پرفورمنس مارکتینگ پلتفرم تبلیغات آنلاین دارت ادز
رپورتاژ

چرا برای ساخت کلاویه‌های پیانو از عاج فیل استفاده می شود؟

تحریریه دی‌ام‌برد تحریریه دی‌ام‌برد
7 آبان 1401
زمان مطالعه: 6 دقیقه
چرا برای ساخت کلاویه‌های پیانو از عاج فیل استفاده می شود؟
زمان مطالعه: 4 دقیقه

چکیده : کلاویه ها از جنس های مختلفی تشکیل شده اند که عاج فیل یکی از آن هاست. در این بخش قصد داریم به بررسی عاج فیل و تاثیر استفاده از آن در ساخت کلاویه ها صحبت کنیم.

کلاویه در واقع به کلید های سیاه و سفیدی گفته می شود که بر روی پیانو قرار دارد و نوازنده با فشردن آن ها و تولید صدا می تواند آن را بنوازد. داینامیک یا آکسان یکی از احساسی ترین و منحصر به فرد ترین قطعات در موسیقی است. در برخی از ساز ها همچون پیانو می توان شاهد داینامیک یا آکسان بودن قطعات بود چراکه نوازنده با فشردن کم و یا زیاد کلید های پیانو می تواند صدای کم و زیادی با نت ها تولید کند که جذابیت خارق العاده ای را به موسیقی می بخشد.

کلاویه ها از جنس های مختلفی تشکیل شده اند که عاج فیل یکی از آن هاست. در این بخش قصد داریم به بررسی عاج فیل و تاثیر استفاده از آن در ساخت کلاویه ها صحبت کنیم، اگر قصد دارید بدانید که چرا برای ساخت کلاویه های پیانو از عاج فیل استفاده می شود؟ آیا استفاده از عاج برای ساخت کلاویه ها قانونی است؟ جایگزین عاج برای ساخت کلاویه ها چیست؟ چرا رنگ کلاویه هایی که با عاج فیل درست شده اند به مرور زمان زرد خواهند شد؟ نحوه تشخیص عاج فیل واقعی و فیک چطور است؟ مطالعه این مقاله به شما پیشنهاد می شود.

بخوانید  چگونه بهترین شرکت سئو را بدون دغدغه انتخاب کنیم؟ + تجربیات

تعداد کلاویه ها در پیانو چقدر است؟

پیانوهای امروزی دارای 88 کلاویه هستند که هر نت با نت دیگر کاملا تفاوت دارد. جالب است بدانید این 88 کلاویه 7 اکتاو دارد و این گستردگی نت ها باعث می شود تا نوازنده بتواند با خلاقیت خود، گونه ای از نوازندگی را ایجاد کند که تا به امروز صدایی از آن وجود نداشته است. اگر نگاهی به کلید های پیانو بیاندازید متوجه رنگ های سیاه و سفید خواهید بود. 88 کلاویه به 52 کلید سفید و 36 کلید سیاه تقسیم بندی می شوند.

جنس کلاویه ها از چیست؟

کلاویه هایی که برای ساخت پیانو از آن استفاده می شود دارای جنس های مختلفی است: چوب درخت صنوبر، پلاستیک، عاج واقعی و عاج مصنوعی از نمونه جنس هایی هستند که در ساخت کلاویه ها از آن استفاده می شود. انتخاب جنس مناسب برای ساخت کلاویه ها بر روی صدای نهایی تاثیر بسیار بالایی خواهد داشت.

در این بین از عاج واقعی فیل در گذشته و قبل از سال 1970 برای ساخت کلاویه ها استفاده می شد و پیانو هایی که جنس کلاویه آن ها با عاج واقعی فیل تشکیل شده بود، صدای بسیار جالب و زیبایی داشت اما پس از مدتی به دلیل شکار بی رویه فیل ها، دیگر از سال 1970 به بعد از عاج واقعی فیل برای ساخت کلاویه ها استفاده نمی شود.

البته لازم به ذکر است که جنس کلاویه هایی که از عاج فیل برای ساخت آن ها استفاده شده است، در دسته پیانوهای قدیمی قرار دارند و امروزه دیگر از عاج فیل برای ساخت کلاویه های پیانو استفاده نمی شود.

بخوانید  حضور برجسته هلدینگ سپاس در رویداد HR Vision 2 در بهمن ۱۴۰۲

حال بیش از یک قرن است که پیانو یاماها با صدایی گوش‌نواز برای معتبرترین سالن‌های کنسرت جهان ساخته است؛ در حال حاضر ARIUS بازآفرینی لمس پیانو آکوستیک Yamaha و پیانوهای کنسرتی CFX است؛ پیانوهای ARIUS یکی از انواع پیانو دیجیتال یاماها هستند که با استفاده از اکشن و کلاویه‌های استاندارد، صدایی رسا و دل‌نواز تولید می‌کنند؛ همچنین قابل ذکر است که پیانوهای سری YDP در این دسته قرار می‌گیرند و بهترین گزینه برای افراد مبتدی و تازه‌کار محسوب می‌شوند.

شما می توانید از فروشگاه سازپلازا که یکی از بهترین فروشگاه های ادوات موسیقی است انواع پیانو های یاماها را با بهترین قیمت ها خریداری نمایید.

چرا برای ساخت کلاویه های پیانو از عاج فیل استفاده می شود؟

جنس کلاویه ها تاثیر مستقیمی بر روی صدای خروجی خواهد داشت. عاج فیل به دلیل تولید صدای منحصر به فرد، نسبت به سایر جنس های دیگر در صنعت موسیقی برای ساخت کلاویه ها استفاده می شد. همچنین از نظر ظاهر، زیبایی خیره کننده ای را به پیانو ارائه می دهد اما با گذشت زمان و افزایش تولید پیانوها و شکار بی رویه فیل ها، دیگر از عاج فیل برای ساخت کلاویه ها استفاده نمی شود.

چگونه بفهمم که کلیدهای پیانوی من عاج است؟

استفاده از عاج فیل در کلید های پیانو امروزه غیر قانونی است اما اگر طی گذشت زمان، کلید های پیانو شما به رنگ زرد رنگ درآمد، بدانید که جنس آن ها از عاج فیل است. زرد شدن کلاویه ها نیز به دلیل برخورد مستقیم نور خورشید به آن است. در قدیم هنگام عدم استفاده از پیانو، روی آن را می پوشانند تا نور خورشید به آن نتابد.

امروزه از چه جنسی برای کلاویه ها استفاده می شود؟

در حال حاضر غیر از عاج فیل، از عاج فیل مصنوعی، پلاستیک و درخت صنوبر برای ساخت کلاویه ها استفاده می شود. (اما عموما از پلاستیک برای ساخت کلاویه ها استفاده می شود.) جالب است بدانید که برند یاماها طراحی پلاستیک های خود را به میزان قابل توجه ای افزایش داده است تا از نظر ظاهری و کیفیتی نزدیک به عاج فیل باشد.

بخوانید  چه‌طور در ۵ قدم به یک مدیر فروش موفق تبدیل شوید؟

پیانو با کلاویه عاج فیل

در چه سالی استفاده از عاج فیل برای تهیه کلاویه ها ممنوع شد؟

اولین بار در صنعت موسیقی آمریکا، به صورت خودجوش و داوطلبانه عاج فیل برای ساخت کلاویه ها ممنوع و کنار گذاشته شد و از اواسط دهه 1950 آمریکایی ها از پلاستیک برای ساخت کلاویه استفاده نمودند و در دهه 1980 بود که اروپایی ها نیز قدم در این راه نهادند و دیگر از عاج برای پوشش کلاویه ها استفاده ننمودند.

چطور می توان عاج واقعی را از عاج تقلبی تشخیص داد؟

در برخی از کشور ها هنوز هم از عاج فیل ممکن است برای ساخت کلاویه ها استفاده شود، درست است که این روش غیر قانونی است اما در حال انجام است. سوالی که ممکن است در این بین به وجود آید این است که چطور عاج اصلی را از عاج فیک و تقلبی تشخیص می دهند؟ پاسخ این سوال بسیار ساده است! با نگاهی به تونل های موجود در عاج! عاج واقعی هیچ خطی در تونل های آن وجود ندارد و این گونه می توان به سادگی عاج واقعی را از عاج فیک تشخیص داد.

جمع بندی:

در حال حاضر به هیچ عنوان از عاج فیل واقعی برای ساخت کلاویه ها استفاده نمی شود و حتی استفاده از آن غیرقانونی است و با پیگرد قانونی دارد. با این حال پلاستیک از محبوب ترین جنس هایی است که در ساخت کلاویه ها از آن استفاده می شود.

درست است که استفاده از عاج به صدای رسا و زیبای کلاویه ها کمک می کند اما از سوی دیگر شکار غیر قانونی و بی رویه فیل ها در کشور های مختلف موجب شده است تا آن ها در خطر انقراض قرار بگیرند، زین پس طبق قوانین جدید اتحادیه آمریکا، استفاده از هرگونه عاج فیل برای ساخت کلاویه های پیانو غیر قانونی تلقی می شود.

خودنویس
به اشتراک بگذارید:
تحریریه دی‌ام‌برد
تحریریه دی‌ام‌برد
نظرات

اشاره