دارت ادز
سئو

روش‌های انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو

عاطفه سلحشور عاطفه سلحشور
5 آذر 1402
زمان مطالعه: 6 دقیقه
روش‌های انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو

انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو بخش مهمی از استراتژی بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جست‌وجو است. در حقیقت هر بازاریابی، قبل از ایجاد محتوا در سایت، باید دریابد که مخاطبانش از چه عباراتی برای جست‌وجو استفاده می‌کنند. به بیان دیگر این عبارات جست‌وجو شده، کلمات کلیدی شما هستند که بر اساس آن‌ها، می‌توانید شروع به نوشتن محتوای مفید و با کیفیت کنید.

در این محتوا، در مورد انواع کلمات کلیدی و نحوه انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای سئو صحبت می‌کنیم:

اهمیت انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو

انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو به شما کمک می‌کند تا بهترین کلمات را انتخاب کرده و بینش ارزشمندی در مورد سؤالاتی که مخاطبان هدف شما در Google جست‌وجو می‌کنند، ارائه می‌دهد. در واقع، افراد هنگام جست‌وجوی پاسخ سوالات خود از کلمات کلیدی استفاده می‌کنند؛ بنابراین اگر شما به درستی این کلمات را استفاده کنید، محتوای شما در نتایج نشان داده شده و ترافیک بیشتری را به دست خواهید آورد.

انواع کلمه کلیدی در سئو

انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای سئو، برای هدایت ترافیک ارگانیک ضروری است. اما از آن جایی که انواع مختلفی از کلمات کلیدی وجود دارند، باید بتوانید آن‌ها را از یکدیگر تفکیک کرده و بر روی مناسب‌ترین آنان تمرکز کنید.

در ادامه به معرفی برخی از مهم‌ترین انواع کلمات کلیدی می‌پردازیم:

۱. کلمات کلیدی کوتاه (Short-tail keywords)

کلمات کلیدی کوتاه معمولاً یک یا دو کلمه‌ای بوده که به شدت رقابتی هستند؛ به بیان دیگر اگر یک سایت بتواند رتبه خوبی در استفاده از آن‌ها کسب کند، ترافیک زیادی را نیز جذب خواهد کرد. «کافی شاپ» یا «بهترین هتل» نمونه‌ای از این کلمات کلیدی هستند.

۲. کلمات کلیدی بلند (Long-tail keywords)

کلمات کلیدی بلند عباراتی طولانی‌تر و خاص‌تر بوده که معمولاً سه کلمه یا بیشتر را در برمی‌گیرند. این کلمات کلیدی نسبت به کلمات کلیدی کوتاه رقابت کمتری دارند؛ اما می‌توانند بسیار هدفمند باشند و ترافیک واجد شرایط بیشتری را به یک سایت هدایت کنند. “بهترین کافی‌شاپ‌ها در شهر تهران” نمونه‌ای از این نوع کلمه کلیدی است.

۳. کلمات کلیدی شامل نام برند (Branded keywords)

کلمات کلیدی برنددار اصطلاحاتی هستند که شامل نام یک کسب‌وکار یا سازمان بوده و برای کسب‌وکارهایی که به دنبال حفظ نام برند خود و هدایت ترافیک به وسیله نام کسب‌وکار هستند، مفید واقع می‌شوند. “قهوه لمیز ” یا “هتل اسپیناس” نمونه‌ای از این کلمات کلیدی هستند.

۴. کلمات کلیدی محصول یا خدمات (Product or service keywords)

کلمات کلیدی محصول یا خدمات، به محصولات یا خدمات خاصی مربوط می شوند؛ به بیان دیگر  این کلمات کلیدی بسیار هدفمند بوده و می‌توانند ترافیک مناسبی را به یک سایت هدایت کنند . “اسپرسو تک شات” یا “رزرو اتاق در هتل ” نمونه‌ای از این کلمات کلیدی هستند.

۵. کلمات کلیدی با هدف جغرافیایی (Geotargeted keywords)

کلمات کلیدی با هدف جغرافیایی عباراتی هستند که یک مکان یا منطقه خاص را هدف قرار می‌دهند. در حقیقت این کلمات کلیدی می‌توانند برای مشاغلی که در یک منطقه جغرافیایی خاص فعالیت می‌کنند، بسیار هدفمند و موثر باشند. مانند “قهوه لمیز شعبه سعادت‌آباد” یا “بهترین هتل در تهران” نمونه‌ای از این کلمات کلیدی هستند.

انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای سئو

روش‌های انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای سئو

در ادامه به یک سوال مهم برمی‌خوریم، که چگونه کلمات کلیدی مقاله را پیدا کنیم؟ پس در این بخش به نحوه انتخاب کلمات کلیدی گوگل خواهیم پرداخت:

انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو

مرحله ۱: فهرستی از موضوعات مهم و مرتبط تهیه کنید

در مرحله اول شما باید فهرستی از موضوعات مهم و مرتبط بر اساس آن چه در مورد کسب‌وکار خود می‌دانید تهیه کنید. به بیان دیگر مجموعه‌ای از موضوعاتی که می‌خواهید در مورد آن‌هانوشته و در آن حیطه رتبه کسب کنید را در نظر بگیرید. در ابتدا کافی است حدود 5 تا 10 مجموعه موضوعی را انتخاب کرده و از این موضوعات برای انتخاب کلمات کلیدی مناسب سئو استفاده کنید.

برای مثال اگر یک وبلاگ‌نویس در حوزه بازاریابی هستید ممکن است به مجموعه موضوعاتی کلی زیر برسید:

در این مرحله همچنین باید حجم جست‌وجوی هر یک از این موضوعات را در نظر بگیرید تا بتوانید میزان تمرکز بر روی هر یک از این موضوعات را نیز مشخص کنید. به بیان دیگر این داده‌ها به شما نشان می‌دهد که این موضوعات چقدر برای مخاطبانتان مهم هستند و برای موفقیت در آن کلمه کلیدی به چه مقدار موضوع فرعی مختلف نیاز دارید.

مرحله ۲: مجموعه موضوعات را با کلمات کلیدی پر کنید

حال که موضوعات کلی را به دست آوردید وقت آن است که برای این موضوعات کلمات کلیدی مناسب را هدف قرار دهید. در حقیقت این کلمات کلیدی گوگل، برای رتبه‌بندی در موتورهای جست‌وجو حیاتی هستند. در مثال قبلی اگر بخواهیم انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای سئو را در پیش بگیریم، ممکن است به موارد زیر دست یابیم:

  • سئو چیست؟
  • ابزارهای بازاریابی ایمیلی
  • اهمیت بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

در واقع هدف از این مرحله آن نیست که فهرست نهایی کلمات کلیدی را تهیه کنید بلکه در ادامه ما دوباره این لیست را محدودتر کرده یا به دنبال ایده‌های جدیدتر می‌پردازیم تا به کلمات کلیدی نهایی دست یابیم.

 مرحله ۳: عبارات جست‌وجوی مرتبط را کشف کنید

در ادامه برای آن که بتوانیم عملیات انتخاب کلمات کلیدی مناسب سئو را به طور هدفمندتری انجام دهید، باید عبارات کلیدی پرطرفدار را نیز در نظر بگیرید. برای این کار باید کلمه کلیدی موردنظر خود را سرچ کرده وبه پایین صفحه نتایج گوگل پیمایش کنید تا پیشنهادات گوگل برای جست‌وجوهای مرتبط را نیز مشاهده کنید. در حقیقت این قسمت می‌تواند برای انتخاب کلمات کلیدی مناسب سئو به شما ایده دهد.

مثلا با سرچ کلمه سئو چیست در گوگل و پیمایش در صفحه نتایج به عبارات زیر بر خواهید خورد:

  • آموزش سئو
  • شغل سئو چیست
  • سئو چیست به زبان ساده

انتخاب کلمه کلیدی

مرحله ۴: از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی استفاده کنید

درنهایت شما می‌توانید با استفاده از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی، به ایده‌های دقیقی برای انتخاب کلمات کلیدی مناسب سئو دست یابید. برای آشنایی بیشتر با این ابزارها می‌توانید به محتوای معرفی ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی سر بزنید.

انتخاب کلمه کلیدی مناسب سئو اقدامی ضروری است

انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای سئو در بازاریابی دیجیتال برای یک کمپین سئو موفق بسیار مهم است. همانطور که در مقدمه اشاره کردیم، برای اطمینان از کسب بهترین نتایج یک سایت، لازم است کلمات کلیدی گوگل را در متن محتوای خود جای دهیم.

به بیان دیگر موتورهای جست‌وجو از این اطلاعات برای شناسایی موضوع سایت شما استفاده می‌کنند که منجر به هدایت ترافیک بیشتر به سایت شما و دست یافتن به رتبه‌های بالاتر در صفحات نتایج موتورهای جست‌وجو می‌شود؛ بنابراین شما باید از انواع مختلف کلمات کلیدی گوگل و بهترین روش‌ها برای انتخاب کلمات کلیدی آگاه باشید تا بتوانید در این رقابت موفق شوید.

نمونه تبلیغ
به اشتراک بگذارید:
عاطفه سلحشور
عاطفه سلحشور
نظرات