پرفورمنس مارکتینگ پلتفرم تبلیغات آنلاین دارت ادز
اخبار

دسترسی به سرویس Google AMP در ایران مسدود شد

زهرا محبی زهرا محبی
20 خرداد 1401
زمان مطالعه: 2 دقیقه
دسترسی به سرویس Google AMP در ایران مسدود شد
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش دی‌ام برد، به نظر می‌رسد که از امروز، جمعه 20 خرداد، بسیاری از سایت‌هایی که از google AMP استفاده می‌کردند از دسترس کاربران خارج شده‌اند. سرویس google AMP یکی از سرویس‌های کاربردی برای صاحبان سایت است که با استفاده از آن، می‌توان نسخه سبک‌تری از صفحات وب را به کاربران گوگل نشان داد. این سرویس از روز جمعه از دسترس کاربران خارج شده است و به نظر می‌رسد در خصوص این سرویس، فیلترینگ صورت گرفته است.

با ورود به روز جمعه 20 خرداد، کاربران نمی‌توانستند به بخش AMP بسیاری از سایت‌هایی که از سرویس google AMP استفاده می‌کردند دسترسی داشته باشند. با وجود اینکه در شرایط کنونی، فیلتر شدن این سرویس گزینه محتمل‌تری به نظر می‌آید، اما اعمال تحریم از سوی شرکت گوگل نیز از موارد قابل انتظار است. البته قابل توجه است که سرویس google AMP پیش‌تر هم در سال 1399 سابقه فیلتر شدن از سوی مراجع بالاتر را داشت.

هر سایت فیلتر شده یا نشده که از Google AMP پشتیبانی می‌کرده بخش AMP آن نمایش داده نمی‌شود. بسیاری این فرضیه را مطرح می‌کنند که این سرویس مجدد در ایران فیلتر شده و ربطی به تحریم گوگل علیه ایران ندارد. در تابستان سال ۱۳۹۹ نیز یک بار این سرویس از سمت مراجع قضایی فیلتر شده بود.

AMP در عبارت google AMP مخففی برای عبارت Accelerated Mobile Pages است. این سرویس درواقع از صفحات وب، یک نسخه موبایلی پرشتاب را در اختیار کاربر قرار می‌دهد و با از بین بردن کدهای سنگینی که سرعت لود شدن سایت را در موبایل پایین می‌آورند، کار صاحبان سایت را راحت می‌کند. درواقع اهمیت مسئله فیلتر شدن یا از دسترس خارج شدن این سرویس هم همین است که ممکن است با فقدان آن، بسیاری از کاربران موبایلی در بازدید از بسیاری از سایت‌ها به مشکل بربخورند. google AMP از سال 2015 برای این کار طراحی و راه‌اندازی شد و در این چند سال، چند باری شاهد مشکلات اینچنینی در خصوص آن در کشور ایران بوده‌ایم.

استفاده از سرویس google AMP باعث می‌شود که حتی سایت‌های فیلترشده، بدون استفاده از فیلترشکن برای بازدیدکنندگان موبایلی باز شوند؛ به همین دلیل هم هست که تئوری فیلتر شدن از مراجع قضایی دوباره از سوی کاربران و صاحبان سایت مطرح شده است. البته هنوز مشخص نیست که دلیل قطعی و دقیق این اتفاق چیست؛ اما مسئله این است که با هر ساعتی که این سرویس خارج از دسترس کاربران است، بسیاری از سایت‌ها با ریزش و افت بازدیدکننده مواجه می‌شوند.

بخوانید  گزارش سالانه نجوا: «بیشترین نرخ کلیک پیامک‌ها توسط کاربران در ساعات غیرکاری»

بادکوبه
به اشتراک بگذارید:
زهرا محبی
زهرا محبی
کشف دنیاها و آدم‌های جدید خوشحالم می‌کنه و یاد گرفتن زنده نگهم می‌داره. دی‌ام بُرد سرزمین جدیدِ پر از اکسیژنیه که الان توش سکونت دارم.
نظرات

اشاره