گزارش دی‌ام تاک ۸ | ارائه آرش خسرویان حول ایده «ستاره شمالی» در کسب‌وکارها

آرش خسرویان دی‌ام تاک 8
⏱زمان مطالعه: ۳ دقیقه

آرش خسرویان، مدیر بازاریابی تیم «علی‌بابا» است و سومین ارائه در روز اول رویداد دی‌ام تاک ۸ متعلق به او بود. این ارائه با نام «ستاره شمالی و چند ایده مرتبط» اجرا شد.

خسرویان یا ساختن استعاره ستاره شمالی، موضوع ارائه خود را جلو برد. او گفت: «این ستاره جای ثابتی در آسمان دارد و ستاره پرنوری است که بقیه ستاره‌ها دور آن می‌چرخند. من ده سال کار مارکتینگ می‌کنم و از دیجیتال شروع کرده‌ام. امروز فقط می‌خواهم درباره یک ایده صحبت کنم که بیشترین تاثیر را در کار من داشته است.» او ارائه‌اش را با سخنی از مایکل پورتر درباره استراتژی شروع کرد.

آرش خسرویان دی‌ام تاک 8

مایکل پورتر می‌گوید: «استراتژی، مسئله انتخاب است. استراتژی به معنی نه گفتن به برخی از چیزهاست.»

خسرویان استعاره ستاره شمالی را به عنوان یک مقصد داشتن یک استراتژی معرفی کرد. او این استعاره را به عنوان یک شاخصه برای کسب‌وکارها در نظر گرفت؛ یک شاخصه یکتا که می‌توان برای موفقیت بلندمدت کسب‌وکار آن را متصور شد. مثلا تعداد یوزرهای ماهانه فیسبوک ستازه شمالی آن است؛ آن نقطه برجسته‌ای که فسبوک می‌تواند به آن ببالد.

آرش خسرویان

خسرویان می‌گوید رسیدن به این ستاره شمالی پرنور که متریک اثربخش ماست چند دلیل دارد: «ستاره شمالی ما، تمرکز بیزنس ما را بالا می‌برد. شفافیت ایجاد می‌کند و هدف افراد سازمان را مشخص می‌سازد. این ستاره به کار دیگران معنابخش است، هم‌راستایی را بالا می‌برد و معنای مسلم مشتری‌محوری است. چرا که هر ستاره شمالی، هر فاکتور یا متریک موفق، همان متریک‌هایی هستند که یک اتفاق را برای یک فرد وافعی نشان می‌دهند. ما از میزان نصبی که افراد کرده‌اند، تعداد بلیطی خریده‌اند یا کابران یک اپ حرف می‌زنیم، حرف درآمد کسب‌وکار نیست، بلکه فهم اکشن پرسونا و کاربر است.

آرش خسرویان

موفقیت شرکت نتیجه داشتن یک ستاره شمالی است که جهت کسب‌وکار را مشخص می‌کند؛ اما از آنجایی که ستاره شمالی یک موضوع انتزاعی است، پس باید به آن هدف‌های آبجکتیو و پله‌پله گره بزنید.

ستاره شمالی علی‌بابا

آرش خسرویان دی‌ام تاک 8

خسرویان بحث خود را با اشاره به ستاره شمالی علی‌بابا به سمت پایان برد. «تعداد عرضه خدمت گردشگری در هر ثانیه» همان ستاره شمالی علی‌باباست. علی‌بابا هشت سال راه را طی کرده است تا این ستاره را از آن خود کند.

او در پایان سخنان خود به انواع استراتژی‌ها، پلتفرم‌ها و محصولات مختلف علی‌بابا و همچنین مسیر رشد علی‌بابا اشاره کرد. مثلا چیزی که باید درباره علی‌بابا به آن توجه کرد این است که:

دی ام تاک 8 خسرویان

خسرویان درباره همین رشد اذعان کرد که ما می‌توانیم راه رسیدنِ علی‌بابا به این ستاره شمالی را حتی در شعارهای آن هم ببینیم. شعار علی‌بابا ابتدا «رتبه یک بلیط سفر» بود که بعدتر به «رتبه یک سفر» و نهایتا به «همسفر هر سفر» تبدیل شد. این نشان‌دهنده رشد علی‌بابا با اتکا به ستاره شمالی خود است.

سیستم قدرتمند پشتیبانی علی‌بابا

خسرویان از واحد پشتیبانی علی‌بابا با عنوان بزرگ‌ترین واحد پشتیبانی با تعداد ۳۰۰ نفر نام برد و این بخش را قسمت مهمی در رشد علی‌بابا دانست. مخصوصا زمانی که نیچ مارکت علی‌بابا متخصصان شاغلی بودند که به قصد کار سفر می‌کردند. این دسته از مشتریان به شکل مرتب از وجود تیم پشتیبانی علی‌بابا استفاده کردند و همین، تا حدود بسیار گسترده‌ای، رشد علی‌بابا را در سال‌های ابتدایی کارش تضمین کرد.

مشکل کسب‌وکارها در این راه چیست؟

خسروی بیان کرد: «مشکل کسب‌وکارها این است که نمی‌دانند برای حرکت به سمت ستاره چه باید کنند. برای رسیدن به چنین چیزی شما باید استراتژی داشته باشید. باید اهداف مشخصی تعیین کنید و پله‌پله آن‌‌ها را دنبال کنید.»

خسرویان نهایتا با اشاره به اهداف تیم‌های مختلف، ارائه خود را به پایان رساند. قابل ذکر است که علی‌بابا در کمتر از یک هفته پیش برای ایجاد ظرفیت‌های بیشتر، مسکات یا کاراکتر برند خود را نیز تغییر و از آن رونمایی کرد.

گزارش بقیه ارائه‌های رویداد دی‌ام تاک ۸ را در رسانه دی‌ام برد بخوانید.

کشف دنیاها و آدم‌های جدید خوشحالم می‌کنه و یاد گرفتن زنده نگهم می‌داره. دی‌ام بُرد سرزمین جدیدِ پر از اکسیژنیه که الان توش سکونت دارم.

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید