پرفورمنس مارکتینگ پلتفرم تبلیغات آنلاین دارت ادز
سئو

همه چیز درباره انکر تکست (Anchor Text) و استفاده اصولی از آن در سئو

کارن آهنگری کارن آهنگری
6 دی 1400
زمان مطالعه: 12 دقیقه
همه چیز درباره انکر تکست (Anchor Text) و استفاده اصولی از آن در سئو
زمان مطالعه: 10 دقیقه

انکر تکست از فاکتورهای مهم چک لیست سئو سایت است. تقریبا همه‎‌ی ما چه به‌عنوان وب‌مستر و چه به‌عنوان کاربر هر روز با صدها انکر تکست روبرو می‌شویم. انکر تکست‌ها به ما کمک می‌ کنند که سریع‌تر به محتوای مورد نیاز خود برسیم. انکر تکست (Anchor Text) در بخش‌های مختلف وب‌سایت استفاده می‌شود و تاثیر بسزایی در سئو و رتبه‌بندی صفحه‌ی وب توسط موتورهای جستجو دارد. به گفته جان مولر، کارشناس ارشد گوگل:

لینک‌هایی که با استفاده از انکرتکست بهینه‌شده‌اند، ارزش بیشتری را ایجاد می‌کنند.

به نظر می‌رسد که این ارزش به‌دلیل این است که موتور جستجوی گوگل، محتوای لینک را از طریق انکر تکست درک می‌کند. در تویتی دیگر جان مولر به اهمیت انکر تکست تاکید می‌کند:

انکر تکست در درک محتوای لینک‌‌ به ما کمک می‌کند، بنابراین من به شخصه آن‌ها را هیچگاه نادیده نمی‌گرفتم!

سوالی که اینجا طرح می‌شود این است که انکر تکست چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ کلمات انکر تکست‌ها تا چه تعداد معقول است؟ آیا حتما باید لینک‌ها انکر تکست داشته باشند؟ در این مقاله به طور کامل به بررسی انکر تکست‌ها و تاثیر آن بر سئو سایت می‌پردازیم.

انکر تکست چیست؟

حتی اگر در حوزه‌ی طراحی سایت در حال یادگیری اصول پایه باشید حتما عبارت‌هایی مثل عنوان لینک یا متن لینک را مشاهده کرده‌اید. معادل فارسی انکر Anchor به معنای لنگر انداختن است که بیشتر به معنی معرفی یا ارائه کردن هم به کار می رود. اما در دنیای وب انکر تکست در اصطلاح به معنی متنی است که حاوی یک پیوند به صفحات دیگر است. اگر بخواهم ساده‌تر بگویم انکر تکست متن یا عنوان قابل مشاهده و قابل کلیک است که ما را به صفحه‌ی دیگر در اینترنت هدایت می‌کند.

انکر تکست چیست؟

تاثیر انکر تکست در سئو

استفاده از انکر تکست‌های مختلف به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا محتوای آدرس لینک شده را بهتر درک کنند. بنابراین این فرآیند اگر درست اجرا شود باعث افزایش رتبه در نتایج جستجو خواهد شد. با کمک عنوان لینک‌ها، اطلاعات مرتبط به کاربران انتقال داده می‌شود. برای مثال اگر در این مقاله به صفحه‌ای با عنوان “آشنایی با گزارش crawl stats سرچ کنسول” لینک دهم به معنای این است که احتمالا محتوای صفحه‌ی هدف در مورد آموزش ابزار سرچ کنسول است.

انکر ‌تکست‌ها با محتوای صفحات لینک شده ارتباط مستقیم دارند و همانطور که گفته‌شد یکی از فاکتورهای مهمی است که توسط ربات‌های موتورهای جستجو همچون گوگل بررسی و چک می‌شوند. مثلا اگر از این صفحه به صفحه‌ی دیگری لینک دهیم باعث افزایش رتبه‌ی صفحه‌ی لینک داده شده در نتایج جستجو خواهد شد. حال اگر افراد دیگری هم این کار را تکرار کنند و به صفحه‌ی «X» لینک دهند باعث افزایش اطمینان گوگل به محتوای صفحه و در نتیجه بهبود رتبه در نتایج جستجو خواهد شد. اما در واقع همه چیز در سئو به این سادگی ها نیست!

در مقاله‌ی منتشر شده در سال 1998 دو بنیانگذار گوگل، سرگئی برین و لری پیچ در مورد انکر تکست ها اینطور توضیح دادند:

متن پیوندها برای موتور جستجوی ما مهم است. بیشتر موتورهای جستجو فقط متن لینک را به صفحه‌ای که در آن قرار دارد، مرتبط می‌کنند. ما در گوگل علاوه بر این ارتباط، لینک را با صفحه‌ای که متن لینک به آن اشاره دارد نیز مرتبط می‌کنیم.

این روش چند مزیت دارد:

– اول اینکه انکر تکست‌ها نسبت به خود صفحات اصلی اغلب توصیف بهتری از محتوای پیوندهای لینک داده‌شده را ارائه می‌‌دهند.
– دوم اینکه انکر تکست‌ها کمک می کنند پرونده‌هایی مثل تصاویر که توسط موتور جستجوی متنی واقعا کرول نشده‌اند، بررسی شوند.

گوگل پس مدتی دریافت که ترفندهای زیادی برای دستکاری انکر تکست‌ها توسط وبمسترها وجود دارد. بنابراین در آوریل 2012، گوگل با پیاده‌سازی الگوریتم بدنام خود بنام پنگوئن تلاش کرد با این دستکاری کاربران مقابله کند. اصلاح فرآیند بررسی انکر تکست‌ها از اهداف اصلی الگوریتم پنگوئن بود.

در این بروزرسانی برخی از وب سایت‌هایی که بیش از حد از انکر تکست‌های تکراری استفاده کرده‌بودند در یک شب رتبه‌ی خود را در نتایج گوگل از دست دادند. با این وجود گوگل اعلام کرد که این تغییر تنها 3.1% نتایج جستجو را تحت تاثیر قرار داده‌است. اما این شروع ماجرای گوگل در مقابله با تقلب کاربران در استفاده از انکر تکست بود.

در بروزرسانی بعدی پنگوئن، گوگل به نبرد با انکر تکست‌های اسپم رفت. گوگل به سئوکاران فریب‌کار توصیه کرد که از محتوای مرتبط در ساخت انکر تکست ها استفاده کنند.

همه چیز درباره انکر تکست (Anchor Text) و استفاده اصولی از آن در سئو 1

روش کار گوگل در روبرو شدن با انکر تکست‌ها گویای اهمیت آن است، البته با مرور توئیت‌های جان مولر تحلیلگر آمارهای گوگل متوجه می‌شویم اهمیت Anchor Text به مرور زمان با آپدیت الگوریتم‌ها بیشتر شده‌است، بنابراین بعنوان یک دیجیتال مارکتر لازم است که اطلاعات خود را در مورد انکر تکست‌ها بیشتر کنیم.

هیچ فرقی ندارد که در لینک های داخلی یا خارجی از انکر تکست استفاده می‌کنید. برای مثال به سطر اول این مقاله برگردید. همانطور که می بینید عنوان چک لیست سئو با رنگ قرمز مشخص شده و به صفحه‌ی دیگری با محتوای مرتبط لینک داده‌شده است. بنابراین «چک لیست سئو» یک انکر تکست برای صفحه‌ی مقصد شناخته می‌شود.

نمونه کد Anchor Text

برای ساختن انکر تکست مانند هر لینک دیگری از مجموعه کدهای html استفاده می‌کنیم. ساختار یک انکر تکست به صورت استاندارد به شکل زیر خواهد بود:

نمونه انکر تکست برای ساخت و بهینه سازی سئو

چطور انکرتکست (Anchor Text) بسازیم؟

ساخت انکر تکست در صفحات وب بسیار ساده است. کافی‌است که عبارت مورد نظر را در لابه‌لای متن یا عناوین محتوای خود بنویسید و با کمک ابزار ویرایشگر متن به آن آدرس یک صفحه‌ی دیگر را اضافه کنید. اما استفاده از کلمه‌ی کلیدی مرتبط در ساخت انکر تکست بسیار مهم و حیاتی است، به‌همین دلیل در ادامه ی این مقاله روش های مختلف ساخت انکر تکست را توضیح خواهیم داد.

آموزش ساخت انکرتکست

بسته به کلماتی که در متن لینک استفاده می‌کنیم، نوع انکر تکست متفاوت خواهد بود. ممکن است که عیناً کلمه‌ی کلیدی را لینک بدهیم یا آن را همراه با پسوند یا پیشوند بنویسیم. فرض کنید که می‌خواهیم به صفحه اخبار دیجیتال مارکتینگ در سایت دی ام برد لینک بدهیم، کلمه‌ی کلیدی ما اینجا «اخبار دیجیتال مارکتینگ» است که به روش‌های مختلف می‌توانیم این لینک را ایجاد کنیم.

1- انکر تکست منطبق با لینک Exact Match

انتخاب یک انکرتکست با عنوان دقیق لینک، پرریسک‌ترین روش در سئو است. در این روش شما دقیقا کلمه‌ی کلیدی را بعنوان متن لینک انتخاب می‌کنید. گرچه این روش تاثیر زیادی بر افزایش رتبه‌ی کلمه‌ی کلیدی در کوتاه مدت خواهد داشت، اما استفاده‌ی بیش ازحد آن باعث جریمه توسط گوگل خواهد شد!

برای مثال کلمه‌ی کلیدی ما در بالا اخبار دیجیتال مارکتینگ است، متن انکرتکست در لینک به آن صفحه دقیقا «اخبار دیجیتال مارکتینگ» خواهد بود.

2- انکر تکست عمومی Generic Anchors

در طول وبگردی لینک‌های عمومی بسیاری را دیده‌اید. تا چند سال اخیر از این روش برای انتخاب انکرتکست بسیار استفاده می‌شد اما با تغییر و بروزرسانی الگوریتم گوگل، کاربرد این نوع انکرتکست‌ها در محتوا باعث ضعیف شدن سئو سایت می‌شود. برای جلوگیری از جریمه‌های احتمالی گوگل، پیشنهاد می‌کنیم تاحدِ امکان از انکر تکست عمومی در لینک سازی استفاده نکنید.

انکرتکست های عمومی پرکاربرد:

 • ادامه مطلب
 • اینجا کلیک کنید
 • بیشتر بخوانید
 • به این صفحه بروید
 • در اینجا ببینید و …

انکر تکست عمومی Generic Anchors

3- انکرتکست بدون عنوان Naked Link

در این مدل انکر تکست‌ها از کلمه‌ی کلیدی مرتبط استفاده نمی‌شود و فقط URL صفحه‌ی هدف جایگزین کلمات معرف لینک می‌شود. این انکر تکست با عنوان URL anchhor text هم شناخته می شود.

برای مثال: برای لینک‌دهی به مطلب «گفت‌وگو با میلاد شولی، مدیر سئو دیجی‌کالا درباره Track کردن نتایج در سئو» از این لینک https://dmboard.media/interviews/milad-shooli/ به عنوان یک انکرتکست بدون عنوان استفاده کرده‌ایم.

4- انکر تکست تصویر Image Links

برای اینکه لینک‌سازی شما از دید خزنده‌های گوگل (google crawlers) طبیعی به‌نظر برسد، گاهی لازم است در تصاویر سایت هم از لینک‌سازی استفاده کنید. بر اساس چک لیست سئو هر عکسی که در سایت استفاده می‌کنید باید دارای تگ Alt یا همان متن جایگزین باشد. اگر از این متن‌های جایگزین برای انکر تکست استفاده کنید و تصویر را به صفحه‌ی دیگری لینک کنید رتبه‌ی سئو شما برای این کلمه‌ی کلیدی مشخص شده در طولانی مدت بهبود پیدا می کند.

البته دوباره تاکید می‌کنیم که این روش را هم بیش از حد تکرار نکنید. در کل هر تغییراتی که در سایت انجام می‌دهید باید از دیدگاه ربات‌های گوگل کاملا طبیعی باشد، در صورت رعایت نکردن این موارد شما از نظر گوگل متقلب شناخته خواهید شد.

در زمانی که تصویر لود نشود انکرتکست تصویر به‌جای آن نمایش داده خواهد شد. بنابراین در انتخاب متن جایگزین تصویر، باید دقت کنید که عبارت انتخابی کاملا بیانگر محتوای عکس باشد.

5- انکرتکست برند Branded Anchors

به استفاده از نام برند در متن لینک، انکر تکست تجاری گفته می‌شود. این نوع از انکر تکست کاملا بدون ریسک است و انکر تکست برند تقریباً هیچ خطری ندارد و از نظر موتورهای جستجو امن ترین روش انتخاب عنوان لینک است.

مثال: DMBoard

6-انکرتکست کلمه کلیدی + نام تجاری | Brand + keyword Anchor

یکی از روش های کم ریسک و مناسب در سئو استفاده از کلمه کلیدی در کنار برند است، برای مثال پادکست دیجیتال مارکتینگ دی ام برد یک کلمه کلیدی در کنار عنوان تجاری دی‌ام‌برد است.

7- انکرتکست مترادف | LSI Anchors

یکی دیگر از ترفندهای افزایش جذب ورودی از موتورهای جستجو استفاده از کلمات هم معنی در انکر تکست است. کلمات کلیدی مترادف همان پیشنهادهایی هستند که موتورهای جستجو به عنوان عبارت‌های پرسرچ توسط کاربران نمایش می‌دهند.
LSI مخفف عبارت Latent Semantic Indexing است.

انکرتکست مترادف | LSI Anchors

مثلا اگر هدف شما کلمه کلیدی «دیجیتال مارکتینگ» باشد، می توانید با کمک پیشنهادهای گوگل کلمه کلیدی هم معنی این عبارت را به عنوان یک انکر تکست انتخاب کنید. LSI شبیه‌ترین کلمات کلیدی را برای رسیدن به محتوای مورد نظر پیشنهاد می‌کند. یکی از ترفندهای پیدا کردن کلمات کلیدی استفاده از کلمات پیشنهادی در ستون Related search نتایج جستجوهای گوگل است.

Google suggestions for selecting anchor text 2

8- کلمات کلیدی تا حدی مشابه Partial Match

این انکر تکست با استفاده از کلمات کلیدی به صورت نسبی ساخته می شود. مثلا وقتی کلمه کلیدی‌تان طراحی سایت است، عنوان «نحوه ساخت سایت با وردپرس» نمونه‌ای از یک کلمه کلیدی نصف و نیمه است. یا در نوعی دیگر اگر کلمه‌ی کلیدی شما دیجیتال مارکتینگ باشد، «انواع روش‌های بازاریابی دیجیتال» نیز یک انکر تکست Partial Match است.

9- انکر تکست طولانی Long Tail Anchors

انکر تکست Long Tail یا به اصطلاح سئوکارها «دم دراز» تا حدی بیانگر طولانی بودن عبارت استفاده شده در نمایش محتوای لینک است.
به‌عنوان نمونه “کمپانی گوگل، بعد از جایگزینی کوکی‌های Third-Party، کاربران را ردیابی نمی‌کند” یا «در سئو فقط کلیدواژه‌ها نیستند که اهمیت دارند، قصد و هدف جستجوگر هم مهم است» مثال‌هایی از انکر تکست‌های طولانی هستند.

بخوانید  بروزرسانی جدید در سرچ‌کنسول پیرامون AMP

چطور انکرتکست‌ها را بهینه کنیم؟

ساخت انکر تکست به تنهایی نمی‌تواند عامل افزایش رتبه سئو شود. از طرفی اگر به صورت اسپم هم کلمات کلیدی را با لینک تکرار کنید احتمال جریمه شدن سایت شما توسط گوگل بالا خواهد بود. بنابراین باید انکر تکست‌ها را برای بهترین عملکرد بهینه کنید. در اینجا چند معیار برای اینکه بتوانید یک انکر تکست بهینه بسازید معرفی میکنیم.

1- قابلیت کلیک کردن روی انکر تکست ها را به طور مشخص نشان دهید

یکی از مواردی که توسط طراحان سایت نادیده گرفته می‌شود توجه نکردن به میزان وضوح لینک‌ها است. اینکه کاربر بتواند به سادگی تفاوت بین متن داری لینک را با متن ساده تشخیص دهد تاثیر بسیاری در افزایش نرخ کلیک روی انکر تکست خواهد داشت. برای مسال می‌توانید با رنگ متفاوت و مشخص یا کج کردن متن لینک این کار را انجام دهید.

به طور مثال: رسانه دیجیتال مارکتینگ دی ام برد

2- کاربران را فریب ندهید!

استفاده از انکر تکست‌های بی‌ربط در لینک‌سازی برای جذب ورودی روش بسیار خطرناکی است. شما نباید تلاش کنید که کاربران و خوانندگان خود را با لینک‌های غیرمرتبط فریب دهید. این موضوع از چشم گوگل هم دور نمی‌ماند و باعث اعمال جریمه در طولانی‌مدت خواهد شد.

برای مثال: اگر در لینک خود از انکر تکست «دانلود رایگان آهنگ جدید» استفاده می‌کنید، نباید این لینک کاربران را به صفحه‌ای غیر مرتبط مثل «فروشگاه آنلاین موبایل» هدایت کند، این کار باعث امتیاز منفی توسط گوگل و در نتیجه افت اعتبار سایت  شما می‌شود.

لینک سازی صحیح و سئو در لینک سازی و تاثیر انکر تکست در لینک سازی

3- یک محتوای ارگانیک ایجاد کنید

اگر در زمان نوشتن متن در حال کشمکش با متن و جابه‌جایی جمله‌ها برای ایجاد یک انکر تکست باشید احتمالاً این بخشی که انتخاب کرده‌اید فضای مناسبی برای اضافه کردن لینک به محتوا نیست و پیشنهاد می‌کنیم آن را در قسمتی دیگر ایجاد کنید.
گرچه لینک سازی یکی از اصول مهم در سئو است اما باید اطمینان پیدا کنید که کاربر در زمان مطالعه متن سردرگم نشود.

به طور کلی محتوایی که خلق می‌کنید از نظر تعداد لینک، انکر تکست، تصاویر و … باید کاملا طبیعی باشد. این معیار در مورد لینک‌سازی بیشتر از بقیه موارد اهمیت دارد چرا که یکی از چک لیست‌های مهم سئو لینک بیلدینگ اصولی است.

نمونه انکر تکست‌های مناسب و نامناسب

در ساخت انکر تکست باید کلمات را هم بهینه انتخاب کنیم، مثال تصویر زیر گویاست. البته در بالا معیارهای یک انکر تکست بهینه را توضیح داده‌ایم تا به‌خوبی محتوای خود را سئو کنید.

نمونه انکر تکست خوب و مناسب

نتیجه گیری نهایی

انکر تکست در سئو یک موضوع قدیمی اما پیچیده است. بسیاری از افراد فعال در این حوزه عقیده دارند که از انکر تکست‌های منطبق بر محتوای لینک باید استفاده کرد اما ما توصیه می‌کنیم که در استفاده از انکر تکست‌ها تا جایی که می‌شود باید محتاط بود.

در لینک‌سازی باید روش‌های مختلف را استفاده کنید. اگر فقط از یک مدل انکر تکست برای سایت خود استفاده کنید، جریمه سایت شما توسط گوگل در آینده دور از ذهن نیست، چرا که الگوریتم گوگل مدام در حال تغییر معیارهای بررسی است. این الگوریتم‌ آنقدر پیشرفت کرده است که از ساده‌ترین موارد سایت به سادگی نمی گذرد و تمام محتوای سایت‌ها را زیر نظر دارد.

اگر کاربران با کلیک روی انکر تکست‌ها به صفحات مرتبط هدایت نشوند، به احتمال زیاد از کلیک روی دیگر انکر تکست‌های ایجاد شده در سایت شما منصرف خواهند شد و به مرور اعتمادشان نسبت به سایت شما از بین خواهد رفت، بنابراین به‌جای استفاده از سئوی کلاه سیاه سعی کنید محتوای باکیفیت و کاربر پسند بسازید تا نتایج اول گوگل را بدست آورید.

شما در مورد انکر تکست ها چه نظری دارید؟
کدام روش را بیشتر در سایت خود استفاده می کنید؟
لطفاً تجربیات خود را در این مورد با کاربران ما به اشتراک بگذارید.

خودنویس
به اشتراک بگذارید:
کارن آهنگری
کارن آهنگری
شیفته‌ی سئو، محتوا و هوش مصنوعی! تو دی‌ام‌برد، تلاش می‌کنم که دانسته‌هاتون رو تو این حوزه‌ها، بیشتر کنم!
نظرات

sadmin
sadmin

ممنونم عالی بود

cpardaz
cpardaz

مقاله کامل و مفیدی درج کردید و البته یک روش رو هم میتونید به لین کار اضافه کنید اون هم ررج در قسمت دیدگاه ها یا همون نظ کاربران است پیشنهاد من هم به همه در این مورد میباشد میتوانید اموزش این مطلب رد در وبسایت من cpardaz.ir ببینید

Samira
Samira

در یکی از سایت‌های معتبر خوندم که در سال ۲۰۲۱ دیگه انکر تکست‌ها چندان مهم نیستن.
سعی می‌کنم منبع دقیق رو پیدا کنم کامنت کنم براتون

  fardgroup
  fardgroup

  آخه تمام شریان سئو زیر سر انکرتکست هاست. بعید میدونم حالا حالاها تغییر در سیاستش انجام بشه

اشاره