پرفورمنس مارکتینگ پلتفرم تبلیغات آنلاین دارت ادز
اخبار گزارش‌ها

گزارش 2022 نوبیتکس: «ترجیح 91 درصدی ایرانی‌ها به معامله با ریال»

تحریریه دی‌ام‌برد تحریریه دی‌ام‌برد
25 اسفند 1401
زمان مطالعه: 7 دقیقه
گزارش 2022 نوبیتکس: «ترجیح 91 درصدی ایرانی‌ها به معامله با ریال»
زمان مطالعه: 7 دقیقه

تعداد کاربران بازار رمزارزها در جهان هر سال افزایش پیدا می‌کند، به‌طوریکه در میانه سال ۲۰۲۲ و بر اساس گزارش شرکت دیلی هودل، بیش از ۳۲۰ میلیون نفر در دنیا، دارایی دیجیتال در کیف‌پول رمزارزی خود داشته‌اند.

به گزارش اقتصاد آنلاین، در ایران هم تمایل مردم به بازار ارزهای دیجیتال از ابتدا کم نبوده است و گزارش سال ۲۰۲۲ صرافی رمزارز نوبیتکس نشان می‌دهد که یک میلیون نفر تنها در یک سال، به تعداد کاربران این پلتفرم افزوده شده است.

بر پایه گزارش سال نوبیتکس، تا کنون بیش از چهار میلیون و سیصد هزار نفر در ایران در نوبیتکس ثبت‌نام کرده‌اند و با توجه به این رقم، گزارش سال این پلتفرم که آمارهایی درباره میزان تمایل کاربران نوبیتکس به انواع رمزارزها، تعداد معاملات آنها، میزان دارایی رمزارزی کاربران با توجه به سن و جنسیتشان، تعداد سرمایه‌گذاران استان‌های مختلف و… ارائه می‌دهد، می‌تواند برآیندی از تمایل ایرانیان و نوع نگاه آنها به این بازار باشد.

این گزارش حاکی از این است که علاقه کاربران نوبیتکس به سرمایه‌گذاری، به ترتیب روی دوج‌کوین، تتر، بیت‌کوین، اتریوم، شیبا و کاردانو، بیشتر از سایر رمزارزها بوده است. این در حالیست که در سال پیش از آن، تمایل ایرانی‌ها به ترتیب بر سرمایه‌گذاری روی دوج‌کوین، اتریوم، بیت‌کوین، کاردانو و شیبا بود. البته اطلاعات این بخش، از میزان دارایی نگهداری‌شده در کیف‌پول نوبیتکس کاربران به دست آمده و نشانگر کل سبد سرمایه‌گذاران نیست؛ چراکه برخی از کاربران پس از خرید رمزارز، دارایی خود را به کیف پول شخصی منتقل می‌کنند.

در این مطلب دی ام برد نکاتی مهم از گزارش را می‌خوانیم. نسخه کامل گزارش را از اینجا دریافت کنید.

نوبیتکس در یک نگاه

گزارش 2022 نوبیتکس: «ترجیح 91 درصدی ایرانی‌ها به معامله با ریال» 1

یک میلیون نفر عضو جدیددر جمع نوبیتکس

در سـال ۲۰۲۲ یک میلیون و ۸۷ هزار نفر در نوبیتکس ثبت‌نام کردند و به جمع نوبیتکس پیوستند. در پایان این سال تعداد کاربران نوبیتکس به چهار میلیون و ۳۱۸ هزار نفر رسید. میانگین سنی کاربران نوبیتکس ۳۵ ساله است و ۲۲ درصد کاربران خانم هستند. این نسبت که در سال گذشته ۱۶ درصد بود، اکنون ۶ واحد درصد افزایش پیدا کرده و نشان می‌دهد در سال ۲۰۲۲ خانم‌ها تمایل بیشتری برای ورود به دنیای رمزارز نشان داده‌اند.

گزارش 2022 نوبیتکس: «ترجیح 91 درصدی ایرانی‌ها به معامله با ریال» 2

سهم گروه سنی از تعداد کاربران نوبیتکس

گزارش 2022 نوبیتکس: «ترجیح 91 درصدی ایرانی‌ها به معامله با ریال» 3

گزارش 2022 نوبیتکس: «ترجیح 91 درصدی ایرانی‌ها به معامله با ریال» 4

گزارش 2022 نوبیتکس: «ترجیح 91 درصدی ایرانی‌ها به معامله با ریال» 5

 

در حال حاضر ۴۰ درصد از کاربران در گروه سنی ۳۱ تا ۴۰ سال هستند که نشان می‌دهد دهه شصتی‌ها در بازار رمزارزها پیشرو هستند. ۳۱ تا ۴۰ ساله‌ها به واسطه جمعیت بیشترشان در بین کاربران نوبیتکس، بیشترین سهم را از کل دارایی‌های رمزارزی به نام خود ثبت کرده‌اند، اما از نظر میانگین دارایی موجود در کیف‌پول کاربران، گروه ۵۱ تا ۶۰ ساله‌ها تقریبا دو برابر میانگین کل کاربران، دارایی رمزارزی در کیف پول نوبیتکس خود دارند و شاخص ثروت بالاتری کسب کرده‌اند. از نظر تعداد معاملات نیز ۳۰ درصد از کل معاملات نوبیتکس را ۳۱ تا ۴۰ ساله‌ها انجام داده‌اند و در راس قرار دارند.

ترکیب معاملات برای آقایان و خانم‌ها

گزارش 2022 نوبیتکس: «ترجیح 91 درصدی ایرانی‌ها به معامله با ریال» 6

 

دارایی‌های موجود در کیف پول

مقایسه ترکیب دارایی‌های موجود در کیف پول کاربران گروه‌های سنتی مختلف نشان می‌دهد جوان‌ترها بیشترین سهم سبد رمزارزی خود را به تتر اختصاص داده‌اند که البته شاید حاکی از این باشد که جوان‌ترها با توجه به ریزشی بودن بازار رمزارزها در روزهای زیادی از سال ۲۰۲۲، با تحلیل خود در انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها بوده و با نگهداری تتر، منتظر فرصت خرید رمزارزهایی مثل دوج‌کوین، بیت کوین و اتریوم بوده‌اند. اما با عبور سن کاربران از مرز ۳۰ سالگی، دوج‌کوین به‌عنوان بخش اصلی سبد سرمایه‌گذاری انتخب شده است.

گزارش 2022 نوبیتکس: «ترجیح 91 درصدی ایرانی‌ها به معامله با ریال» 7

بررسی دارایی‌های موجود در کیف پول نوبیتکس کاربران نشان می‌دهد درست مثل سال گذشته، دوج‌کوین همچنان در صدر محبوب‌ترین رمزارزهاست. در واقـع، ۱۸ درصـد از دارایی‌هـای کاربـران در پایـان سال ۲۰۲۲ بـه ایـن میم‌کوین اختصاص پیدا کرده ولی شاهد تغییراتی در رتبه‌های بعدی فهرست محبوب‌ترین رمزارزها هسـتیم. به طوری که در پایان ۲۰۲۲ ،پس از دوج‌کوین بـه ترتیب تتر ، بیت‌کوین، اتریوم و شیبا بیشترین سهم را از سـبد دارایی کاربران داشته‌اند.

گزارش 2022 نوبیتکس: «ترجیح 91 درصدی ایرانی‌ها به معامله با ریال» 8 گزارش 2022 نوبیتکس: «ترجیح 91 درصدی ایرانی‌ها به معامله با ریال» 9

۱۳/۵ درصد کاربران نوبیتکس، حداقل مقداری تتر دارند و در کیف پول ۱۱/۷ درصد کاربران، حداقل مقداری ترون نگهداری شده است.

گزارش 2022 نوبیتکس: «ترجیح 91 درصدی ایرانی‌ها به معامله با ریال» 10

ترکیب دارایی در سنین مختلف کاربران

مقایسـه ترکیب دارایی‌های موجود در کیف پول کاربران گروه های سنی مختلف نشـان می‌دهد، جوان‌ترها بیشترین سهم سـبد رمـزارزی خـود را بـه تتر اختصاص داده‌اند.

گزارش 2022 نوبیتکس: «ترجیح 91 درصدی ایرانی‌ها به معامله با ریال» 11

تتر برای جوانترها؛ دوج‌کوین برای پابه‌سن گذاشته‌ها

گزارش 2022 نوبیتکس: «ترجیح 91 درصدی ایرانی‌ها به معامله با ریال» 12

سهم استان‌های مختلف از دارایی‌های موجود نوبیتکس

به گزارش نوبیتکس، هرچند با اضافـه شدن تعداد زیادی از هموطنان اسـتان آذربایجان غربی، سهم این استان از کاربران نوبیتکس افزایش پیدا کرده و از البرز پیشی گرفته، اما همچنان کاربران استان البرز علیرغم تعداد کمترشان، دارایی بیشتری نسبت به آذربایجان غربی در کیف پول خود دارند.

گزارش 2022 نوبیتکس: «ترجیح 91 درصدی ایرانی‌ها به معامله با ریال» 13

استان‌های تهران، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، اصفهان و فارس همچون سال‌های گذشته بیشترین تعـداد کاربر را در نوبیتکس دارند. در پایان سال ۲۰۲۲ حدود یک چهارم کاربران نوبیتکس متعلق به اسـتان تهران بودند و این گروه، یک سوم دارایی‌های رمزارزی نگه‌داری شـده در نوبیتکس را در اختیار دارند. البته طبیعی است که تهران، به عنوان پرجمعیت‌ترین استان کشور، بیشترین سـهم تعداد کاربران نوبیتکس را داشته باشد و تهرانی‌ها در میزان دارایی‌های رمزارزی نگه‌د‌‌اری شده در آن اول باشند.

گزارش 2022 نوبیتکس: «ترجیح 91 درصدی ایرانی‌ها به معامله با ریال» 14

نوبیتکس گزارش کرده است تهرانی‌ها پرارزش‌ترین سـبد دارایی را در مقایسه با کاربران دیگر استان‌ها دارند. بررسی شاخص ثروت استان‌های مختلف نشان می‌دهد کاربران استان تهران با شاخص ثروت ۱۳۲/۱۹ به طور میانگین ۳۲ درصد بالاتر از میانگین کل کشور دارایی رمزارزی در کیف پول نوبیتکس خود نگه‌داری می‌کنند.

گزارش 2022 نوبیتکس: «ترجیح 91 درصدی ایرانی‌ها به معامله با ریال» 15

مبنای محاسبه شاخص ثروت در این گزارش، میانگین دارایی موجود در کیف پول کل کاربران اسـت. به طوری که این میانگین به عنوان مبنای ۱۰۰ واحد در نظر گرفته شده و شاخص ۶۰ به معنای این اسـت که گروه مورد نظر تقریبا ۴۰ درصد کمتر از میانگین کل، دارایی در کیف پول نوبیتکس خود دارند.

بازار رمزارزها از نگاه ساکنان شهرهای بزرگ

گزارش 2022 نوبیتکس: «ترجیح 91 درصدی ایرانی‌ها به معامله با ریال» 16

سایه محدودیت اینترنت بر معاملات رمزارزی

بیشترین تعداد معاملات روزانه در سال ۲۰۲۲ مربوط به روز ۷ فوریه یعنی ۱۸ بهمن‌ماه سال ۱۴۰۰ بوده است که در این روز بیش از ۵۴۱ هزار معامله در نوبیتکس ثبت شده. در این روز بیت‌کوین موفق شد بعد از ماه‌ها ترند نزولی را بشکند و از محدوده ۳۶ هزار دلار به کانال ۴۰ هزار دلاری برگردد. تاثیر محدودیت شدید اینترنت در شهریور و مهر روی معاملات رمزارزها نیز به خوبی از این نمودار قابل مشاهده است.

گزارش 2022 نوبیتکس: «ترجیح 91 درصدی ایرانی‌ها به معامله با ریال» 17

ترجیح ۹۱ درصدی ایرانی‌ها به معامله با ریال

۹۱ درصد معاملات انجام شده در سال ۲۰۲۲ مربوط به بازارهای ریالی اسـت. موردی که نشان می‌دهد اغلب کاربران نوبیتکس تمایل دارند تا دارایی‌های رمزارزی را با پول رسمی خود بخرند. این نسـبت در سال ۲۰۲۱ معادل ۸۹ درصد بود که نشان از افزایش تمایل به خرید و فروش در بازارهای ریالی دارد.

گزارش 2022 نوبیتکس: «ترجیح 91 درصدی ایرانی‌ها به معامله با ریال» 18

بازدید روزانه سایت نوبیتکس

نوبیتکس عنوان کرده است اینکه کاربران در چه زمانی بخواهند بـه سایت نوبیتکس مراجعه کنند، همچنان بستگی به قیمت بیت‌کوین دارد. مقایسه بازدید روزانه سایت نوبیتکس و قیمت بیت‌کوین در سال ۲۰۲۲ نشان می‌دهد، در اغلب بازه‌های زمانی، نوسانات قیمت بیت‌کوین روی بازدید سایت نوبیتکس تاثیر گذاشته و این دو متغیر، تا حد زیادی با یکدیگر همبستگی دارند.

گزارش 2022 نوبیتکس: «ترجیح 91 درصدی ایرانی‌ها به معامله با ریال» 19

هرچند دوج‌کوین بیشترین سهم را از دارایی موجود در کیف پول کاربران نوبیتکس دارد و شیبا بیشترین آمار معاملات را به خود اختصاص داده، اما هرچه باشد بیشترین بازدید بین صفحات بازار نوبیتکس مربوط به بیت‌کوین اسـت؛ به طـوری که ۱۳/۵۳ درصد بازدیدکنندگان، پیگیر تغییرات قیمت بیت‌کوین هسـتند.

گزارش 2022 نوبیتکس: «ترجیح 91 درصدی ایرانی‌ها به معامله با ریال» 20

بازدید از سایت نوبیتکس در هفت روز هفته

جمعه خلوت‌ترین روز برای سایت نوبیتکس است و آمار بازدید و ترافیک سایت در این روز به حداقل هفته می‌رسـد. از طرفـی بـا اینکـه شـنبه‌ها از نظر میزان بازدید، سایت نوبیتکس با ترافیک بالایی روبرو می‌شود، اما تعداد معاملات در روزهای شـنبه چندان بالا نیست.

گزارش 2022 نوبیتکس: «ترجیح 91 درصدی ایرانی‌ها به معامله با ریال» 21

آمار پشتیبانی نوبیتکس در سالی که گذشت

گزارش 2022 نوبیتکس: «ترجیح 91 درصدی ایرانی‌ها به معامله با ریال» 22

برای مطالعه کامل این گزارش می‌توانید از این لینک استفاده کنید.

خودنویس
به اشتراک بگذارید:
تحریریه دی‌ام‌برد
تحریریه دی‌ام‌برد
نظرات

اشاره