره