پرفورمنس مارکتینگ پلتفرم تبلیغات آنلاین دارت ادز
سئو یادداشت‌های متخصصین

در سئو فقط کلیدواژه‌ها نیستند که اهمیت دارند، قصد و هدف جستجوگر هم مهم است

تحریریه دی‌ام‌برد تحریریه دی‌ام‌برد
4 اسفند 1399
زمان مطالعه: 5 دقیقه
در سئو فقط کلیدواژه‌ها نیستند که اهمیت دارند، قصد و هدف جستجوگر هم مهم است
زمان مطالعه: 4 دقیقه

در چند سال اخیر، سئو به یکی از موضوعات مهم در مؤلفه‌های بازاریابی دیجیتال مارکتینگ تبدیل شده است. امروز تعریف رایج سئو یادگیری ترفند‌های بیشتر حضور در کیوردهای رقابتی‌تر یا داشتن بک لینک‌های بیشتر است. امامهم‌ترین نکته که روی آن به اندازه کافی تأکید نمی‌شود، انتخاب هدف درست در سئو، است.

بسیاری از کسب‌و‌کارها با عجله به سراغ سئو می‌روند، دوست دارند در کیوردهای رقابتی یک رتبه خوب در گوگل داشته باشند (کیوردهایی که لزوما به کسب‌وکار آن‌ها کمک نمی‌کند) و تمامی تاکتیک‌های عالی را اجرا می‌کنند؛ بهترین لینک‌ها را خریداری می‌کنند، بدون این که اهداف سئویی متناسب با نیاز‌های خودشان را پیدا کنند.

در مقاله امروز، می‌خواهم درباره این موضوع صحبت کنم که چگونه می‌توانید از قصد (نیت) جستجوگر برای گسترش درک خود از سئو استفاده کرده و به نتایجی حتی بهتر دست پیدا کنید.

بخوانید  گفت‌وگو با میلاد شولی، مدیر سئو دیجی‌کالا درباره Track کردن نتایج در سئو

منظور از قصد (نیت) جستجوگر چیست؟

از منظر سئو، شما باید در ابتدا نظر بگیرید، گوگل چگونه با یک عبارت یا کلمه برخورد می‌کند و انتخاب کیورد چگونه مستقیماً بر نتایج موتور جستجو اثر می‌گذارد.

به عبارت دیگر، قبل از این که تصمیم بگیرید تا در یک کلمه خاص در گوگل بالا باشید، باید مطمئن شوید که این کلمه تا چه میزان برای کسب و کار شما مناسب است. به این منظور که این کلمه انتخابی دقیقا انتخاب کاربر برای جستجو و ورود به سایت باشد.

برداشت گوگل از قصد جستجوگر چیست؟

شما تلاش می‌کنید تا وب‌سایت شما به صفحه‌ی نخست گوگل راه پیدا کند. صفحه‌ای که در آن معمولاً 10 جایگاه وجود دارد. به طور خلاصه، قصد و هدف (intent) که توسط ربات گوگل فهمیده می‌شود، یک جنبه​ دیگری است که به رتبه‌بندی صفحات وب کمک می‌کند.

در سئو فقط کلیدواژه‌ها نیستند که اهمیت دارند، قصد و هدف جستجوگر هم مهم است 1

یک مثال رایج: دندان‌پزشکان خواهان یافتن مشتریانی هستند که دندان‌هایشان نیاز به کار دارد؛ مثلاً ممکن است دندان آن‌ها دچار کرم‌خوردگی شده باشد. اشتباه رایج این است که دندان پزشک فکر می‌کند زمانی که مشتری عبارت کرم‌خوردگی دندان را جستجو کرد، باید سایت آن ها در صفحه اول باشد.

اما اگر شما همین عبارت را همین الان در گوگل جستجو کنید، نتیجه این است که مطالب اول مربوط به صفحاتی از یک مقاله هستند نه یک صفحه سرویس. وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌هایی که کرم خوردگی چیست را توضیح می‌دهند اما مطلبی را پیدا نمی‌کنید که فهرستی از دندان‌پزشکان را در اختیار شما قرار بدهند تا برای ویزیت تماس بگیرید.

بنابراین، برای این که یک مطب دندان‌پزشکی با کلیدواژه «کرم‌خوردگی» رتبه‌بندی شود، بهترین گزینه نوشتن و بهینه‌سازی اطلاعاتی است که تعاریف کرم‌خوردگی‌ها، علائم آن‌ها، گزینه‌های درمانی و غیره را توضیح می‌دهد.

البته در این میان محدودیت‌هایی هم وجود دارند. مثلاً اکثر دندانپزشکان به دنبال بیماران ساکن منطقه‌ی خود (مثلا: دندان پزشک در غرب تهران) هستند. یعنی رتبه‌بندی برای کلیدواژه‌ی کرم‌خوردگی اهمیتی برای آن‌ها ندارد، چون از منطقه‌ی آن‌ها خارج می‌شود.

بخوانید  سئو چیست؟‌ چرا مهم است و چه کاربردی دارد؟

انواع مختلف قصد جستجوگران گوگل

سه حوزه اصلی در قصد جستجوگر وجود دارند که کسب و کار شما باید از آن‌ها آگاه باشد. یعنی زمانی که جستجو کننده به دنبال کلمه یا عبارتی متناسب با کسب‌وکار شما می‌گردد و این سه مرحله بستگی به مرحله‌ای از جستجو است که جستجو کننده در آن حضور دارد.

گوگل این سه حوزه را اولویت‌بندی می‌کند و آن‌ها را در الگوریتم دائماً در حال تغییر خود قرار می‌دهد:

 • قصد تجاری

برای بسیاری از کسب‌و‌کارها، قصد تجاری پرجستجوترین عامل بوده و شما احتمالاً می‌توانید چرایی آن را درک کنید. این به مرحله‌ای اطلاق می‌شود که در آن افراد قصد خرید دارند (همان دندان‌پزشک بالا که قصد رتبه‌بندی برای جذب مشتری داشت) بنابراین، به دنبال فروشندگانی هستند که می‌توانند نیاز آن‌ها را رفع کنند.

به عنوان مدیر کسب و کار، شما خواهان رتبه‌بندی در نتایجی هستید که گوگل صفحات محصولات و خدمات را به کاربران نمایش می‌دهد. (اصطلاحا به آن می‌گویند، صفحات پولساز) به همین دلیل در این مرحله تمرکز شما باید صفحات خدمات یا محصولات باشد نه صفحات بلاگ.

مثال: خرید آیفون ۱۲

در سئو فقط کلیدواژه‌ها نیستند که اهمیت دارند، قصد و هدف جستجوگر هم مهم است 2

 • اطلاعات

قصد اطلاعاتی به موقعیت‌هایی گفته می‌شود که در آن کاربر به منظور یادگیری بیشتر یا جمع آوری بیشتر اطلاعات درباره یک عنوان خاص در گوگل جستجوی می‌کند اما الزاماً آماده تصمیم برای خرید نیست. این یک قصد رایج است هر چند که مستقیماً به فروش منجر نمی‌شود اما ارزش سرمایه‌گذاری را دارد.

اگرچه طبقه‌بندی اطلاعاتی پیچیدگی‌های زیادی دارد اما نتایج آن‌ها ماهیت تجاری ندارند. در عوض، آن‌ها آموزشی و به صورت پست‌های وبلاگ‌ها، مقالات ویکی‌پدیا و غیره هستند.

مثال: بررسی آیفون ۱۲

در سئو فقط کلیدواژه‌ها نیستند که اهمیت دارند، قصد و هدف جستجوگر هم مهم است 3

 • قصد محلی

جستجوهای محلی ترندی رو به رشد در گوگل هستند.

بدین ترتیب، چه بخواهید محلی (در حد محله یا شهر) بمانید یا به یک مقیاس کلی (کل کشور) رشد کنید، باید حتما این نکته را در تارگت کردن خود لحاظ کنید.

رابطه بین هدف جستجوگر و سئو

به عنوان یک کارشناس سئو زمانی که در مرحله کی‌ورد ریسرچ هستید باید بدانید که کاربران شما دنبال چه چیزی هستند و چه نیازهایی دارند و از طرفی بیزینس شما چه کمکی به آن‌ها می‌کند. صرفا به دنبال کیوردهای رقابتی با سرچ و ترافیک بالا نباشید.

بادکوبه
به اشتراک بگذارید:
تحریریه دی‌ام‌برد
تحریریه دی‌ام‌برد
نظرات

محمد حسین کاظم زاده
محمد حسین کاظم زاده

خیلی مطلب جالبی بود
تا حالا به این موضوع دقت نکرده بودم و این باعث شده بود تا خیلی از صفحات سایت من خصوصا با بلاگ سایت من رقابت کنند.
ممنونم

  مرجان عبدی
  مرجان عبدی

  خوشحالیم براتون مفید بوده

خرید فوری سیم کارت
خرید فوری سیم کارت

بنظرم قصد کاربر تعیین میکنه که من سئوکار باید رو چه موضوعاتی فعالیت کنم. عنوان جالبی رو برای این مطلب انتخاب کردین.

  مرجان عبدی
  مرجان عبدی

  ممنون

محمد دانیالی
محمد دانیالی

نکات خوبی اشاره کرد محمد عزیز
مثل کلمه روغن گیاهی و خرید روغن گیاهی که اولی مقاله نشان می‌دهد دومی محصول

  مرجان عبدی
  مرجان عبدی

  ممنون که همراهمون هستید و با نظراتتون انگیزه بیشتری به تیم دی‌ام برد میدید 🙂

اشاره