پرفورمنس مارکتینگ پلتفرم تبلیغات آنلاین دارت ادز
سئو

8 نقطه ضعف گوگل تا به امروز!

علی محقق علی محقق
12 فروردین 1399
زمان مطالعه: 4 دقیقه
8 نقطه ضعف گوگل تا به امروز!
زمان مطالعه: 3 دقیقه

گوگل همیشه هم درست عمل نمی‌کند. این نواقص گاهی ناشی از الگوریتم و گاه عامدانه و در راستای منافع است. در ادامه برخی از مصداق‌های قدیس نبودن گوگل را مرور میکنیم!

تغییرات و آزمایش‌های همیشگی

گوگل موتور جستجویی است که سالانه هزاران تغییر را در پلتفرم خود  ایجاد می‌کند. مثلا در سال 2018، 3200 تغییر و به روز‌رسانی در خود داشت که این عدد سالانه 10‌ها برابر افزایش پیدا می‌کند. این مسئله باعث سردرگمی کاربران، عصبانیت حرفه‌ای‌های سئو شده و در نهایت نحوه تعامل تقریباً هر انسان با وب را تغییر داده است، اما این تغییرات بی‌دلیل نبوده‌است. شاید کاربرانی پیدا شوند که دلایل نارضایتی خود از تغییرات را نشان بدهند اما باید اعتراف کرد که این تغییرات تجربه‌ای بهتر برای کاربر در گوگل ایجاد کرده‌است. ما بعنوان دیجیتال مارکتر از بسیاری تغییراتی که گوگل به دلیل تأثیرگذاری بر تجربه جستجو ایجاد می‌کند سپاسگزاریم.

خطاپذیر (glitchy)، مانند سایر برنامه‌های کامپیوتری

گوگل مشکلاتی در ساختار خود داشته که حتی منجر به ارائه فهرست نتایج نامناسب و غلطی شده است، اما این خطاهای سیستمی را کمتر کسی متوجه شده. اما به هر حال این نشانگر آن است که گوگل هم مثل سایر برنامه‌های کامپیوتری دچار خطا و اشتباه شده است؛ مثلاً جدیدترین خطای گوگل این بوده که دچار خطایی در بخش Google Search Console و Google Tag Manager شد که منجربه unverified شدن در سرچ کنسول گردید.

هرگز 100٪ دقیق نیست!

هیچ موتور جستجوی عالی و کاملی وجود ندارد. گوگل هم از این قاعده مستثنا نیست. عمدتا جواب‌هایی که برای سرچ در گوگل می‌آید، منطبق بر رفتار جستجو کنندگان است. اما برخی شواهد هم هست که خلاف این را نشان می‌دهد، مثلا در سرچ ارزش خالص Ice Cube عکسی از بازیگری به نام Vanilla Ice هم می‌آید.

گوگل آنچه را که می‌خواهد انجام می‌دهد و این همیشه مفید نیست.

می دانیم که گوگل دوست دارد ویژگی‌ها و ایده‌های جدید را آزمایش کند و این به معنای توقف نیست و می‌تواند هم مایه سردرگمی شود و هم باعث شگفت انگیزی و رضایت خاطر کابران. تغییر رویکرد در برند تجاری و استراتژی کلی به دلیل آزمایش هایGoogle ، خطرناک و غیرمسئولانه است. لزوماً بد نیست که  Google ایده های جدیدی  را برای بهبود محصول خود آزمایش کند، اما وقتی میلیون ها برند را توصیه  و یا حتی مجبور می‌کند تا  استراتژی های‌شان را پیرامون این تغییرات عوض کنند، باعث زیان کمپانی ها می‌شود.

بخوانید  با 4 ویژگی جدید گوگل آنالیتیکس آشنا شوید

حریم خصوصی

شاید 10 سال پیش حریم خصوصی به عنوان یک راز تلقی می‌شد ولی این روزها دیگر کسی اهمیت نمی‌دهد. حالا گوگل از اطلاعات شخصی ما استفاده می‌کند و از همین اطلاعات سود سرشاری کسب می‌کندو  با ساخت و توسعه محصولاتی مانند گوگل اسیستنت تعرض به حریم شخصی هم افزایش می‌یابد.

برای داشتن چیزی که دارید، باید پول بدهید.

حالا گوگل اطلاعاتی که از کاربران دارد را بوسیله تبلیغات می‌فروشد و برای دسترسی به داده‎‌هایی که از طریق Keyword Planner گردآوری شده‌است، بازاریاب‌ها باید هر ماه مقداری بابت تبلیغات به گوگل بدهند. برای این که بدانید اوضاع چقدر بدتر شده‌است باید بدانید که گوگل هر روز محدودیت‌های بیشتری را برای به دست آوردن نتایج ارگانیک وضع می‌کند و این کار باعث می‌شود که گوگل اهرم قوی‌تری برای تبلیغات در اختیار داشته باشد.

گوگل نمی‌تواند همه کارها را انجام دهد.

گوگل می‌داند که همه منابع موجود در وب را نمی‌تواند ایندکس کند. شاید متن‌ها برای ایندکس شدن آسان باشند اما عکس، فیلم و HTML به آسانی ایندکس نمی‌شوند.

گوگل مثل قبل نیست

این مهمترین دلیل موفقیت گوگل است.

عملکرد موتور جستجو متفاوت از گذشته شده ، اما این تفاوت با پیشرفت همراه است. در این پیشرفت نتایج جست‌وجو ، با سرعت بیشتر و به آسانی برای کاربران ارائه می‌شود و هر چه زمان می‌گذرد بهتر هم می‌شود.

تغییر رفتار انسانها  باعث شده است تا Google  به  یادگیری ماشین ، هوش مصنوعی  و … دست ببرد و تجربه کاربر را بهتر کند اما در این فرآیند ضعف هایی هم داشته است؛که موجب می شود  گوگل بی نقص عمل نکند.

بخوانید  انواع خطاهای ایندکس گوگل را بشناسید

منبع: SEJ

خودنویس
به اشتراک بگذارید:
علی محقق
علی محقق
با نوشتن تو دی‌ام برد تخصصم رو به روز نگه می‌دارم.
نظرات

علی
علی

ترجمه در حد گوگل ترنسلیت

    علی محقق
    علی محقق

    سلام علی عزیز
    ممنون از اینکه مطالب دی ام برد رو میخونی!
    اگر منصفانه تر محتوا رو در نظر بگیریم، در حد گوگل ترنسلیت نیس؛ اما به هر حال سعی می کنم موضوعات بعدی در بهترین حالت ترجمه بشه!

اشاره