پرفورمنس مارکتینگ پلتفرم تبلیغات آنلاین دارت ادز
سئو

چگونه با افزایش سرعت سایت، ورودی‌مان را افزایش دهیم؟

امیر وحدتی امیر وحدتی
17 خرداد 1399
زمان مطالعه: 6 دقیقه
چگونه با افزایش سرعت سایت، ورودی‌مان را افزایش دهیم؟
زمان مطالعه: 4 دقیقه

سرعت لود شدن سایت در افزایش ترافیک دریافتی سایت شما، تاثیر چشمگیری دارد. به همین دلیل سئوکاران هنگام بهینه‌سازی صفحات سایت، سرعت بارگذاری صفحات را به دقت زیر نظر ­می‌گیرند. بسیاری از وب‌مستر‌های تازه‌کار از عوامل متعددی در راستای طراحی و بهینه­‌سازی محتوا و سایت خود بهره می‌برند اما از آسیب واردشده بر محتوا اطلاعی ندارند.

سرعت بارگذاری وب‌سایت اولین تصویری است که از سایت در ذهن مخاطب بر جای می‌ماند. زمانی که پای تجربه کاربری و کیفیت رابط کاربری به میان می‌آید، هرگز شانس دوباره‌ای به شما داده­‌ نمی‌شود. در حقیقت سرعت بارگذاری پایین از جمله نخستین عواملی است که کاربر را از بازدید سایت شما منصرف­‌ می‌کند.

گزارش‌های منتشر‌شده از گوگل اپتیمایزر، حاکی از آن است که کاربرانی که از طریق گوشی‌های تلفن همراه جستجوی خود را انجام می­‌دهند، بیش از ۳ ثانیه منتظر لود شدن سایت مورد نظر نمی‌مانند. در حقیقت هر یک ثانیه تاخیر در بارگذاری سایت نتایجی از این دست را در پی خواهد ­داشت:

 •     16% کاهش در میزان رضایت کاربران
 •     11% کاهش در میزان بازدیدهای سایت
 •     7% کاهش نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری

بیش از ۴۷ درصد کاربران، سایتی را دنبال می‌کنند که در کمتر از ۲ ثانیه بارگذاری شود. از سوی دیگر ۶۴ درصد کاربران تلفن‌های همراه نیز از سایت‌هایی استقبال می‌کنند که ظرف ۴ ثانیه بارگذاری شوند.

با توجه به مطالعات انجام­ شده، تنها ۳ ثانیه جهت حفظ کاربر در سایت زمان دارید. پس از گذشت این بازه، کاربر سایت را ترک می‌کند. البته این عدد برای کاربران ایرانی، با توجه به پایین‌تر بودن سرعت اینترنت نسبت به میانگین جهانی، مقداری بالاتر است.

بخوانید  گزارش SEMRush از فاکتورهای رتبه‌بندی سئو ۲۰۲۴؛ مهاجرت از کمیت و کلیدواژه به ارتباط معنایی

سرعت لود شدن سایت‌های امروزی

سرعت لود شدن سایت

چگونه سرعت بارگذاری سایت خود را افزایش دهیم؟

حتما به دنبال راهکارهایی جهت افزایش سرعت لود شدن وب‌سایت خود هستید. اما قبل از هر اقدامی باید عواملی که موجب کاهش سرعت بارگذاری سایت شده‌­است را شناسایی کنید.

به این ترتیب، می‌توانید تاثیر اعمال تغییرات در سئو سایت را به وضوح مشاهده کنید. در این صورت، تغییرات مناسبی را در بدنه سایت اعمال می‌کنید. شما در راستای تعیین سرعت لود‌شدن وب‌سایت به ابزارهایی نیاز خواهید داشت. در ادامه به برخی از بهترین ابزارهای موجود در این زمینه اشاره می‌کنیم:

ابزار Google Pagespeed Insights

این ابزار به صورت کاملا رایگان در اختیار وب‌مستر‌ها گذاشته می‌شود. با استفاده از این ابزار می‌توانید عملکرد سایت خود را مورد ارزیابی قرار­دهید. این ابزار توصیه‌هایی در راستای بهبود عملکرد وب‌سایت در اختیار وب‌مستر‌ها می‌گذارد. با استفاده از این ابزار سرعت لودشدن وب‌سایت در گوشی‌های تلفن همراه و نسخه‌های دسکتاپ را به خوبی ارزیابی کنید.

ابزار Pingdom

این ابزار تاریخچه عملکرد سایت را زیرنظر می‌گیرد. با استفاده از ابزار pingdom راهکارها و پیشنهادهایی را جهت بهبود سرعت وب‌سایت در اختیار خواهید داشت. گزارش‌های موجود در این ابزار ساده و شفاف هستند. این ابزار اپلیکیشن‌هایی را جهت ارزیابی سرعت وب‌سایت در گوشی‌های اندروید و آیفون در اختیار وب‌مستر‌ها قرار می‌دهد.

ابزار YSlow

ابزار YSlow راهکارهای مناسبی را جهت افزایش سرعت لود شدن وب‌سایت به شما ارائه می­‌دهد. تمام بخش‌های تشکیل­ دهنده سایت در این راهکارها در نظر گرفته می‌شوند.

ابزار Performance Budget Calculator

این ابزار رایگان به وب‌مستر‌ها اجازه می‌دهد، محتوایی با حجم کمتری را در بخش‌های مختلف سایت بارگذاری کنند. در نتیجه سرعت سایت به مراتب افزایش پیدا می‌کند.

بخوانید  ۶ قدم برای داشتن یک متادیسکریپشن فوق‌العاده

راهکارهایی جهت افزایش سرعت بارگذاری سایت

1.از تصاویری با اندازه‌های کوچک‌تر استفاده کنید

تصاویر از جذاب­ترین بخش‌های موجود در محتوای سایت‌ها به شمار می‌روند. تصاویر و افکت‌های گرافیکی موجود در محتوا توجه هر مخاطبی را به خود جلب می‌کند. اما این جذابیت عواقب سنگینی در پی دارد. تصاویر سرعت سایت را به مراتب پایین می‌آورند.

در راستای برخورداری از تصاویر مرتبط با محتوا و افزایش سرعت وب‌سایت، می‌توانید از ابزارهایی جهت فشرده‌­سازی تصاویر بهره‌مند شوید. برخی از ابزار‌های متداول عبارتند از:

2.کاهش تعداد پلاگین‌ها

پلاگین‌ها نیز از اجزای تشکیل‌دهنده موجود در وب­سایت‌ها هستند. این ابزارها ویژگی‌های متنوعی را در سایت بارگذاری می‌کنند. به همین دلیل هر اندازه تعداد پلاگین‌های موجود در سایت افزایش یابد، به حافظه بیشتری نیاز است. در نتیجه سایت‌هایی که دارای پلاگین‌های بیشتری هستند از سرعت بارگذاری پایین­‌تری برخوردار هستند.

3.پاکسازی ریدایرکت‌ها

ریدایرکت‌های ۳۰۱ و ۳۰۷ مزایای بسیاری دارند. اما استفاده بیش از حد از ریدایرکت‌ها سرعت بارگذاری محتوای سایت را به شدت پایین می‌آورد. با شناسایی ریدایرکت‌های موجود در سایت، آن‌ها را پاکسازی کنید.

4.استفاده از قابلیت ذخیره‌سازی سایت

ممکن است در یک زمان واحد کاربران متعددی از سایت بازدید کنند. در این حالت، سرور جهت نمایش محتویات، تحت فشار زیادی قرار می‌گیرد. استفاده از قابلیت Caching یا ذخیره‌سازی محتویات سایت، سرعت لود شدن سایت را به مراتب افزایش می­‌دهد. به این ترتیب وب‌سایت شما، سرور را کمتر تحت فشار قرار می‌دهد.

 ۵. تعداد فونت‌های به کار رفته در سایت را  به حداقل برسانید.

استفاده از فونت‌های گوناگون در سایت‌ها با استقبال فراوانی روبرو شده است. اما متاسفانه، استفاده از فونت‌های متفاوت از سرعت لود شدن سایت به طرز چشمگیری می‌کاهد. چراکه این فونت‌ها، درخواست‌های HTTP مازادی را به منابع خروجی ارسال می‌کنند. با استفاده از راهکارهای زیر می‌توانید حجم فایل‌های فونت موجود در سایت را به شدت پایین بیاورید.:

 •     استفاده از فرمت‌های مدرنی مانند WOFF2
 •     انتخاب استایل‌های مورد استفاده در سایت و نه تمام استایل‌های موجود
 •     به­‌ کارگیری حروفی که بیش از سایر حروف در وب‌سایت استفاده می‌شوند.
بخوانید  همه چیز درباره انکر تکست (Anchor Text) و استفاده اصولی از آن در سئو

 ۶.استفاده از تکنیک مقدمه (Prefetching)

تکنیک Prefetching پیش از آنکه کاربر فرایندی را آغاز کند، اقدامات لازم جهت ارائه متن و اعمال دستورات احتمالی مورد نظر کاربر را انجام می‌دهد. این تکنیک بسیار متداول ­است. در این تکنیک تمام رفتارهای کاربر پیش‌بینی می‌شود. در این حالت بسیاری از محتواهایی که احتمالا مورد پسند کاربر قرار می‌گیرند، پیش از هر اقدامی بارگذاری می‌شوند. موفقیت شما در گرو پیش­بینی درست رفتارهای کاربران است.

موتورهای جستجوی مدرن رفتارهای کاربران را زیر نظر دارند. به این ترتیب، امکان پیش­بینی رفتارهای کاربران در سایت‌ها افزایش یافته­‌است. چنین امری می‌تواند سرعت لود شدن سایت را به مراتب بالاتر ببرد. با پیش­بینی صحیح رفتارهای کاربران تا حد زیادی از میزان زمان انتظار کاربران کاسته می‌شود. چرا که در این حالت، محتوای مورد نیاز کاربر را به بهترین شکل ممکن و در سریع­ترین زمان در اختیار او قرار می‌دهید. این امر میزان رضایت کاربر را افزایش می‌دهد. در این حالت کاربر از عملکرد سایت رضایت خواهد داشت و مجددا جهت بازدید به سایت شما باز خواهد‌گشت.

مدیانا
به اشتراک بگذارید:
امیر وحدتی
امیر وحدتی
مهندس برق سابق که تمام علاقش شده نوشتن و مطالعه کردن
نظرات

شایان فرهنگ پژوه
شایان فرهنگ پژوه

سلام
مقاله، خوب بود ????????????
مواردی مثل بررسی سرعت سایت در ابزارهای gtmetrix یا lighthouse گوگل و حل کردن موارد و پیشنهاداتی که می‌دهند تا جای ممکن، برای بهبود سرعت وبسایت می‌تواند بسیار مفید باشد????????????
موفق باشید

احمد همتی
احمد همتی

نکات خیلی ببشتری بود که میشد در مقاله نام برد ????
از جمله چک کردن اینکه تصاویر در صفحات ۴۰۴ نشده باشن، کاهش درخواست های سمت سرور، استفاده از Svg ها و …

  امیر وحدتی
  امیر وحدتی

  سلام احمد جان
  ممنونم بابت نظری که دادی
  حتما این نکات را لحاظ میکنم

اسمارتک