زمان مطالعه: 3 دقیقه

چند روز گذشته یکی از بحث‌های داغ توییتر شیر هزار بود، ماجرایی که بسیاری از کاربران توییتر آن را نژادپرستی تلقی کرده‌اند! همانطور که در تصویر بالا می‌بینید بسته‌بندی شیر سفید، نماد پسربچه‌ای سفیدپوست و بسته‌بندی شیرکاکائو نماد پسربچه‌ای سیاه‌پوست دارد؛ انعکاس این ماجرا آن‌قدر در توییتر شدت گرفت که توییت زیر 12 هزار لایک و 1.4 هزار ریتوییت به‌دست آورد.

در این بین پلتفرم تحلیل و بررسی شبکه‌های اجتماعی کاوان، طی گزارشی اطلاعات جالبی از این جنبش توییتری منتشر کرده است. در تصویر زیر می‌توان روند صعودی و نزولی تعداد توییت‌های افراد را در این‌باره دید:

در تصویر زیر نیز می‌توان احساسات کاربران را نسبت به این اتفاق مشاهده کرد که به‌وسیله موتورهای تحلیلی کاوان ثبت شده است:

می‌توانید اینفوگرافی کامل کاوان را از اینجا دانلود کنید.

اما ماجرای شیر هراز در توییتر چه اهمیتی برای یک بازاریاب دیجیتال دارد؟
یک دیجیتال مارکتر باید از ترندهای روز فضای آنلاین آگاه باشد
برای مواجهه با اینگونه بحران‌ها آموزش ببیند و کیس‌های مشابه را مطالعه کند
با ابزارهای رصد شبکه‌های اجتماعی آشنا باشد!

این‌گونه اتفاقات در خارج از ایران ید طولانی دارد، اما این جنبش توییتری علیه نژادپرستی شیر هراز در توییتر فارسی زبانان در نوع خود اولین است و این نشان از افزایش آگاهی افراد نسبت به مفاهیم تبعیضی دارد (البته توییتر هیچگاه جامعه آماری درستی برای تعمیم به کل جامعه نبوده و نیست). از نمونه‌های معروف نژادپرستی در محصولات، می‌توان به تبلیغ داو در تصویر زیر اشاره کرد که زنی سیاه‌پوست با تعویض لباسش تبدیل به زنی سفیدپوست می‌شود:

البته پس از وایرال شدن این تبلیغ فیسبوکی با عنوان تبلیغی نژادپرستانه، برند داو در توییتی عذرخواهی کرد و بیانیه‌ای داد، متن توییت عذرخواهی داو:

البته برند هزار نیز بابت این اتفاق عذرخواهی غیررسمی‌ای انجام داد و طرح جدید شیر هراز را به نشانه پذیرش خطا برای کاربر معترض ارسال کرد (تصویر پایین) اما هیچ‌گونه حرفی از سمت اکانت‌های رسمی این برند زده نشد و بیانیه‌ای صادر نشد در نتیجه شاید بتوان از این بابت از هراز خورده گرفت.

 

دیدگاهتان را بنویسید