پرفورمنس مارکتینگ پلتفرم تبلیغات آنلاین دارت ادز
رپورتاژ

چرا قیمت دلار روی بلیط تهران استانبول تاثیر دارد؟

تحریریه دی‌ام‌برد تحریریه دی‌ام‌برد
17 اردیبهشت 1402
زمان مطالعه: 5 دقیقه
چرا قیمت دلار روی بلیط تهران استانبول تاثیر دارد؟
زمان مطالعه: 4 دقیقه

گرانی قیمت دلار جزو آن دسته از اخباری است که به مراتب به گوشمان خورده ‌است. این افزایش قیمت، خواسته یا ناخواسته روی قیمت سایر اقلام و امور زندگی روزمره ما تاثیر مستقیم یا غیر مستقیم دارد. یکی از مواردی که تحت تأثیر نوسان‌های قیمت ارز دچار تغییر می‌شود، بهای بلیط هواپیما است‌.

شاید گرانی قیمت دلار تغییر محسوسی در قیمت نهایی بلیط‌ پروازهای داخلی ایجاد نکند، اما متاسفانه این موضوع درباره بهای بلیط‌ پروازهای خارجی مانند پرواز استانبول، قطر و … به ‌شدت قابل لمس و مشاهده است. در این شرایط پیدا کردن بلیط ارزان تهران به استانبول یا سایر شهرهای برون مرزی کمی سخت‌تر می‌شود؛ به همین منظور ما در این مطلب قصد داریم تا به این موضوع بپردازیم که چرا قیمت دلار روی پرواز تهران استانبول تاثیر دارد؟

علت افزایش قیمت دلار چیست؟

قبل از پاسخ به این سوال که؛ چرا قیمت دلار روی بلیط تهران استانبول تاثیر دارد؟ ابتدا باید ببینیم، چه عواملی باعث افزایش قیمت دلار می‌شوند؟ معمولا کنش‌های اقتصادی و سیاسی ابر قدرت‌ها و نقش پررنگ آن‌ها در رویدادهای مهم جهانی باعث ایجاد نوسان در قیمت دلار و افزایش نرخ آن می‌شود؛ بنابراین تحولات فرا منطقه‌ای از یک سو و تورم داخلی از سوی دیگر منجر به سیر صعودی قیمت دلار خواهد شد.

چه عواملی روی قیمت نهایی بلیط هواپیما تأثیر دارند؟

اگر هنگام خرید یا رزرو بلیط هواپیما برای مقصد مورد نظرتان، قیمت بلیط را در زمان‌های مختلف بررسی کرده ‌باشید، حتما متوجه تغییر دائمی نرخ آن شده‌اید. عوامل متعددی در این تغییر و تعیین قیمت نهایی بلیط هواپیما نقش دارند که در ادامه متن به مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد. از جمله:

  • میزان تقاضا
  • قیمت سوخت
  • مسافت
  • زمان پرواز
  • فصل سفر
  • کلاس پرواز
  • نوع بلیط
  • نوع ایرلاین
  • تعداد توقف

چرا قیمت دلار روی بلیط تهران استانبول تاثیر دارد؟ 1
میزان تقاضا

عرضه و تقاضا دو فاکتوری است که قیمت بلیط هواپیما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در واقع هرچقدر متقاضی برای یک مقصد هوایی بیشتر باشد شرکت‌های هواپیمایی نیز برای رسیدن به سود بیشتر بهای بلیط را افزایش می‌دهند. البته این افزایش قیمت در بلیط‌های سیستمی دارای سقف مجاز است.‌ توجه داشته ‌باشید که عوامل مختلفی در میزان تقاضا برای خرید بلیط هواپیما اثر دارد، به‌طور مثال در پروازهای پر تردد مانند استانبول، خرید بلیط ارزان تهران به استانبول در روزهای پیک سفر گاهی ناممکن می‌شود.

قیمت سوخت

یکی از اصلی‌ترین علت‌های افزایش بهای بلیط هواپیما، قیمت سوخت آن است‌، بنابراین هرگونه نوسان در قیمت نفت و بنزین به عنوان ماده اصلی سوخت هواپیما، بر افزایش یا کاهش قیمت بلیط تأثیر مستقیم دارد. معمولا هواپیماها در هر سفر، نیاز به چند صد لیتر سوخت برای پرواز دارند.

مسافت

هر چقدر مسافت مبدأ تا مقصد پروازی یک هواپیما بیشتر باشد طبیعتا میزان مصرف سوخت آن نیز بیشتر خواهد بود. همانطور که گفتیم سوخت بیشتر نیز منجر به افزایش بهای بلیط خواهد شد.

زمان پرواز

زمان سفر، نیز در تعیین قیمت بلیط هواپیما دخیل است. در کل، بلیط‌های؛ اول و آخر هفته نسبت به بلیط‌های وسط هفته و ساعت‌های معمول روز نسبت به ساعت‌های نیمه شب یا اوایل صبح گران‌تر هستند.

چرا قیمت دلار روی بلیط تهران استانبول تاثیر دارد؟ 2
فصل سفر

زمان تعطیلات یا برگزاری جشنواره‌ها و فستیوال‌ها یا در فصولی که هوا مناسب‌تر است قیمت بلیط‌های پروازی گران‌تر از زمان‌های عادی می‌شود؛ به همین دلیل اگر محدودیت زمانی ندارید برای خرید بلیط ارزان تهران به استانبول، پیشنهاد می‌کنیم قبل یا بعد از این زمان‌ها بلیط بخرید.

کلاس پرواز

هواپیماها معمولا دارای سه کلاس پروازی؛ اکونومی، بیزینسی و فرست کلس هستند که نرخ هر کدام از آن‌ها مطابق با خدماتی که به مسافر داده می‌شود متفاوت است.

نوع بلیط

شرکت‌ها و آژانس‌های هواپیمایی بلیط‌های پروازی را در دو نوع؛ سیستمی و چارتری می‌فروشند که بلیط سیستمی دارای نرخی مصوب است و از حدود دو هفته تا یک ماه قبل از پرواز امکان رزرو آن هست اما بلیط‌های چارتری که توسط آژانس‌ها پیش خرید شده، معمولا نرخ ثابتی ندارند و در آخرین لحظات پرواز فروخته می‌شوند.

نوع ایرلاین

ایرلاین‌های داخلی نسبت به ایرلاین‌های خارجی قیمت پایین‌تری دارند. البته نرخ ایرلاین‌های داخلی نیز براساس نوع هواپیما و خدماتی که عرضه می‌کنند با هم متفاوت است.

تعداد توقف

پروازهای بدون توقف معمولا قیمت بالاتری نسبت به پروازهای چند توقفه دارند.

چرا قیمت دلار روی بلیط تهران استانبول تاثیر دارد؟ 3

چه ارتباطی بین قیمت دلار و نرخ بلیط پروازهای خارجی وجود دارد؟

اگر قصد خرید بلیط ارزان تهران به استانبول را دارید، باید بدانید که این سفر جزو پروازهای خارجی محسوب می‌شود و قیمت بلیط پروازهای خارجی هم ارتباط مستقیم با نرخ دلار دارد. در گذشته دولت طبق قانون، قیمت بلیط هواپیما را با نرخ دلار دولتی ۴۲۰۰ تومانی محاسبه می‌کرد، اما با برداشته‌ شدن این قانون و آزاد شدن قیمت دلار، هرگونه نوسان در نرخ آن تأثیر مستقیم بر قیمت نهایی بلیط پروازهای داخلی و خارجی دارد. البته همانطور که در بخش اول توضیح دادیم این تاثیر بر قیمت بلیط سفرهای داخلی، چندان قابل توجه نیست.

تاثیر افزایش قیمت دلار فقط روی قیمت بلیط هواپیما نیست، بلکه با گران شدن ارز، سایر هزینه‌های سفرهای خارجی مانند؛ هزینه خورد و خوراک، جابه‌جایی درون و برون شهری، هزینه اقامت و خدمات هتل‌ها، خرید سوغات و … نیز افزایش خواهد یافت.

جمع بندی

شناور بودن نرخ بلیط هواپیما، به‌خصوص در سفرهای خارجی، جزو چالش‌های همیشگی مسافرانی است که قصد سفر به کشورها و شهرهای خارجی مانند استانبول، تفلیس و … را دارند. بسیاری از افراد نمی‌دانند که علت گرانی قیمت بلیط و عدم ثبات نرخ آن، تحت تأثیر نوسان‌های قیمت دلار است؛ از این‌رو ما در این مطلب تاثیر قیمت دلار روی بلیط تهران استانبول را بررسی کردیم.

بادکوبه
به اشتراک بگذارید:
تحریریه دی‌ام‌برد
تحریریه دی‌ام‌برد
نظرات

اشاره