پرفورمنس مارکتینگ پلتفرم تبلیغات آنلاین دارت ادز
رپورتاژ

تفاوت هاست و سرور به زبان ساده + مثال

تحریریه دی‌ام‌برد تحریریه دی‌ام‌برد
5 تیر 1402
زمان مطالعه: 6 دقیقه
تفاوت هاست و سرور به زبان ساده + مثال
زمان مطالعه: 4 دقیقه

تفاوت هاست و سرور چیست. اصطلاح میزبانی وب و وب سرور اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، اما در واقع دو چیز متفاوت هستند. میزبانی وب سرویسی است که فضا و منابعی را برای وجود وب سایت‌ها در اینترنت فراهم می‌کند.

وب سرورها رایانه هایی هستند که میزبان وب سایت‌ها هستند و فایل‌ها و داده های مرتبط با آنها را ذخیره می‌کنند. میزبانی وب سرویسی است که فضا و منابعی را برای وجود وب سایت‌ها در اینترنت فراهم می‌کند. در این مقاله به شما خواهیم گفت فرق هاست و سرور چیست و در ادامه با مزیت‌های آن آشنا خواهیم شد.

سرور چیست؟

تفاوت هاست و سرور به زبان ساده + مثال 1

سرور رایانه ای است که میزبان وب سایت‌ها و ذخیره فایل‌ها و داده های مرتبط با آنها است. سرور مکان فیزیکی یک وب سایت است که تمام فایل‌ها و داده های مرتبط با آن در آن ذخیره می‌شود. وب سرورها مسئول ارائه صفحات وب به کاربران در صورت درخواست آنها هستند. آنها همچنین مسئول پردازش درخواست های کاربران و ارسال پاسخ مناسب هستند. وب سرورها معمولاً به اینترنت متصل هستند و توسط شرکت های میزبانی وب مدیریت می‌شوند. شرکت های میزبانی وب سخت افزار، نرم افزار و اتصالات لازم را به اینترنت ارائه می‌کنند.

همچنین با خرید سرور hp اقدامات امنیتی لازم برای محافظت از وب سایت‌ها در برابر حملات مخرب ارائه می‌شود. وب سرورها همچنین مسئول ارائه ابزار و منابع لازم برای کمک به صاحبان وب سایت در مدیریت وب سایت خود هستند.

سرور برای ارائه خدمات به سایر دستگاه‌ها یا کاربران استفاده می‌شود. سرورها می‌توانند نرم افزاری یا سخت افزاری باشند. سرورها لزوماً نباید میزبان در شبکه باشند.

هنگامی‌که دستگاهی از سرور استفاده می‌کند، به آن کلاینت می‌گویند. سرورها می‌توانند به طور همزمان به چندین مشتری خدمات ارائه دهند.

هاست چیست؟

تفاوت هاست و سرور به زبان ساده + مثال 2

هاست یا میزبانی وب سرویسی است که فضا و منابعی را برای وجود وب سایت‌ها در اینترنت فراهم می‌کند. این مکان فیزیکی یک وب سایت است که تمام فایل‌ها و داده های مرتبط با آن در آن ذخیره می‌شود. شرکت های میزبانی وب فناوری و خدمات مورد نیاز برای دسترسی به وب سایت در اینترنت را ارائه می‌دهند.

این شامل ارائه سخت افزار، نرم افزار و اتصال به اینترنت لازم است. شرکت های میزبانی وب نیز اقدامات امنیتی لازم را برای محافظت از وب سایت‌ها در برابر حملات مخرب ارائه می‌دهند. شرکت های میزبانی وب خدمات مختلفی مانند ثبت نام دامنه، طراحی وب سایت و نگهداری وب سایت را ارائه می‌دهند.

آنها همچنین ابزارها و منابع لازم را برای کمک به صاحبان وب سایت برای مدیریت وب سایت های خود فراهم می‌کنند. همچنین شرکت های میزبانی وب همچنین پشتیبانی از مشتری و کمک های فنی را برای کمک به صاحبان وب سایت در هر مشکلی که ممکن است داشته باشند ارائه می‌دهند.

4تفاوت سرور با هاست

تفاوت اصلی بین هاست و سرور در این است که هاست‌ها دستگاه های متصل در یک شبکه هستند و سرورها در حال ارائه خدمات به برنامه‌ها و دستگاه های دیگر در شبکه هستند. هاست‌ها منابعی را در شبکه مصرف می‌کنند که توسط سرورها ارائه می‌شود. هر دوی آنها در یک شبکه مورد نیاز هستند تا بتواند به طور موثر عمل کند.

هاست‌ها برای اتصال به شبکه نیاز به اتصال اینترنت دارند و سرورها می‌توانند هم در یک شبکه محلی LAN و هم در اینترنت کار کنند. هاست‌ها همانند خانه های داخل یک آپارتمان هستند ولی سرور اختصاصی مشابه ی خانه ویلایی خاص با کلیه امکانات میباشد.

1- امنیت و کارایی بالا

چگونه می‌توانید زمان آپ تایم وب سایت یا برنامه خود را تا حد امکان بالا ببرید؟ این کار با کمک یک سرویس میزبانی اختصاصی انجام می‌شود. هاست اشتراکی فاقد قابلیت اطمینان و پایداری سرورهای اختصاصی است.

این تضمین می‌کند که رایانه خود را با هیچ نرم افزار مضر یا هرزنامه به اشتراک نمی‌گذارید. سرور اختصاصی امنیت بیشتری را فراهم می‌کند، به همین دلیل است که برای مشاغلی که تراکنش های خود را از طریق FTP یا SSL انجام می‌دهند مورد نیاز است.

2- انعطاف پذیری

یک سرور اختصاصی تطبیق پذیری را فراهم می‌کند زیرا ما میتوانید به دلخواه است آن را برای رفع نیازهای مشتریان خود از نظر رم، فضای دیسک، CPU و نرم افزار تنظیم کنید. یک سرور اختصاصی می‌تواند برای شما مناسب باشد اگر بخواهید یک محیط سرور کاملاً قابل تنظیم داشته باشید.

انتخاب سرور اختصاصی به شما امکان دسترسی به تمام منابع سرور را می‌دهد. از آنجایی که هیچ برنامه دیگری وجود ندارد که فضای شما را به اشتراک بگذارد و RAM و CPU سرور را محدود کند، سرور اختصاصی شما کند نخواهد شد. اگر هاست اختصاصی را انتخاب کنید، دسترسی انحصاری به پهنای باند سرور خواهید داشت.

3- نیازی به خرید و نگهداری نیست.

اگر یک کسب و کار به سرور اختصاصی یا مجازی نیاز دارد اما زمان یا منابع لازم برای اجرای سرور را ندارد، میزبانی اختصاصی یک راه حل هزینه محدود برای دسترسی به خدمات سرور است. میزبانی سرور اختصاصی به نگهداری تجهیزات سرور کمک می‌کند و هزینه های سربار شرکت را کاهش می‌دهد.

این واقعیت که شما کنترل کاملی بر سرور خود دارید یکی از شناخته شده ترین مزایای سرور اختصاصی است. اگر ارائه دهنده هاست شما می‌تواند از آنها پشتیبانی کند، می‌توانید انتخاب کنید که از کدام ابزار مدیریت سایت و برنامه استفاده کنید.

4- قیمت

سرور اختصاصی گران ترین نوع هاست است. با این حال، اگر به دنبال عملکرد استثنایی هستید، هزینه اضافی ارزش آن را دارد. قبل از تصمیم گیری در مورد نوع میزبانی نیازهای کسب و کار خود را ارزیابی کنید. این به شما کمک می‌کند تا انتخاب کنید کدام نوع میزبانی برای شما ایده آل است.

همچنین اگر به کار با سرورها عادت ندارید، درک سرورهای اختصاصی دشوار است. داده های فنی برای نصب کد، تعمیر و نگهداری روزانه، کارهای روزانه و سایر مسئولیت های مرتبط با مدیریت مورد نیاز خواهد بود.

نتیجه گیری

به طور کلی محتوای وب سایت شما در یک سرور واحد در هاست اشتراکی و اختصاصی ذخیره می‌شود. این سرور زمانی که کاربران وب از طریق مرورگر خود به وب سایت شما دسترسی پیدا می‌کنند، داده های شما را برای کاربران وب ارسال می‌کند. نوع سروری که وب سایت شما در آن نگهداری می‌شود، تمایز بین دو نوع میزبانی است.

با خرید میزبانی اشتراکی، سایت شما در کنار سایر کاربرانی که سرور یکسانی دارند قرار می‌گیرد. با خرید سرور از وب رمز، وب سایت شما سرور مخصوص به خود را دارد. هر دو مزایا و معایب خاص خود را دارند. با وب رمز تفاوت هاست اشتراکی و اختصاصی را بیاموزید تا بتوانید هاست مناسب را برای شرکت خود انتخاب کنید.

خودنویس
به اشتراک بگذارید:
تحریریه دی‌ام‌برد
تحریریه دی‌ام‌برد
نظرات

اشاره