پرفورمنس مارکتینگ پلتفرم تبلیغات آنلاین دارت ادز
مصاحبه‌ها

شکوری مقدم، مدیرعامل صباایده: «صداوسیما به پخش زنده بازی نگاه سنتی دارد»

زهرا محبی زهرا محبی
20 شهریور 1401
زمان مطالعه: 3 دقیقه
شکوری مقدم، مدیرعامل صباایده: «صداوسیما به پخش زنده بازی نگاه سنتی دارد»
زمان مطالعه: 2 دقیقه

محمدجواد شکوری مقدم، مدیر عامل هلدینگ صباایده در گفت‌وگو با هفت صبح از نحوه نظارت بر آپارات گیم و بیانیه ساترا گفت. او اظهار داشت: «همه محتواهای منتشرشده در این سرویس در لایه اول بر اساس سیستم هوش مصنوعی مورد پایش قرار می‌گیرند. در لایه دوم این محتواها به صورت همزمان و موازی از سوی یک تیم پایش انسانی ۲۴ ساعته ارزیابی می‌شوند. لایه سوم نظارتی همچون عرف همه پلتفرم‌های دنیا، گزارش کاربران است و لایه چهارم نیز مطابق ماده ۲۳ جرائم رایانه‌ای گزارش‌های کمیته، تعیین مصادیق محتوای مجرمانه است. البته هیچ‌یک از این لایه‌ها تقدم و تاخری نسبت به یکدیگر ندارند و همه مراحل به صورت همزمان بر محتواها نظارت می‌کنند.»

وی با بیان اینکه در ۳۰ روز گذشته، ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار فریم پخش زنده گیم توسط سیستم پردازش تصویر آپارات گیم بررسی شده است، افزود: «از میان محتواهای بررسی‌شده، ۳ هزار و ۱۰۰ مورد خلاف شئونات تشخیص داده شده است». شکوری مقدم تاکید کرد: «سیستم هوش مصنوعی ناظر بر محتواهای آپارات گیم، همان سیستمی است که بر روی سرویس آپارات از سال ۹۳ فعال است.»

این کارآفرین حوزه تکنولوژی با بیان اینکه عمده کاربران این سرویس در رنج سنی ۱۶ تا ۲۳ سال هستند افزود: «به هر حال رفتار و علایق این رنج سنی که با عنوان نسل z در دنیا شناخته می‌شوند، با پیش‌فرض ذهنی بسیاری از مسئولان و حتی نسل‌های نزدیک به خودشان متفاوت است و طبیعی است محتوای مورد پسند این نسل هم اندکی متفاوت باشد. مسئولان کشور باید تصمیم بگیرند که می‌خواهند سرویس ایرانی ارائه‌دهنده خدمات به این نسل داشته باشند و یا اینکه می‌خواهند آن‌ها را نادیده بگیرند».

شکوری مقدم  ادامه داد: «طی این 5 سال به درک مشترک و ارتباط موثری با کمیته تعین مصادیق مجرمانه دادستانی و وزارت ارشاد به عنوان نهادهای ناظر این حوزه رسیده بودیم. متاسفانه با تغییر پرابهام رگولاتور این حوزه و ورود صداوسیما، ما با ساختاری مواجه شدیم که می‌خواست با رویکردهای سنتی با این پدیده برخورد کند. صداوسیما ابتدا باید نسبت به ساختارهای نظارتی چیده‌شده در این ۵ سال آگاهی پیدا می‌کرد و سپس وارد عمل می‌شد؛ اما متاسفانه در اولین قدم با بولتن‌سازی و جریان‌سازی خبری سعی در مواجهه سلبی در این حوزه داشت.»

شکوری مقدم به بیانیه ساترا در خصوص تعطیلی آپارات گیم اشاره کرد و گفت: «دوستان اعلام کردند که «تذکرات سودمندی» به آپارات گیم در حوزه نظارت ارائه کرده‌اند، در حالی که حتی یک مورد هم در این خصوص به ما ابلاغ نشده است و دوستان می‌توانند برای نشان دادن صدق گفتار خود، نامه‌های ابلاغی خود را منتشر کنند.»
مدیر آپارات با توجه به کاربرمحور بودن این سرویس اظهار داشت: «ما مدعی نیستیم که کلیه محتواهای آپارات گیم بدون اشکال است؛ اما نکته مهم این است که ما از همه ظرفیت خود برای ایجاد یک اکوسیستم سالم و پویا استفاده کرده‌ایم. همانطور که صداوسیما هم بعد از سال‌ها فعالیت و با این ساختار عریض و طویل، هنوز هم گاف‌هایی در محتوای منتشرشده غیرکاربرمحور خود دارد.»

شکوری مقدم در پایان تاکید کرد: «در بیانیه ساترا اعلام شده است که پخش زنده فقط در انحصار صداوسیماست؛ این در حالی است که موضوع پخش زنده با ورود شبکه‌های اجتماعی و رویدادهای آنلاین سال‌هاست دیگر در انحصار کسی نیست و به یک پدیده فراگیر و در دسترس همگان تبدیل شده است. بسیاری از کنفرانس‌ها، آموزش‌های آنلاین، مجامع بورسی و هزاران کاربرد ریز و درشت پخش زنده جزو زندگی روزانه مردم شده است و لابد ساترا و صداوسیما انتظار دارند برای هرکدام از ایشان مجوز گرفته شود! این اظهار نظر یعنی اینکه آقایان خودشان را به خواب زده‌اند و نمی‌خواهند با واقعیت روبه‌رو شوند.»

بادکوبه
به اشتراک بگذارید:
زهرا محبی
زهرا محبی
کشف دنیاها و آدم‌های جدید خوشحالم می‌کنه و یاد گرفتن زنده نگهم می‌داره. دی‌ام بُرد سرزمین جدیدِ پر از اکسیژنیه که الان توش سکونت دارم.
نظرات

اشاره