پرفورمنس مارکتینگ پلتفرم تبلیغات آنلاین دارت ادز
سئو

ساب‌دامین یا ساب‌فولدر؟! کدام یک برای سئو بهتر است؟

محمد نصیری محمد نصیری
17 بهمن 1400
زمان مطالعه: 5 دقیقه
ساب‌دامین یا ساب‌فولدر؟! کدام یک برای سئو بهتر است؟
زمان مطالعه: 4 دقیقه

ساب دامین(زیر دامنه) یا ساب فولدر(زیر پوشه)؟ کدام را باید استفاده کنیم؟ آیا تاثیری روی سئوی سایت ما دارد؟ آیا می‌توان با اطمینان گفت کدام را استفاده کنیم و کدام را نه؟ این‌ها همه سوالاتی است که مدت‌ها است که ذهن متخصصین سئوکار و دارندگان وب‌سایت، کاربران و علاقه‌مندان به دنیای وب را به خود مشغول کرده است.

بسیاری از سئوکاران ساب فولدر را مناسب سئو می‌دانند و اصرار دارند که از آن‌ها استفاده شود. اما طبق گفته‌ی خود گوگل، این دو هیچ تفاوتی با هم از نظر گوگل ندارند. برای این‌که به این ابهامات پاسخ دهیم ابتدا باید ماهیت دامنه و انواع آن را بدانیم سپس با پرسیدن سوالاتی از خود، و پاسخ به آن‌ها و همچنین بررسی نظر تعدادی از متخصصین سئو به درستی متوجه خواهیم شد که ساب دامین بهتر است یا ساب فولدر.

دامنه چیست؟

هر کسب‌و‌کاری باید یک مکانی داشته باشد، یعنی آدرسی که شما بتوانید به محل آن کسب‌و‌کار بروید. زمانی که شما هم بخواهید از یک سایت دیدن کنید و یا خریدی انجام دهید، آن سایت هم باید دارای آدرسی باشد که شما بتوانید به آن مراجعه کنید. آدرسی که در فضای مجازی یا بستر اینترنت اختصاص داده می‌شود به وب‌سایت‌ها دامنه نام دارد.

بخش‌های مختلف یک دامنه

بخش‌های مختلف یک دامنه

زیر دامنه(ساب دامین)

قسمتی که قبل از نام دامنه است زیر دامنه نام دارد. یک دامنه می‌تواند به تعداد نامحدودی زیر دامنه داشته باشد. ساب دامین  وب‌سایت شما را تقسیم‌‍‌بندی می‌کند بنابراین شما می‌توانید محتواهای خاصی را که از دامنه اصلی شما متمایز هستند، ایجاد کنید. به عنوان مثال شما می‌خواهید بلاگتان را از دامنه اصلی جدا کنید بدین ترتیب از زیر دامنه blog.example.com استفاده می‌کنید.

بخوانید  آشنایی با گزارش crawl stats سرچ کنسول

نام دامنه یا دامین اصلی

دامنه اصلی معمولا نام کسب‌و‌کار شماست. بهتر است بدانید که روی سرویس هاست فقط یک دامنه اصلی می‌تواند قرار گیرد. این دامنه اصلی است که برای ایجاد ایمیل اصلی سایت شما استفاده خواهد شد بنابرین در انتخاب نام دامنه اصلی بسیار دقت کنید.

زیر شاخه(ساب فولدر)

ساب فولدر آدرسی است که از سایت اصلی شما جدا نیست، و در مسیر سایت شما است. زیرشاخه‌ها (گاهی به آن‌ها زیر پوشه نیز گفته می‌شود) به فرمت url هستند و تنها با یک اسلش جدا می‌شوند. به عنوان مثال اگر بخواهید بخش بلاگ سایت خود را در همان دامنه اصلی راه اندازی کنید، باید از ساب فولدر example.com/blog  استفاده کنید.

تفاوت ساب دامین با ساب فولدر در چیست؟

ساب دامین قبل از دامنه اصلی قرار می‌گیرد و به کاربران و همچنین گوگل می‌فهماند که محتوای قرار گرفته در این زیر دامنه، از محتوای سایت اصلی جداست. اما ساب فولدر بعد از دامنه اصلی می‌آید و نشان می‌دهد که محتوای شما با محتوای سایت اصلی تفاوتی ندارد.

تاثیر ساب دامین و ساب فولدر در سئو

از نظر سئو هیچ تفاوتی وجود ندارد که شما از کدام نوع دامنه استفاده کنید، تنها دلیل استفاده از ساب دامین‌ها به دلیل گستردگی بعضی از وب سایت‌های بزرگ است، تا بتوان بخش‌های مختلف آن را جدا کرد. یعنی قرار نیست که سئو وب سایت اصلی شما ربطی به ساب دامین یا ساب فولدر بودن آن داشته باشد! در ادامه نظر تعدادی از متخصصین سئو را در این‌باره آورده‌ایم.

همچنین بخوانید: استراتژی سئو چیست؟ | صفر تا صد تدوین استراتژی سئو

مت کاتس، رئیس سابق وب‌اسپم گوگل

از نظر مت کاتس ساب دامین و ساب فولدر یکسان هستند. و اساسا هرکدام که از نظر پیکربندی یا cmsهای شما، برایتان راحت‌تر است را پیشنهاد می‌دهد. هر دو این‌ها در یک دامنه هستند بنابراین سوال اصلی این است که کدام یک برای شما راحت‌تر است.

بخوانید  اگر سایت وردپرسی دارید، از این ۲۵ اشتباه رایج سئویی دوری کنید!

جان مولر (2017)

جان مولر

خزش موتورهای جستجوی گوگل از طریق زیردامنه و زیرشاخه به یک اندازه است و تفاوتی ندارد. گوگل نمی‌تواند واضح‌تر از این موضوع را بیان کند. اما برخی از محققین سئو هنوز بر سر این موضوع با گوگل بحث می‌کنند.

بحث درباره قرار گرفتن یک مسیر در سمت چپ یا سمت راست آدرس دامنه بیهوده است. تنها تفاوت این مسیرها این است که به مکان‌های واقعی سرور اشاره نمی‌کنند. کمی درباره این موضوع فکر کنید؛ شما می‌توانید یک زیردامنه را به یک زیرپوشه تغییر دهید بدون اینکه چیز دیگری تغییر کند. بنابراین چرا افراد تصور می‌کنند که مکان قرار گرفتن مسیردر URL مهم است؟
مطلب 21 نکته کلیدی سئو که هر سئو کاری باید بداند! را پیشنهاد می‌کنم، مطالعه کنید.

در گذشته زمانی که زیردامنه‌ها می‌توانستند در فهرست‌های اضافی را در SERPها اضافه شوند، مانند بسیاری از موارد دیگر، سئوکاران از این موضوع سوء استفاده کردند. و گوگل این راه گریز را در یکی از آپدیت‌های قدیمی خوشه‌بندی هاست/دامنه مسدود کرد.

مطالعات موردی سئو - seo

ساب دامین بهتر است یا ساب فولدر، از کدام استفاده کنیم؟

اینکه از کدام استفاده کنید همه بستگی به اهداف بلند مدت کسب و کار شما، سئوی فنی و ساختار وب‌سایت شما دارد. اگر در امر سئو، تازه کار هستید توصیه ما این است که تا زمانی که به توسعه سایت و سئوی فنی مسلط نشده‌اید از ساب فولدر استفاده کنید. تغییرات همیشه با ریسک همراه‌ است. اگر فقط به‌خاطر سئو سایت‌تان قصد انتقال از زیردامنه به زیرپوشه را دارید، بهتر است کمی بیشتر فکر کنید و تصمیم بگیرید.

بخوانید  گزارش SEMRush از فاکتورهای رتبه‌بندی سئو ۲۰۲۴؛ مهاجرت از کمیت و کلیدواژه به ارتباط معنایی
مدیانا
به اشتراک بگذارید:
محمد نصیری
محمد نصیری
نظرات

اسمارتک