پرفورمنس مارکتینگ پلتفرم تبلیغات آنلاین دارت ادز
سئو

چطور سرعت سایت را تست کنیم؟ ۶ ابزار رایگان تست سرعت سایت

کارن آهنگری کارن آهنگری
9 بهمن 1400
زمان مطالعه: 7 دقیقه
چطور سرعت سایت را تست کنیم؟ ۶ ابزار رایگان تست سرعت سایت
زمان مطالعه: 6 دقیقه

سرعت لود صفحات وب‌سایت یکی از معیارهای مهم در رتبه‌بندی و سئو توسط موتورهای جستجو است. اگر شما هم وب سایت دارید، به احتمال زیاد با مشکل کند شدن سرعت آن مواجه شده‌اید. باز کردن سایت‌هایی که با سرعت بسیار کمی لود می‌شوند، برای کاربرانی که قصد بازدید دارند، بسیار خسته کننده خواهد بود و ممکن است آن‌ها را از ادامه کار باز دارد. حتی اگر شما بهترین و با کیفیت‌ترین مطالب را در قالبی زیبا و جذاب گردآوری کرده باشید؛ باز هم کندی وب سایت شما می‌تواند به قدری خسته کننده باشد که کاربران را برای بازدید از وب سایت‌های رقیب شما، ترغیب کند.

وب سایت شما، تصویری از کسب و کار شماست. آن را سرحال و جذاب نگه دارید! (جی کنراد لوینسون)

اگر شما می‌توانید وب سایت خود را در کمتر از چند ثانیه با استفاده از تلفن همراه‌تان باز کنید، دلیلی وجود ندارد که سایر کاربران نیز بتوانند همین کار را در مدت زمان کوتاهی انجام دهند. برای تعیین سرعت وب سایت، باید از راهکارهای تست سرعت سایت استفاده کنید و سرعت وب سایت خود را با ابزارهایی دقیق بسنجید. در این نوشتار قصد داریم چند راه کار و ابزار برای تست سرعت سایت به شما معرفی کنیم. همچنین در انتها راهکارهایی را در اختیار شما قرار خواهیم داد که به کمک آن‌ها می‌توانید برای افزایش سرعت سایت و بهینه‌سازی سرعت سایت اقدام کنید.

ابزار تست سرعت سایت

سرعت سایت، یکی از معیارهای مهم در رتبه‌بندی و سئو است.

معرفی بهترین ابزارهای تست سرعت سایت

تعدادی از ابزارها وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید سرعت وب سایت خود را تست کنید. از جمله ابزارهای تست سرعت سایت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

Page Speed Insights (تست سرعت سایت با گوگل)

اگر به دنبال یک ابزار رایگان برای تست سرعت سایت هستید، ما ابزار Page Speed Insights را به شما معرفی می‌کنیم. این ابزار تست سرعت سایت یکی از ابزارهای رایگان گوگل است که در کنار تست سرعت می‌توان آن را برای سنجش تجربه کاربران به کار برد. این ابزار با نام مخفف خود یعنی PSI شناخته می‌شود.

Page Speed Insights

این ابزار، سنجش تجربه کاربران و تست سرعت وب سایت را بر مبنای رتبه‌بندی‌ها و تجربیات گوگل انجام می‌دهد. در واقع شاخص‌های سنجش این ابزار، همان شاخص‌هایی هستند که برای رتبه‌بندی سایت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. شاخص‌هایی که برای انجام تست سرعت در PSI مورد استفاده قرار می‌گیرند، ضریب‌بندی می‌شوند. یعنی هر شاخص، بسته به ضریب خود، تاثیر بیشتر یا کمتری در ارزیابی سرعت وب سایت خواهد داشت. واحد اندازه‌گیری تاثیر شاخص‌ها در PSI برحسب درصد بیان می‌شود. انجام محاسبات با شاخص‌های PSI، در نهایت به عددی مابین ۱ تا ۱۰۰ ختم خواهد شد.

البته این نمره را می‌توان برای سنجش سرعت وب سایت در موبایل و رایانه‌های شخصی به طور جداگانه به دست آورد که معادل با سرعت وب سایت در این دو دستگاه خواهد بود. اعداد بالاتر، بیان‌گر سرعت بیشتر وب سایت شما و تجربه بهتر کاربرانی که از وب سایت شما بازدید می‌کنند خواهد بود.

Gtmetrix

در رتبه‌بندی پرکاربردترین ابزارهای بررسی سرعت سایت، می‌توان جی‌تی متریکس را در جایگاه دوم قرار داد. با ابزار جی تی متریکس، شما می‌توانید سه روش اندازه‌گیری مختلف را برای تست سرعت مورد استفاده قرار دهید و با سه نمره مختلف، گزارش سرعت وب سایت خود را دریافت کنید. البته این ابزار، به هیچ وجه آمار دقیقی را به شما ارائه نخواهد کرد. این سه عدد و سه نمره مختلف را در این قسمت برای شما تشریح می‌کنیم:چطور سرعت سایت را تست کنیم؟ ۶ ابزار رایگان تست سرعت سایت 1

YSlow Score

این سیستم، توسط شرکت یاهو برای سنجش عملکرد وب سایت‌ها و سرعت سایت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیستم YSlow از ۲۳ شاخص عملکردی مختلف تشکیل شده است. تمامی این شاخص‌ها به یک اندازه نمره‌نهایی را تحت تاثیر خود قرار نمی‌دهند و میزان اثرات متفاوتی را اعمال می‌کنند. این عدد بسیار نزدیک به سرعت سایت بوده و فاصله کمی با آن دارد.

Yellow Lab Tools

Yellow Lab Tools امروز دیگر زیاد مورد استفاده در وب مسترها قرار نمی‌گیرد، اطلاعاتی مانند برخی ویژگی‌های منحصربه‌فرد را ارائه می‌دهد که در سایر ابزارهای تست سرعت وب سایت وجود ندارد. این ابزار هم به شاخص‌هایی مثل حجم صفحه، تعداد درخواست‌ها و پیکربندی سرور از A تا F به وب‌سایت امتیاز می‌دهد.

ابزار تست سرعت سایت

WebPageTest

پنجمین سرویس یا ابزار تست سرعت رایگان سایت، ابزار WebPageTest است. با کمک این ابزار، شما می‌توانید اطلاعاتی را در رابطه با سرعت بارگذاری مطالب در سایت و کندی آن به دست بیاورید. جالب است بدانید که کارایی‌های این ابزار، تنها به همین یک مورد ختم نمی‌شوند و با استفاده از آن، شما می‌توانید مشکلاتی از جمله مشکلات امنیتی، منابع اضافی، تصاویر با حجم بالا و… را بیابید. این ابزار برای انجام تست سرعت و بررسی سرعت سایت از عملکردی مشابه با Page Speed بهره می‌گیرد. این ابزار، انتخاب‌های زیادی از جمله امکان انتخاب موقعیت مکانی یا انتخاب مرورگرهای مختلف موبایل را در اختیار شما قرار می‌دهد. نکته جالبی که در رابطه با استفاده از این ابزار وجود دارد، این است که با کمک WebPageTest، شما اطلاعاتی را در ۸ بخش مختلف از جمله خلاصه گزارش، جزئیات، بارگذاری محتوا، اسکرین‌شات‌ها، آنالیز تصاویر و نقشه سرعت بارگذاری دریافت خواهید کرد.چطور سرعت سایت را تست کنیم؟ ۶ ابزار رایگان تست سرعت سایت 2

سرچ کنسول

این ابزار، به عنوان سرویسی شناخته می‌شود که در کنار وظایف و عملکردهای اصلی خود، می‌تواند تست سرعت را برای وب‌سایت شما انجام دهد. برای استفاده از این قابلیت، می‌توانید به قسمت Core Web Vitals مراجعه کنید و تست عملکرد و سرعت وب‌سایت را با روشی مشابه با Page Speed گوگل انجام دهید.چطور سرعت سایت را تست کنیم؟ ۶ ابزار رایگان تست سرعت سایت 3

روش‌های انجام تست سرعت سایت

انجام تست سرعت سایت با هر یک از ابزارهای نام برده شده در قسمت‌های قبلی برای شما ممکن خواهد بود. اما بهتر است بدانید که عوامل مختلفی در تجربه کاربران مختلف از سرعت وب‌سایت شما دخیل خواهند بود که می‌توانند تجربیات کاملا متفاوتی را رقم بزنند. برای مثال ممکن است شما فایل‌های خود را با یک اینترنت بسیار قوی بارگذاری کرده باشید و انجام این کار برای شما، تنها چند ثانیه طول کشیده باشد. در مقابل، کاربری وجود دارد که با وجود سرعت پایین اینترنت خود، برای باز کردن فایل‌های پر حجم شما تلاش می‌کند. در این حالت، خواهید دید که کاربران مختلف بر حسب سرعت اینترنت و شرایط خود، سرعت و وضعیت متفاوتی را تجربه می‌کنند. در کنار این موضوع، بهتر است به یک نکته مهم دیگر توجه داشته باشید و آن این است که تست سرعت باید برای تمامی صفحات وب سایت انجام شود. باز شدن صفحه اصلی سایت یا تعداد محدودی از صفحات با یک سرعت بالا و قابل قبول به معنای بالا بودن سرعت کلی سایت شما نخواهد بود، بلکه مخاطب می‌خواهد تمامی صفحات را با سرعت باز کند.

به طور کلی روش‌های انجام تست سرعت سایت شامل موارد زیر هستند که انجام همه آن‌ها به طور مجزا، کمک‌کننده خواهد بود:

  • انجام تست با رایانه و اینترنت شخصی
  • انجام تست با یک سرور قدرتمند دارای پهنای باند بالا
  • گرفتن میانگین از سرعت تعداد زیادی از کاربران

چند راهکار برای افرایش سرعت سایت

در این قسمت، قصد داریم به صورت اجمالی و به شکل موردی، شما را با چند راهکار کارآمد برای افزایش سرعت سایت آشنا کنیم. بعضی از ترفندهای افزایش سرعت سایت عبارتند از:

  • کم کردن میزان درخواست‌های HTTP
  • استفاده از ابزارهای تست سرعت
  • استفاده از cache
  • کم کردن سایز تصاویر بارگذاری شده
  • بهینه‌سازی CSS
  • انتخاب دقیق لوکیشن میزبان سایت

گفتار پایانی!

در این نوشتار، در رابطه با ابزارهای تست سرعت وب سایت با شما صحبت کردیم که با کمک آن‌ها می‌توانید برای افزایش سرعت سایت و بهینه سازی سرعت سایت خود اقدام کنید. اگر می‌خواهید به یک برنامه نویس یا وب مستر حرفه‌ای تبدیل شوید، به هیچ‌وجه از بررسی سرعت وب‌سایت خود و انجام اقدامات لازم برای بهبود عملکرد و سرعت آن غافل نشوید. این کار به شما کمک می‌کند تا منابع اضافی و مطالب مازاد موجود در وب‌سایت خود را شناسایی و با حذف آن‌ها، مشکل کندی سایت را تا حد زیادی برطرف کنید. به خصوص چنان چه می‌خواهید در زمینه سئو فعالیتی داشته باشید، تسلط به نحوه کار با ابزارهای بررسی سرعت سایت به استخدام شما در یک موقعیت شغلی مناسب کمک خواهد کرد.

بخوانید  هشتمین رویداد تخصصی DM talk اسفند ۱۴۰۰ برگزار می‌شود!

خودنویس
به اشتراک بگذارید:
کارن آهنگری
کارن آهنگری
شیفته‌ی سئو، محتوا و هوش مصنوعی! تو دی‌ام‌برد، تلاش می‌کنم که دانسته‌هاتون رو تو این حوزه‌ها، بیشتر کنم!
نظرات

عبدالله خدابنده
عبدالله خدابنده

مقاله خوبی بود.
موفق باشید

اسمارتک