پرفورمنس مارکتینگ پلتفرم تبلیغات آنلاین دارت ادز
اخبار

شورای رقابت «فیدیبو» را از محدودسازی ناشران برای همکاری با سایر پلتفرم‌ها منع کرد

مرجان عبدی مرجان عبدی
3 دی 1402
زمان مطالعه: 2 دقیقه
شورای رقابت «فیدیبو» را از محدودسازی ناشران برای همکاری با سایر پلتفرم‌ها منع کرد
زمان مطالعه: < 1 دقیقه

با شکایت طاقچه و کتابراه، شورای رقابت فیدیبو را از محدودیت کردن ناشران طرف حساب خود برای انعقاد قرارداد با پلتفرم‌های دیگر، منع کرد

به نقل از روابط عمومی مرکز ملی رقابت و به گزارش دیجیاتو، بر اساس شکایات طاقچه (شرکت خدمات هوشمند ایده طلایی هاتف) و کتابراه (مؤسسه توسعه راه نشر الکترونیک)، اقدام فیدیبو (شرکت آفرینش کتاب الکترونیک فیروزان) به وادار کردن ناشران طرف قرارداد با خود به محدود کردن آنها برای معاملات با سایر ناشرین و رقبا را رویه ضد رقابتی تشخیص داد.

بر همین اساس شورای رقابت درج بند «منع ناشران طرف قرارداد از انعقاد قرارداد با سایر پلتفرم‌های دیجیتال» در قراردادهای فیدیبو با ناشران را منطبق با رویه ضدرقابتی موضوع جزء ۲ بند الف ماده (۴۵) دانست. این ماده درباره «وادار کردن اشخاص دیگر به استنکاف از معامله یا محدود کردن معاملات آن‌ها با رقیب» است و در همین راستا فیدیبو از سوی شورای رقابت به ارتکاب رویه ضدرقابتی محکوم شد.

این نهاد با استناد به بند 3 ماده 61 فصل نهم اصل 44 قانون اساسی، فیدیبو را به توقف رویه ضدرقابتی ملزم و با «حذف بند انحصاری موضوع شکایت در قراردادهای خود با ناشران» از تکرار رویه ضد رقابتی خود منع کرد.

گفتنی است فیدیبو بزرگترین بستر انتشار و فروش کتاب‌های الکترونیک، صوتی، مجلات و پادکست است. این مجموعه از آخرین روزهای سال 1392 فعالیت خود را شروع کرده و نزدیک به یک دهه است که نسخه الکترونیکی و صوتی کتاب‌ها، مجلات و نشریات را در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد.

منبع: دیجیاتو

بادکوبه
به اشتراک بگذارید:
مرجان عبدی
مرجان عبدی
نظرات

اشاره