پرفورمنس مارکتینگ پلتفرم تبلیغات آنلاین دارت ادز
مصاحبه‌ها

«میلاد نوری»: تحریم فایربیس موقتی بود و برطرف شد

زهرا محبی زهرا محبی
20 مرداد 1401
زمان مطالعه: 3 دقیقه
«میلاد نوری»: تحریم فایربیس موقتی بود و برطرف شد
زمان مطالعه: 2 دقیقه

همانطور که پیش‌تر خبرش را دادیم، کمپانی گوگل اخیرا تغییری در سیستم فایربیس ایجاد کرده که سرویس FCM را برای کاربران ایرانی از دسترس خارج کرده است؛ این بدان معناست که کاربران با آی‌پی ایران، هیچگونه نوتفیکیشنی از برنامه‌های داخلی یا خارجی روی موبایل خود دریافت نخواهند کرد. در همین خصوص با «میلاد نوری» که خود، خبر این خطا را در شبکه‌های اجتماعی‌اش منتشر کرد گفت‌وگو کرده‌ایم تا بیشتر در خصوص این خطا اطلاعات کسب کنیم.

کمی از خطایی که فایربیس روی اپلیکیشن‌های ایرانی نمایش می‌دهد برایمان بگو. دقیقا چه چیزی تحریم شده است؟

سرویس FCM (Firebase Cloud Messaging) که یک سرویس ارسال اعلان به اپلیکیشن است و یکی از کاربردهای آن نمایش نوتیفیکیشن است، سرویس دریافت توکن سمت کاربر را تحریم کرده است. این موضوع باعث می‌شود که هم اپلیکیشن‌های ایرانی نتوانند از این قابلیت (ارسال نوتیفیکیشن، ارسال درخواست بین راننده و مسافر و…) در اپلیکیشن‌های خود استفاده کنند و هم کاربرهای ایرانی نتوانند نوتیفیکیشن‌های اپلیکیشن‌های ایرانی و خارجی که از FCM استفاده می‌کنند را دریافت کنند. یعنی همزمان با ایجاد مشکل برای کسب‌وکارهای ایرانی، کاربر ایرانی نوتیفیکیشن‌های اینستاگرام و واتس‌اپ و سایر اپلیکیشن‌ها را هم دریافت نخواهد کرد.

آیا این تحریم روی IP کاربران ایرانی اعمال می‌شود یا صرفا برای ارائه‌دهندگان خدمات پوش نوتیفیکیشن مانند نجوا و پوشه است؟

این تحریم روی آی‌پی کاربرهای ایرانی اتفاق افتاده است. نکته مهم درباره این تحریم این است که اکثر سرویس‌دهنده‌های پوش نوتیفیکیشن، خودشان از FCM استفاده می‌کنند و تنها پوسته‌ای برای استفاده راحت‌تر از سرویس کلود مسیجینگ فایربیس هستند.

توکن FCM دقیقا چیست؟

هنگامی که شما کاربر یک اپلیکیشن (موبایل/وب) می‌شوید، سرویس cloud messaging فایربیس به ازای شما (هر کاربر) به اپلیکیشنی که قصد ارسال اعلان برای شما را دارد، یک درخواست به سرورهای فایربیس ارسال می‌کند و یک توکن به شما اختصاص می‌دهد؛ یک توکن به ازای هر کاربرِ هر اپلیکیشن. شما هنگام استفاده از FCM، نوتیفیکیشن را به توکن ارسال می‌کنید و فایربیس تشخیص می‌دهد این توکن مربوط به کدام کاربر از کدام اپلیکیشن است. حالا سرویسی که یک توکن را به کاربر اختصاص می‌دهد، تحریم شده است و با آی‌پی ایران خطای ۴۰۳ مربوط به تحریم‌ها را برمی‌گرداند.

حالا راهکار جایگزین برای اپلیکیشن‌های ایرانی چیست؟

در چنین شرایطی راهکار جایگزین برای اپلیکیشن‌های ایرانی این است که هرکدام سرویس اعلان خود را توسعه دهند. این کار هم مستلزم این است که اپلیکیشن سمت کاربر هر لحظه منتظر دریافت اعلان باشد و باعث مصرف بیش از حد باتری موبایل خواهد شد. حال تصور کنید ده‌ها اپلیکیشن چنین سرویسی را روی گوشی کاربر اجرا کنند. یک راهکار هم این است که کاربر هنگام اولین نصب و اجرای برنامه‌ها (چه ایرانی چه خارجی) از ابزارهای تغییر ‌آی‌پی استفاده کند تا اپلیکیشن برای این کاربر توکن FCM دریافت کند. البته این راهکار هم پایدار نیست. چرا که این توکن‌ها چندوقت یک بار تغییر می‌کنند و ریفرش می‌شوند. در این شرایط کاربر نمی‌داند چه موقع نیاز است دوباره کدام برنامه را با آی‌پی غیرایرانی اجرا کند.

میلاد نوری

میلاد نوری در نهایت اشاره کرد: «البته یکی از مهندسان ایرانی فایربیس در توییتر اعلام کرد در حال رفع این مشکل هستند و ظرف سه روز آینده این مشکل برای همه کاربران مرتفع خواهد شد.»

خودنویس
به اشتراک بگذارید:
زهرا محبی
زهرا محبی
کشف دنیاها و آدم‌های جدید خوشحالم می‌کنه و یاد گرفتن زنده نگهم می‌داره. دی‌ام بُرد سرزمین جدیدِ پر از اکسیژنیه که الان توش سکونت دارم.
نظرات

ایمان رنجبر
ایمان رنجبر

من لوکیشنم پیامک میکنم برای کسی وقتی رو لینک پیامک میزنه وقتی بازمیشه اخطار صفحه فایربیس میاد ولوکیشن رو روی مپ نشون نمیده !! چرا؟؟

اشاره