پرفورمنس مارکتینگ پلتفرم تبلیغات آنلاین دارت ادز
اخبار

شورای عالی فضای مجازی تصویب کرد: دسترسی به سکوهای پرمخاطب خارجی حکمرانی‌پذیر فراهم شود

تحریریه دی‌ام‌برد تحریریه دی‌ام‌برد
29 بهمن 1402
زمان مطالعه: 2 دقیقه
شورای عالی فضای مجازی تصویب کرد: دسترسی به سکوهای پرمخاطب خارجی حکمرانی‌پذیر فراهم شود
زمان مطالعه: 2 دقیقه

شورای عالی فضای مجازی اخیرا مصوبه‌ای را ابلاغ کرده است که براساس آن، دسترسی کاربران به سکوهای پرمخاطب خارجی امکان‌پذیر می‌شود؛ البته این مصوبه تابه‌حال منتشر نشده است و جزئیات آن در اختیار عموم قرار نگرفته است.

به نقل از پیوست، رئیس مرکز ملی فضای مجازی، مصوبه شورای عالی فضای مجازی را ابلاغ کرده است که براساس آن دسترسی کاربران به «سکوهای پرمخاطب خارجی امکان‌پذیر می‌شود». متن این مصوبه منتشر نشده و هنوز مشخص نیست چه مواردی را شامل می‌شود. درواقع سیدمحمدامین آقامیری، دبیر شورا، صبح امروز مصوبات جلسه نودوششم شورای عالی فضای مجازی درخصوص امکان دسترسی به سکو‌های خارجی با سازوکار‌های حکمرانی‌پذیر، ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی و ایجاد سامانه ملی و جامع داده را ابلاغ کرد.

در این خبر عنوان شده است که در مصوبه مربوط به سکوهای خارجی، تنظیم‌گران بخشی موظف شده‌اند «برای ایجاد تنوع در سبد مصرف کاربران با سازوکارهای حکمرانی‌پذیر و با هدف رفع نیاز مردم، سکوها و خدمات پرکاربرد خارجی را که امکان ارائه خدمات در قالب پوسته برای آنها وجود دارد، شناسایی و شرایط فعالیت آنها را در داخل کشور فراهم کنند؛ اما منظور از «سازوکارهای حکمرانی‌پذیر» و «در قالب پوسته» مشخص نیست و تنها اعلام شده است «تنظیم‌گران بخشی موظفند در حوزه تنظیم‌گری خود ظرف مدت یک ماه، خدمات و سکوهای پرکاربرد خارجی را شناسایی و امکان فنی برای دسترسی کاربران به خدمات مفید خارجی را در قالب‌های حکمرانی‌پذیر مورد بررسی قرار داده و ضوابط ارائه خدمات یاد شده را به مرکز ملی فضای مجازی ارائه کنند.»

مطابق این مصوبه، مرکز ملی فضای مجازی نیز موظف است پس از بررسی، مجوز لازم جهت فعالیت بخش خصوصی را به تنظیم گران بخشی بدهد. در بخش دیگری از این ابلاغیه مقرر شده است سیاست‌ها و اقدامات ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی در خصوص مرجع صدور مجوز شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها برای تصویب در شورای معین شورای عالی فضای مجازی مطرح شود.

همچنین براساس مصوبه سوم جلسه شورای عالی فضای مجازی، مرکز ملی فضای مجازی موظف شده است سامانه ملی سنجش و پایش داده‌ای فضای مجازی را در تمامی لایه‌های فضای مجازی ظرف مدت سه ماه ایجاد کند و تمامی دستگاه‌ها، سازمان‌ها، نهادها و تنظیم‌گران بخشی نیز موظف هستند دسترسی به داده‌ها و سامانه‌های مرتبط با فضای مجازی را برای مرکز ملی فضای مجازی فراهم کنند.

همان‌طور که گفته شد، اطلاعاتی در مورد جزئیات این مصوبه مانند «سازوکارهای حکمرانی‌پذیر» و «در قالب پوسته بودن» در دست نیست و باید تا انتشار متن کامل این مصوبه منتظر ماند.

 

نمونه تبلیغ
به اشتراک بگذارید:
تحریریه دی‌ام‌برد
تحریریه دی‌ام‌برد
نظرات

اسمارتک