محتوای همیشه سبز چیست؟‌ به چه کار آید؟

محتوای سبز
⏱زمان مطالعه: 3 دقیقه

احتمالا فکر می‌کنید که برای نوشتن یک محتوای فوق‌العاده باید از ترندهای روز بهره بگیرید، یا صرف این که 10، 20 ساعت وقت بگذارید کافیست. درحالیکه راه حل اصلی در دو کلمه خلاصه می‌شود، محتوای همیشه سبز. یعنی محتوایی که همیشه خواندنی‌ست. تاریخ مصرف ندارد.

محتوای سبز

محتوای همیشه سبز چیست؟

محتوای همیشه سبز (Ever Green Content)، محتوایی است که هیچ وقت قدیمی نمی‌شود. محتوایی است که در نقطه مقابل محتواهای ترند یا اخبار قرار دارد. برای شروع بیایید به دو مثال زیر توجه کنیم.

وقتی که شما عبارت “Facebook stats 2020” را جستجو می‌کنید این محتوا فقط برای همان سال مفید است و به عبارتی تاریخ انقضای این مطلب تمام شده است. اما اگر عبارتی مانند “The importance of health” را جستجو می‌کنید با اطلاعات مفیدی مواجه می‌شوید و این اطلاعات هم دستخوش تغییر نمی‌شوند. اما قبل از هر چیزی باید به دو موضوع محتوای سبز و موضوع سبز بپردازیم.

موضوع سبز

موضوعات سبز، موضوعاتی هستند که مردم برای صحبت کردن در مورد آن‌ها اشتیاق دارند. موضوعاتی مانند چگونه کسب و کارمان را شروع کنیم، داشتن یک فزیک بدنی مناسب و موضوعات دیگر.

محتوای سبز

در طرف دیگر، مبحث محتوای سبز را داریم که بر موضوعات سبز تمرکز دارد. برای مثال به سه موضوع زیر می‌شود اشاره کرد:

  • چگونه یک کسب و کار بدون سرمایه اولیه راه بیندازیم؟
  • 10 تمرین برای داشتن فیزیک بدنی مناسب
  • 20 غذایی که هرگز نباید بخورید
    باید به یاد داشته باشید که هر دو مورد محتوای سبز و موضوع سبز را همزمان درنظر داشته باشید.
۸ نکته کلیدی درباره یک بلاگ پست بهتر

چرا بلاگ شما بدون محتوای سبز دوامی نخواهد داشت؟

اگر شما وب‌سایتی در حوزه اخبار و رویدادها داشته باشید طبیعی است که به محتوای سبز توجه چندانی نداشته باشید اما برای مارکترها و کسانی که به تولید محتوا می‌پردازند این موضوع از دو جنبه قابل تعمل است:

1-ترافیک مداوم: افراد به طور پیوسته به محتوای شما رجوع می‌کنند.
2-ذخیره زمان و انرژی: هنگامی که شما یک محتوای سبز تولید می‌کنید برای مدتی طولانی برای شما ترافیک به ارمغان می‌‌آورد و نیازی به تولید محتوای مداوم ندارید.

چگونگی تولید یک محتوای همیشه سبز

تا این جا در مورد مفید بودن محتوای سبز توضیح داده‌ایم. قدم بعدی در مورد چگونگی تولید محتوای سبز است. در 3 گام این مراحل را توضیح می‌دهیم.

با تحقیقات کلمه کلیدی، موضوع سبز خود را پیدا کنید.

با استفاده از ابزارهایی نظیر SEMrush و یا KWFinder می‌توانید کلمات کلیدی مرتبط خود که جستجوی بالایی داشته‌اند را پیدا کرده و استفاده کنید.

محتوا تولید کن، مخاطب از دست بده!

این که محتوایی تولید کنید که خوب یا عالی باشد مفید نیست، بلکه باید محتوایی تولید کنید که مخاطب هیچ جای دیگری آن را پیدا نمی‌کند. محتوایی باید داشته باشید که اگر بنا به دلیلی دیگر راجع به آن موضوع محتوایی تولید نمی‌کنید مخاطبان شما باز هم به همان محتوای قدیمی رجوع کنند. محتوایی که اگر یک بار آن را تولید کنید تا ابد در ذهن مخاطبان شما باشد.

از اخبار و موضوعات روز دوری کنید.

اخبار یک شبه ارزش خود را از دست می‌دهند. از کلماتی مثل “2020”، “1399” یا “چندماه قبل” دوری کنید. محتواهایی با این کلید واژه‌ها هیچ ارزشی ندارند و به سرعت فراموش می‌شوند.

تقویم مناسبت های مردادماه

آیا محتوای همیشه سبز جواب می‌دهد؟

واقعا پاسخ مشخصی برای این سوال وجود دارد زیرا جهان پیوسته در حال تغییر است. زیرا اگر شما پستی با عنوان “چگونه یک کسب و کار را بدون سرمایه شروع کنم؟” داشته باشید هم ممکن است قدیمی شود زیرا ممکن است روش جدیدی برای شروع کسب و کار کشف یا الگوریتم جدیدی برای SEO توسط گوگل توسعه داده شود. اما لازم نیست نگران باشید. 3 راه‌حل برای سبز نگه‌داشتن محتوایتان وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

1-لینک‌ها و مطالب را بررسی کنید.

مطالب را آپدیت کنید و لینک‌هایی که در آن مطالب وجود دارند را بررسی کنید که هنوز هم کار می‌کنند یا خیر. به یاد داشته باشید که مخاطب شما هم مثل گوگل محتوایی که تاریخ انقضایش گذشته باشد یا لینک شکسته داشته باشد را می‌فهمد.

2-هدف از جستوی کاربر را درک کنید.

مفهومی به نام جستجوی هدف وجود دارد. به این معنا که شما باید نیاز کاربر را در حوزه کاری خود درک و سپس این خلا را پر کنید. اگر می‌خواهید محتوای شما همیشه بروز باشد باید در محدوده کلمات کلیدی مدنظر مخاطبان شما باشد.

3-از خودتان بپرسید که دلیل نبودن در صفحه اول گوگل چه می‌تواند باشد؟

اگر محتوای شما دیگر در صفحه اول گوگل یا جزو نتایج اول نیست باید سوال زیر را از خودتان بپرسید:

محتوای رقیبان چه مزیتی نسبت به محتوای شما دارد؟

در آخر باید گفت که تولید یک محتوای سبز صبر و استمرار شما را می‌طلبد چرا که این نوع از محتوا برای رسیدن و ماندن در صفحه اول گوگل به زمان بیشتری لازم دارند و بعد از آن تنها کاری که باید انجام دهید فقط یک بروزرسانی کوچک است. اگر نظری در مورد محتوای سبز دارید با ما و دیگر مخاطبان دارید در میان بگذارید.

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید