پرفورمنس مارکتینگ پلتفرم تبلیغات آنلاین دارت ادز
بازاریابی شبکه اجتماعی

صفر تا صد کلاب‌هاوس برای بازاریابان دیجیتال!

آنیتا یاری آنیتا یاری
22 فروردین 1400
زمان مطالعه: 10 دقیقه
صفر تا صد کلاب‌هاوس برای بازاریابان دیجیتال!
زمان مطالعه: 9 دقیقه

در این مقاله به تمامی نکات کلاب هاوس مانند اهمیت این اپلیکیشن برای کسب‌وکارها، نحوه کار کردن با این اپلیکیشن و نکاتی کلیدی برای دیجیتال مارکترها خواهیم پرداحت.

چرا کلاب‌هاوس برای کسب‌وکارها و بازاریابان دیجیتال مهم است؟

در این پلتفرم افراد می‌توانند به طور زنده با یکدیگر صحبت کنند و نظرات خود را به اشتراک بگذارند. شما در این اپلیکیشن برخلاف سایر شبکه‌های اجتماعی تنها می‌توانید از صوت برای برقراری ارتباط استفاده کنید. در حال حاضر حدود یک میلیون کاربر فعال از سراسر دنیا در کلاب‌هاوس وجود دارد که در هزاران اتاق (room)، در مورد مسائل مختلف مشغول صحبت هستند.

شاید فکر کنید کلاب‌هاوس چیزی شبیه پادکست است، اما تفاوت کلاب‌هاوس و پادکست در این است که محتوا در کلاب‌هاوس برخلاف پادکست ضبط و ذخیره نمی‌شود بلکه فقط به صورت زنده می‌توانید از آن استفاده کنید. یعنی اگر شما در روم‌های موجود در اپ، حاضر نباشید از قافله عقب خواهید ماند. به همین خاطر افراد زمان زیادی را در کلاب‌هاوس می‌گذرانند و به دنبال مکالمه‌های متناسب با علاقه خود هستند تا از آنها چیزی یاد بگیرند و یا مطلبی را به اشتراک بگذارند. این شبکه اجتماعی صوتی جدید با بیش از ۱۵ میلیون نصب که فعلا فقط برای کاربران iOS در دسترس است، محیط مناسبی برای تبادل نظر، یادگیری و در جریان اتفاقات قرار گرفتن برای کاربران، و بستر خوبی برای برندینگ و ساخت کامیونیتی برای کسب‌وکارها و افراد است.

آموزش ساخت روم در کلاب‌هاوس

برای ساختن روم در کلا‌ب‌هاوس دو راه وجود دارد.
یکی اینکه شما می‌توانید یک روم را با برنامه‌ریزی ایجاد کنید و یا اینکه به صورت فی‌البداهه روم را بسازید. در روش اول برخلاف روش دوم، شما می‌توانید لینک روم را به اشتراک بگذارید.

روش اول (با برنامه‌ریزی)

روی آیکون تقویم بزنید
صفر تا صد کلاب‌هاوس برای بازاریابان دیجیتال! 1سپس روی آیکون تقویم با نماد بعلاوه که در گوشه سمت راست و بالا قرار دارد، بزنید.
صفر تا صد کلاب‌هاوس برای بازاریابان دیجیتال! 2صفحه‌ی جدیدی برای شما باز می‌شود که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید. شما در این قسمت می‌توانید نام روم مورد نظرتان را تایپ کنید و همچنین یک میزبان دیگر به روم اضافه کنید. میزبان دوم می‌تواند افراد را از این روم حذف کند. پس مراقب باشید که این نقش را به چه کسی می‌دهید.
در کادر (Description) هم می‌توانید شرح روم خود را بنویسید.
صفر تا صد کلاب‌هاوس برای بازاریابان دیجیتال! 3بعد از تکمیل جزئیات، بر روی گزینه‌ی (Publish) که در گوشه‌ی سمت راست و بالا قرار دارد بزنید.
پس از این مراحل، روم شما در پایین صفحه نمایش داده می‌شود.
صفر تا صد کلاب‌هاوس برای بازاریابان دیجیتال! 4برای یافتن روم خود از قسمت بالا، my events را انتخاب کنید.
صفر تا صد کلاب‌هاوس برای بازاریابان دیجیتال! 5

روش دوم (فی‌البداهه)

اولین کاری که باید انجام دهید ضربه‌ زدن بر روی آیکون سبز رنگی است که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.
صفر تا صد کلاب‌هاوس برای بازاریابان دیجیتال! 6

بخوانید  تحلیل شبکه‌های اجتماعی علی بابا!

و سپس بسته به انتخاب شما می‌توانید یکی از سه گزینه زیر را انتخاب کنید.
Open روم برای تمام افرادی ک بر روی سکو هستند باز است.
Social فقط افرادی که دنبال می‌کنید به روم دسترسی دارند.
Closed فقط برای افرادی است که شما آنها را به روم دعوت کرده‌اید.
صفر تا صد کلاب‌هاوس برای بازاریابان دیجیتال! 7سپس بر روی گزینه‌ی add a Topic بزنید و یک موضوع برای روم خود انتخاب کنید.
صفر تا صد کلاب‌هاوس برای بازاریابان دیجیتال! 8اگر بر روی open it up بزنید، می‌توانید یک روم خصوصی را عمومی کنید. نکته حرفه‌ای این است که ابتدا یک روم خصوصی ایجاد کنید و افرادی را که می‌خواهید عضو تیم گفت و گوی شما باشند وارد روم کنید. بعد از صحبت‌های شخصی بین خودتان، روم را عمومی کنید.
صفر تا صد کلاب‌هاوس برای بازاریابان دیجیتال! 9

نحوه زمان بندی کردن روم

در نوار بالایی بر روی آیکون تقویم بزنید. در این قسمت جزئیات روم‌هایی به‌چشم می‌خورد که پیش‌ از برگزاری زمان‌بندی شده‌اند. می‌توانید با انتخاب آیکون زنگوله‌ای کنار هر روم، اعلان زمان شروع آن را فعال کنید تا از روم‌های موردعلاقه‌تان بازنمانید. توجه داشته باشید نوار کوچکی نیز که بالای روم‌های صفحه‌ی اصلی شما قرار دارد، به‌ نوعی نسخه‌ی کوچک‌تر شده‌ی همین بخش است.

چگونه باید افراد را در روم‌ها پیدا کرد؟

اولین نکته‌ی مهم : روم‌ها را به صورت رندوم دنبال نکنید. کلاب‌هاوس به صورت هوشمند روم‌هایی را به شما نمایش می‌دهد که با علایق شما هم‌خوانی دارند. هنگامی که وارد اپ می‌شوید، در یک راهرو قرار دارید و لیستی از روم‌ها را مشاهده خواهید کرد.

کلاب هاوس

این روم‌ها عموما بر اساس روم‌ها و افرادی هستند که شما دنبال می‌کنید به‌ علاوه روم‌های رایج و پرطرفدار را نیز به شما نشان می‌دهد. کلاب‌هاوس به افرادی که تازه واردند، یک لیست از مخاطبینشان نشان می‌دهد تا در صورت تمایل آن‌ها را دنبال کنند. روم‌هایی که در اپ هستند از نظر تعداد اعضا و موضوعاتی که مورد بحث هستند متفاوت هستند. هر چه زمان بیشتری را در کلاب‌هاوس بگذرانید، بیشتر به آن جذب می‌شوید. شما می‌توانید بر روی آیکون سبز برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روم، نگاه کردن به بخش اعضا و… استفاده کنید و تصمیم بگیرید که می‌خواهید روم را دنبال کنید یا نه. با صرف زمان بیشتر در اپ، افرادی که دوستان شما دنبال کرده‌اند به شما نشان داده می‌شود تا اگر شما هم علاقه‌مند هستید، آنها را دنبال کنید.

چگونه کلاب بسازیم؟

یک کلاب محیطی است که در آن افراد می‌توانند با دیگران که دارای علایق، فعالیت و هویت‌های مشابه هستند گفتگوی جذابی داشته باشند.

در اولین مرحله باید بر روی عکس پروفایل خود بزنید.
صفر تا صد کلاب‌هاوس برای بازاریابان دیجیتال! 10سپس بر روی آیکون بعلاوه که در members هست بزنید تا صفحه زیر باز شود.
صفر تا صد کلاب‌هاوس برای بازاریابان دیجیتال! 11

دقت کنید نام کلاب در آینده قابل تغییر نیست. در قسمت Add(روبه روی Topics) شما می‌توانید از بین موضوعات پیشنهادی، بیش از 3 مورد از مواردی که به موضوع کلاب شما مربوط است را انتخاب کنید.

در بخش Description هم توضیحات مربوط به کلاب را اضافه کنید. هر چقدر توضیح مختصر و واضح تر باشد بهتر است.

در نهایت بر روی Create که در گوشه‌ی سمت راست بالا قرار دارد بزنید تا کلاب ساخته شود.

بخوانید  انواع روش‌های تبلیغ در تلگرام

تفاوت کلاب و روم

در واقع کلاب‌ها مکان‌های دائمی برای برگزاری روم‌ها هستند و به زبان ساده‌تر روم‌ها در کلاب‌ها برگزار می‌شوند. در گذشته هر شخص برای ساخت کلاب می‌بایست یک فرم درخواست پر می‌کرد و مدت‌ها منتظر می‌ماند و همچنین هر فرد حداکثر مجوز ساخت دو کلاب را داشت اما در آپدیت اخیر این محدودیت‌ها برداشته شده‌اند.

جستجوی فهرست کاربران، فهرست کلاب‌ها و تقویم وقایع (Event Calendar)

فهرست کاربران و کلاب‌ها هر دو به وسیله کلیدواژه‌ها قابل جستجو هستند و مانند تقویم وقایع که وقایع پیش‌رو را نشان می‌دهد. جستجوی هریک از این موارد به وسیله اصطلاحاتی که به حوزه مورد علاقه شما مربوط‌ند راه خوبی برای پیدا کردن افراد، روم‌ها یا کلاب‌های بیشتر است.

صفر تا صد کلاب‌هاوس برای بازاریابان دیجیتال! 12

در ردیف اول بگردید، هنگامی که وارد یک روم می‌شوید، افراد را به صورت بخش‌بندی شده خواهید دید.

بخش اول :(سکو یا Stage)، سخنران‌ها را نمایش می‌دهد.

بخش دوم : (ردیف اول یا First Row)، افرادی را که سخنران‌ها دنبال کرده‌اند نمایش می‌دهد. 

بخش سوم : حضار یا شنوندگان را نمایش می‌دهد.

با لمس کردن عکس افراد در ردیف جلو، می‌توانید افراد بیشتری که با حوزه مورد علاقه شما تطابق دارند پیدا کنید.

صفر تا صد کلاب‌هاوس برای بازاریابان دیجیتال! 13

چگونه در کلاب‌هاوس دنبال کننده پیدا کنیم؟

تعداد زیاد دنبال‌کنندگان در کلاب‌هاوس می‌تواند تاثیر فوق العاده‌ای بر روی کسب‌و‌کار شما داشته باشد. اگر هدف شما تثبیت جایگاهتان و جذب دنبال‌کننده است، باید در اپ فعال باشید و در Roomها حضور پیدا کنید.

توجه کنید که ورود به روم‌های بزرگ و پرجمعیت حین وسوسه انگیز بودن شانس شما را برای دیده‌ شدن کاهش می‌دهد. چرا؟ چون احتمال اینکه شما در یک جمع پنج هزار نفری دیده شوید بسیار پایین است. شما در روم‌هایی که پنج، ده یا بیست نفر شنونده دارند شانس بیشتری برای دعوت شدن به روی سکو دارید. مطمئن شوید روم‌هایی که به آنها وارد می‌شوید به کسب‌و‌کار شما مربوط‌ هستند و افرادی که به صورت مرتب در آن‌ها حاضر می‌شوند را بشناسید.

زمانی‌ که فعالیت شما زیاد باشد و به صورت مکرر حضور داشته باشید، افرادی که میزبان این روم‌ها هستند تمایل بیشتری به بالا کشیدن شما بر روی سکو خواهند داشت، جایی که در چشم خواهید بود. همچنین اگر نسبت به موضوع اتاق صاحب‌نظر هستید، میتوانید با بلند کردن دست (یک آیکون این چنینی وجود دارد) از مدیران اتاق بخواهید که به شما اصطلاحا میکروفون بدهند و اجازه دهند که جزو اسپیکرها باشید و این برای شما اثربخش خواهد بود.

*هرچه بیشتر روی سکو باشید، دنبال کننده‌های بیشتری جذب خواهید کرد*

در نظر داشته باشید کسی که دعوت کننده‌ی شما به کلاب‌هاوس بوده، همیشه در پروفایل شما نشان داده می‌شود.
صفر تا صد کلاب‌هاوس برای بازاریابان دیجیتال! 14

وقتی روی سکو هستیم چکار کنیم؟

وقتی به روی سکو می‌روید زمانتان را برای اینکه بگویید چه کسی هستید، چه کار می‌کنید یا این‌ که با چه کسی کار می‌کنید و… تلف نکنید. به جای آن بر روی ایجاد ارزش تمرکز کنید. سوالات و جواب‌های خود را واضح و شفاف بیان کنید تا کاربران کلاب‌هاوس برای دیدن پروفایل شما تمایل پیدا کنند. هربار که وارد یک روم می‌شوید یا بر روی سکو می‌روید افرادی که شما را دنبال می‌کنند به وسیله‌ی نوتیفیکیشن مطلع می‌شوند. قبل از اینکه خودتان هم خبردار شوید یک قبیله کوچک ساخته‌‌اید!

بخوانید  نظر ۴ متخصص درباره هدف‌گذاری و ست کردن شاخص کلیدی عملکردی (KPI)

اهمیت بیوی (Bio) کلاب‌هاوس شما بسیار زیاد است

نکته مهمی که باید رعایت کنید تا با درخواست صحبت کردن شما موافقت شود، این است که Bio شما واضح، کامل، حرفه‌ای و مرتبط با حوزه فعالیتتان باشد. چون مدیر اتاق با خواندن Bio شما تصمیم میگیرد که به شما Mic بدهد یا خیر. همچنین مواردی که در بیوی خود مینویسید تعیین کننده این است که افراد از طریق سرچ به واسطه چه کلیدواژه‌هایی شما را پیدا می کنند.

پس وقت بگذارید و یک بیوی اطلاع رسان ایجاد کنید، از ایموجی نیز استفاده کنید. اطلاعات اصلی را درج کنید مثل این که کجا کار می‌کنید، نام برندتان، کانال‌های محتواییتان و پروفایل‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی دارید و حتی کلاب‌هایی که ایجاد کرده‌اید. با اینکه کلاب‌هاوس لینک‌های وبسایت‌های دیگر را در بیو پشتیبانی نمی‌کند بهتر است نام کاربری هر پروفایل و یک فراخوان مخاطب (CTA) در بیو قرار داده تا افراد را ترغیب کنید که در شبکه اجتماعی اصلی‌ای که در آن فعال هستید با شما ارتباط برقرار کنند.

صفر تا صد کلاب‌هاوس برای بازاریابان دیجیتال! 15

نکته حرفه‌ای: به فکر تغییر بیو و عکس پروفایل خود بسته به رومی که در آن وجود دارید، باشید.

با بقیه همکاری داشته باشید، اینگونه نباشد که فقط خودتان بر روی سکو باشید بهتر است با افراد دیگری که دنبال‌کنندگان بیشتری از شما دارند پارتنرشیپ ایجاد کنید. وقتی که همکارانتان بر رو سکو می‌آیند، دنبال کنندگان آن‌ها مطلع شده و ممکن است وارد روم شما شوند و شما را نیز دنبال کنند. خیلی از افراد بر این باورند که می‌توان روزانه حدود پانصد دنبال‌کننده جدید از این روش پیدا کرد.

نکات مهم برای ایجاد و میزبانی یک روم در کلاب‌هاوس

به عنوان Moderator: هنگامی که یک روم ایجاد می‌کنید به صورت خودکار مجری آن روم خواهید شد. به عنوان مجری، این که چه کسی بر روی سکو می‌آید تحت کنترل شماست، می‌توانید میکروفون افراد را ببندید و یا این که به بقیه نیز نقش مجری بدهید.

به عنوان میزبان: هدف شما ایجاد نظم در روم و برآورد خواسته‌های حضار است.

گاهی اوقات ممکن است یک استراحت کوتاه لازم باشد که در حین آن حضار را ترغیب کنید تا مجریان روم شما را دنبال کنند. شما می‌توانید حضار را ترغیب کنید تا اگر فرد دیگری را می‌شناسند، همراه خود وارد روم کنند. (همچنین فراموش نکنید که از تنوع کاربران در کلاب‌هاوس به نفع خودتان استفاده کنید). از ویس‌های ضبط شده‌ی افراد با دیدگاه‌های مختلف از سراسر دنیا در روم‌های خود استفاده کنید تا مکالمه‌های خود را برای بقیه جذاب‌تر و ارزشمند‌تر نشان دهید.

در کلاب‌هاوس از کلاب‌ها استفاده کنید

راهرو: فهرستی از روم‌هاست.

روم‌ها: جایی هستند که مکالمات اتفاق می‌افتند. 

تقویم وقایع: روم‌هایی که در آینده قرار است راه‌اندازی شوند را نشان می‌دهد.

کلاب‌ها: گردهمایی افراد در روم‌ها را آسان می‌کنند. (چه روم‌ها خصوصی باشند چه عمومی) شما می‌توانید کلاب بسازید و روم‌هایتان را ذیل آن یک کلاب برگزار کنید.

روم‌های عمومی: برای همه افراد بازند.

زمانی که شما یک روم ایجاد می‌کنید، افرادی که شما را دنبال می‌کنند آگاه می‌شوند.

می‌توانید روم‌های خصوصی نیز ایجاد کنید.

روم‌های خصوصی به اعضا این امکان را می‌دهد که با افراد دیگری به صورت خصوصی مکالمه داشته باشد یا این امکان را به شما می‌دهد تا اطلاعات خاصی را که نمی‌خواهید به عموم مردم نشان دهید را در آنها به اشتراک بگذارید.

کلاب شما می‌تواند چندین مدیر داشته باشد، بدین معنا که نیازی نیست شما به تنهایی سازنده، میزبان و مجری تمام روم‌ها باشید. می‌توانید اختیار ساختن روم را به مدیران دیگر هم بدهید.

خودنویس
به اشتراک بگذارید:
آنیتا یاری
آنیتا یاری
دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی هستم و مدیریت میخونم
نظرات

اشاره