پرفورمنس مارکتینگ پلتفرم تبلیغات آنلاین دارت ادز
سئو

۸ توصیه گوگل در خصوص باید و نبایدهای نوشتن متادیسکریپشن

زهرا محبی زهرا محبی
20 شهریور 1401
زمان مطالعه: 3 دقیقه
۸ توصیه گوگل در خصوص باید و نبایدهای نوشتن متادیسکریپشن
زمان مطالعه: 2 دقیقه

گوگل هر از چندگاهی، نکات آموزشی ساده اما اصولی خود را با کاربران جهانی‌اش به اشتراک می‌گذارد. در سندی که اخیرا منتشر کرده است، مثال‌هایی برای متا دیسکریپشن بد و متا دیسکریپشن خوب آمده است که می‌تواند به‌خوبی نحوه نگارش این بخش را آموزش دهد.

متا دیسکریپشن «بد»

گوگل توصیه می‌کند از این 4 نوع توضیحات متا دیسکریپشن «بد» اجتناب کنید:

  • آوردن فهرست کلمات کلیدی: مثلا برای یک سایت لوازم خیاطی: «لوازم خیاطی، کلاف، مداد خیاطی، چرخ خیاطی، نخ، ماسوره، سوزن»
  • استفاده از توضیحات رایج و تکراری یا توضیحاتی یکسان برای همه مقالات سایت: مثلا برای یک خبرگزاری: «اخبار محلی شهر تهران» یا تحویل درب منزل شما، یا فروشگاه اینترنتی کالاهای دیجیتال
  • استفاده از توضیحاتی که خلاصه‌ای از صفحه ارائه نمی‌دهد: مثلا برای یک بلاگ آموزش آشپزی: «تخم‌مرغ منبع شادی در زندگی همه است. وقتی کوچک‌تر بودم، یادم می‌آید که تخم‌مرغ‌ها را از زیر مرغ برمی‌داشتم و به آشپزخانه می‌آوردم. يادش بخیر!»
  • توضیحات خیلی کوتاه: مثلا برای سایت فروش لوازم تحریر: «مداد نوکی»

اگر شما هم در متا دیسکریپشن خود از این جنس توضیحات دارید، آن‌ها را با توضیحاتی از جنس موارد زیر جایگزین کنید.

متادیسکریپشن «بهتر»

گوگل در ادامه، همان مثال‌ها را به کار می‌گیرد و با رعایت اصولی ساده، متا دیسکریپشن بهتری می‌سازد.

  • توضیحاتی در خصوص محصولات فروشی فروشگاه و جزئیاتی مانند ساعات کاری و لوکیشن فروشگاه: «هر چیزی که برای دوخت لباس بعدی خود نیاز دارید را از اینجا تهیه کنید. شنبه تا چهارشنبه، از ساعت 8 تا 5 بعدازظهر در خدمتیم؛ واقع در منطقه لباس‌فروشان»
  • آوردن قسمتی از مقاله خبری مورد نظر: «یک مرد مسن محلی با دزدیدن تمامی هدایای یک مهمانی پیش از برگزار شدن آن، باعث اختلال و آشفتگی در شهر شد. منتظر به‌روزرسانی‌های لحظه‌ای در این مورد باشید.»
  • کل مطلب را در جملاتی قابل فهم خلاصه کنید: «با این راهنمای کامل، در مدت 1 ساعت یا کمتر طرز پخت تخم‌مرغ آب‌پز را بیاموزید. ما همه روش‌های پخت از جمله پخت عسلی، نیم‌پز، آب‌پزشده و سفت را پوشش داده‌ایم.»
  • آوردن توضیحات یونیک و باجزئیات: «این مداد مکانیکی خودتراش است و می‌تواند دست‌خط شما را بهبود دهد؛ شامل گرافیت 2B و با قابلیت پر شدن اتوماتیک. در دو رنگ صورتی وینتیج و زرد اتوبوسی موجود است. 50+ مداد سفارش دهید، ارسال رایگان دریافت کنید.»

در حالی که هیچ کار شاقی در موارد قسمت دوم صورت نگرفته است و این‌ها جزئی از سئوی اولیه یک سایت است، اما توجه کنید که چگونه گوگل از توضیحات مفیدی که کلیک می‌گیرند و ترافیک دارند در متا دیسکریپشن استفاده کرده است. این نکات ساده همچون تقلب‌های کوچکی از سوی گوگل است تا متا دیسکریپشن در موثرترین حالت خودش نگارش شود و بیشترین بازده را برای سایت -فارغ از نوع فعالیت و محتوای آن- داشته باشد.

خودنویس
به اشتراک بگذارید:
زهرا محبی
زهرا محبی
کشف دنیاها و آدم‌های جدید خوشحالم می‌کنه و یاد گرفتن زنده نگهم می‌داره. دی‌ام بُرد سرزمین جدیدِ پر از اکسیژنیه که الان توش سکونت دارم.
نظرات

مهدی
مهدی

یاد گرفتن زنده نگهم می‌داره …….
چقدر قشنگ خانم محبی

محمد حسین
محمد حسین

سلام و درود
ممنون میشم لینک doc گوگل رو هم قرار بدید.
با تشکر

اشاره