پرفورمنس مارکتینگ پلتفرم تبلیغات آنلاین دارت ادز
اخبار گزارش‌ها

گزارش اینفوگرافی هومسا درباره سفرهای نوروز 1401 چه به ما می‌گوید؟

زهرا محبی زهرا محبی
4 خرداد 1401
زمان مطالعه: 5 دقیقه
گزارش اینفوگرافی هومسا درباره سفرهای نوروز 1401 چه به ما می‌گوید؟
زمان مطالعه: 4 دقیقه

هومسا سامانه‌ای آنلاین در حوزه گردشگری برای رزرو اقامتگاه در شهرهای سرتاسر ایران است. این سامانه از سال 1396 کار خود را در صنعت گردشگری شروع کرد و هم‌اکنون گزارشی را در خصوص سفرهای نوروزی مردم ایران در سال 1401 و مقایسه آن با سال 1400 منتشر کرده است.

با بروز کرونا در پایان سال 1398 رفته‌رفته صنعت گردشگری در تمامی ابعاد خود ضربه‌هایی را متحمل شد. در طول مدت زمان اوج ویروس، بسیاری از کسب‌وکارها در سکون و کسادی بازار به سر می‌بردند، چرا که تمامی نیازهای مرتبط با سفر به دلیل عدم سفر کردن مردم از بین رفته بود. اما نهایتا، پس از قریب خطر ویروس کرونا رو به فروکش کردن رفت و همزمان با آن، شاهد رونق گرفتن دوباره سفر در تعطیلات نوروز ۱۴۰۱ و کسب‌وکارهای مرتبط با صنعت گردشگری بودیم.

تمام ابعاد سفر، از فروش انواع بلیط‌ها گرفته تا اجاره و رزرو اقامتگاه، تحت تاثیر تعطیلات نوروز 1401 قرار گرفت و به خاطر تمایل دوباره مردم به سفر، همه این ابعاد با رشد خوبی همراه شد. سامانه‌های آنلاین خدمات‌رسانی حوزه گردشگری هم جزوی از این چرخه رشد بودند و روزهای پررونق و شلوغی را تجربه کردند. هومسا هم به عنوان یکی از این سامانه‌های آنلاین در زمینه رزرو اقامتگاه در سراسر ایران، نسبت به نورزو ۱۴۰۰ با رشد تقاضای خوبی مواجه شد و توانست نیاز کاربران را در زمینه تامین اقامتگاه پاسخ بدهد.

بخوانید  بارای، راهکار هوشمندسازی کسب‌وکارهای آنلاین

گزارشی که هومسا از این بازه زمانی منتشر کرده است، بر روی همین رشد تمرکز دارد و با مقایسه وضعیت سفرها در نوروز 1401 با سفرهای نوروز 1400، اطلاعات خوبی به فعالان، علاقه‌مندان و گردشگران می‌دهد. قابل توجه است که داده‌های زیر اختصاصا از سامانه هومسا استخراج و منتشر شده‌اند و از حجم سفر گرفته تا قیمت اجاره اقامتگاه‌ها در آن بررسی و مقایسه شده است.

تهران و اصفهان: سردمداران رزرو اقامتگاه در نوروز 1401

هومسا

طبق این گزارش، بیشترین افزایش تعداد رزرو ویلا، سوئیت و اقامتگاه را می‌توان در استان‌های تهران و اصفهان دید. چنین آماری نشان‌دهنده این است که حجم سفر به تهران افزایش پیدا کرده است. اصفهان هم که قدیم‌الایام یکی از محبوب‌ترین مقاصد سفر در بازه نوروزی به حساب می‌آید.

مقایسه میزان رزرو اقامتگاه در نوروز دو سال 1400 و 1401 اثرات فروکش کردن کرونا را بیشتر نمایان می‌کند. در سال 1401، میزان رزرو در تهران از 4 درصد به 7.8 درصد افزایش یافته است. حجم رزروهای اصفهان نیز نسبت به عید سال 1400، از 7.9 درصد به 11.3 تغییر پیدا کرده که رشد بسیار خوبی برای این استان محسوب می‌شود.

طبق آمار هومسا، بیشترین میزان کاهش در تعداد رزرو اقامتگاه، در استان‌های مازندران، گیلان و البرز قابل مشاهده است.

میانگین تعداد رزرو بر اساس نوع اقامتگاه‌ها در دو سال

سفرهای نوروزی 1401

در مجموع در سفرهای نوروزی 1401 رزرو اقامتگاه‌های بوم‌گردی در هومسا مورد استقبال زیادی قرار گرفت. نسبت به سال 1400 که میزان آن 7.6 درصد بود، در عید 1401 این عدد با بیش از ده درصد رشد مواجه شد و به 19.2 رسید. البته این رشد فقط درباره اقامتگاه‌های بوم‌گردی صادق بود.

بخوانید  جذاب‌ترین ویدیو‌های تبلیغاتی مهر و آبان ماه پلتفرم تبلیغات ویدیویی طاووس

رزرو آپارتمان در سفرهای نوروزی 1401 نه‌تنها رشدی نداشت بلکه با کاهش نیز مواجه شد. این میزان از 38.5 درصد در سال 1400 به 27.3 درصد در سال 1401 رسید. از دلایل عمده و مهم این کاهش، می‌توان به افزایش محبوبیت سفرهای بوم‌گردی اشاره کرد. به نظر می‌رسد مردم بیش از گذشته به تجربه فضای بومی و حال‌وهوای سنتی مناطق مختلف علاقه نشان می‌دهند. قابل توجه است که در حجم رزرو ویلا، سوئیت و کلبه تغییر آنچنانی و محسوسی مشاهده نشده است.

گران‌ترین‌ها و ارزان‌ترین‌ها

سفرهای نوروزی

یکی از بخش‌های گزارش هومسا به قیمت اقامتگاه‌های اختصاص دارد. طبق آمار به‌دست‌آمده، استان‌های مازندران، هرمزگان و البرز صاحب گران‌ترین اقامتگاه‌های هومسا هستند. در استان‌های قم، زنجان و سمنان نیز ارزان‌ترین اقامتگاه‌های هومسا را مشاهده می‌کنید که در هر سه استان، نسبت به سال 1400 در تعداد رزرو نیز رشدرخ داده است.

برای شمردن دلایل چنین امری، به جز وضعیت اقتصادی، می‌توان به بررسی علایق مردم در فصل بهار، عوامل فرهنگی، آب‌وهوا و البته امکانات استان پرداخت.

بیشترین مسافر

هومسا

هومسا در خصوص حجم مسافر هم اطلاعات مفیدی به خوانندگان داده است. در استان‌های خوزستان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی و گیلان می‌توان بیشترین حجم مسافر را دید. بعد از این پنج استان، کرمان، کردستان، ایلام، خراسان شمالی، اصفهان و البرز قرار می‌گیرند. اعدادی که در نقشه می‌بینید با معیار «میانگین تعداد نفرات بر اساس استان در سال 1401» طراحی شده است.

مسئله حجم مسافران به‌خوبی نشانگر تنوع مقاصد سفر در ایران است و این کلیشه ذهنی را که مردم عموما استان‌های شمالی و مقاصد خاصی همچون اصفهان و شیراز و مشهد را برای سفر انتخاب می‌کنند به حاشیه می‌راند. البته از دلایل دیگر این امر می‌توان بازگشت افراد از شهرهای بزرگ به دیار و شهر خود برای تجدید دیدار نام برد.

بخوانید  ازکی به شاخص 73 درصدی NPS رسید

میانگین تعداد شب‌های اقامت در سال 1401

سفرهای نوروزی

طبق چیزی که در تصویر بالا مشاهده می‌شود، بیشترین مدت‌زمان اقامت (بر اساس محاسبه تعداد شب‌ها) در «خانه‌ها» رخ داده است که چیزی حدود 4.4 شب است. . بعد از آن، آپارتمان، ویلا، هتل و کلبه را داریم که میانگین تعداد شب‌های اقامت در آن، 2.3 شب است.

از موارد جالبی که در این گزارش به آن اشاره شده است، می‌توان از رشد بالای 6.3 درصدی شهر اصفهان نام برد. همچنین، مازندران را داریم که هم با 18.4 درصد، پرتقاضاترین استان برای اقامت بوده است و در خصوص قیمت نیز، بیشترین میزان افزایش را داشته است.

این گزارش اینفوگرافیک را سامانه رزرو اقامتگاه هومسا تهیه کرده است. برای دیدن گزارش‌های مشابه می‌توانید به بخش گزارش‌ها در رسانه دی‌ام برد سر بزنید.

خودنویس
به اشتراک بگذارید:
زهرا محبی
زهرا محبی
کشف دنیاها و آدم‌های جدید خوشحالم می‌کنه و یاد گرفتن زنده نگهم می‌داره. دی‌ام بُرد سرزمین جدیدِ پر از اکسیژنیه که الان توش سکونت دارم.
نظرات

اشاره