پرفورمنس مارکتینگ پلتفرم تبلیغات آنلاین دارت ادز
مصاحبه‌ها

مدیرعامل زومیت: «فیلترینگ گوگل دیسکاوری ۱۵ تا ۶۰ درصد ترافیک سایت‌های خبری را کاهش داده»

تحریریه دی‌ام‌برد تحریریه دی‌ام‌برد
22 آبان 1401
زمان مطالعه: 2 دقیقه
مدیرعامل زومیت: «فیلترینگ گوگل دیسکاوری ۱۵ تا ۶۰ درصد ترافیک سایت‌های خبری را کاهش داده»
زمان مطالعه: 2 دقیقه

گوگل دیسکاوری چیست؟

گوگل دیسکاوری سرویسی از گوگل است که اخبار و ویدیوها را روی ابزارهای موبایل در اپلیکیشن گوگل نمایش می‌دهد. وجه تمایز گوگل دیسکاوری با سایر سرویس‌ها تمرکز بر علایق فردی هر کاربر و نمایش اخبار مطابق با سلیقه‌ی وی است. دیسکاور براساس هوش مصنوعی کار می‌کند. دلیل اهمیت این سرویس اجرای هم زمان آن با اپلیکیشن خود گوگل است که به صورت پیش‌فرض در تمام گوشی‌های اندرویدی  قرار دارد.

گوگل دیسکاوری از چه زمانی فیلتر شده است؟

فیلترینگ گوگل دیسکاوری از زمان جریانات اخیر اتفاق افتاد که در بازه‌های کوتاه قطع و وصل می‌شده متخصصین معتقدند که مسولان زیرربط فیلترینگ اطلاعات کافی از کارکرد گوگل دیسکاوری نداشتند و با این حال آن را فیلتر می‌کردند. بلندترین مدت زمان فیلترینگ این سرویس مصادف با خبر سپر امنیتی گوگل که وظیفه تشخیص بدافزارها و حذف آن‌ها را دارد، بود. این سرویس در چند روز اخیر اپلیکیشن روبیکا را بدافزار تشخیص داده و از گوشی‌های موبایل حذف کرد. این اپلیکشن سابقا نیز از گوگل استور حذف شده بود و فقط ایرانی‌ها امکان دانلود آن را از طریق کافه بازار و مایکت را داشتند.

دفاع روبیکا از این جریان ربط دادن این حرکت گوگل به موضوعات سیاسی بود که متخصصین دیگر به صورت کامل شرح دادند که نقوص فنی قطعا باعث این مشکل شده است. پاسخ دولت یا سیستم‌های اطلاعاتی به حذف روبیکا توسط سپر امنیتی گوگل فیلترینگ تمام سرویس‌های گوگل به جز موتور جستجو بود که بعد مدت زمانی گوگل ترنسلیت، گوگل مپ از لیست فیلترینگ خارج شدند اما همچنان گوگل دیسکاوری در لیست فیلترینگ است.

گوگل دیسکاوری چه تاثیری بر روی ترافیک سایت می‌گذارد؟

ضربه اصلی فیلترینگ گوگل دیسکاوری به سایت های خبری و سایت‌هایی که بر روی ترند‌های روز فعالیت می‌کنند، وارد می‌شود. براساس گزارشات ۱۵الی ۶۰ درصد فیلترینگ گوگل دیسکاوری روی ترافیک سایت‌ها اثرگذار بوده است. هر چه محتوای سایت‌ها بیشتر متمرکز روی ترندها باشد تأثیرگذاری این فیلترینگ روی آن‌ها بیشتر بوده است.

خودنویس
به اشتراک بگذارید:
تحریریه دی‌ام‌برد
تحریریه دی‌ام‌برد
نظرات

اشاره