گزارش دی‌ام تاک ۸ | ارائه احسان مهدی‌زاده حول رمزارزها و استفاده از آن‌ها در ارتباط با متاورس

احسان مهدی‌زاده
⏱زمان مطالعه: ۴ دقیقه

احسان مهدی‌زاده در ششمین ارائه روز، درباره استفاده رمزارزها در جهان متاورس و همچنین استفاده شرکت والکس از این مسئله سخن گفت. مدیر بازاریابی شرکت والکس با اشاره به جدید بودن این مسئله در صنعت امروز، شروع استفاده والکس از رمزارزها و متاورس گفت و آن را هم‌ردیف با بسیاری از کسب‌وکارهای مشابه بین‌المللی دانست. مهدی‌زاده هم‌پا بودن این صنعت در ایران با جهان را امری ضروری برای عقب نماندن از قافله اعلام کرد.

مهدی‌زاده رشد والکس را مبتنی بر سه چیز دانست: ایردراپ، برنامه‌های ارتباطی و البته، متاورس و رمزارزهای مرتبط به آن. مسئله اینجا این است که اصلا متاورس چیست. متاورس موضوع داغ این روزها در همه جهان است که به دلیل علاقه زاکربرگ به آن، توجه و گسترش بسیاری در آن رخ داده است. به نظر مارک زاکربرگ این جهان تفاوتی با جهان واقعی ندارد و حس‌ها و اتفاقات در آن شبیه به همین جهانند. متیو بال می‌گوید: «یک جهان شبیه‌سازی شده ۳d که شما شخصیت منحصربه‌فرد خود را و قالب و درگاه پرداختی مشخص خود را دارید. این قالب پرداختی دارای یک ارزش واقعی پولی است و شما می‌توانید در این جهان، فارغ از جغرافیا و تاریخ، بودن را تجربه کنید.»

شرکت‌های بسیاری هستند که در حال حاضر بر روی متاورس کار می‌کنند که متا و مایکروسافت برجسته‌ترین آن‌ها هستند؛ اما بخشی هست که والکس هم از آن استفاده کرده است. مهدی‌زاده گفت: «ما در این مقوله سه جهان داریم. یکی جهان آنلاین است که ما آن را می‌شناسیم و به‌خوبی با آن خو گرفته‌ایم. جهان دیگر، جهان مولتی‌ورس است. مولتی‌ورس به معنای وجود جهان‌های موازی و همزمان است که از لحاظ تاریخی می‌تواند در یک زمان نباشد اما به صورت فیزیکی وجود در هردوی آن ممکن است. نهایتا متاورس را داریم که ترکیبی از جهان آنلاین و جهان مولتی‌ورس است.»

شما در متاورس می‌توانید در یک فضای آنلاین باشید و با داشتن یک آواتار که نماینده شما در این جهان است، به هر زمان و مکانی که می‌خواهید بروید. دریچه شما به این جهان یک عینک است. شرکت متا نیز با کمک ری‌بن در حال توسعه و تولید همین عینک‌هاست و قصد دارد تجربه‌های نزدیک به واقعیت برای کاربران خلق کند. نزدیک‌ترین تجربه افراد به متاورس، سوشال مدیاها و آنلاین گیم‌هاست. بازی‌های آنلاین هم مثل متاورس دارای جهان‌هایی دیگر هستند که با دوستان خود در هر جایی از جهان، می‌توانید در آن قرار بگیرید. البته این تنها نزدیکی یک‌دهمی به متاورس دارد.

از دیگر مسائل این جهان (متاورس)، مسئله پرداخت و پول است. متاورس از این لحاظ مهم است که در آن پول واقعی و اتفاقات واقعی در جریان است. بحث جهان‌های موازی هم در متاورس صادق است؛ شما در جهان واقعی زندگی می‌کنید و آواتار شما که فیزیک شما در جهان متاورس است، به نمایندگی از شما در آنجا زندگی می‌کند. او خود شماست و می‌توانید آن را در هر لحظه خلق کنید. آواتارهای شما و دوستان‌تان می‌توانند در متاورس با هم تعامل سازنده و معنادار داشته باشند. می‌توانند حیوان خانگی، لباس و خانه بخرند و این پرداخت‌ها، با پولی تقلبی نیست بلکه پرداختی از جنس واقعی و با ارزش واقعی است.

مهدی‌زاده بیان کرد: «با اینکه بزرگان تاثیرات وجود چنین جهانی را منفی تلقی می‌کنند، اما چنین جهانی اجتناب‌ناپذیر است و نمی‌تواند از جهان ما کنار گذاشته شود.» NFT هم اینجا به ماجرا اضافه می‌شود، کپی‌رایت‌هایی که به صورت محفوط و با ارزش برای شما در این جهان حفظ ارزش می‌کنند.

استفاده‌های مطلوب متاورس

همانطور که گفته شد شرکت‌های مختلف، به شکل گسترده روی این مقوله سرمایه‌گذاری کرده‌اند و آن متاورس یا فراجهان نهایی، زمانی اتفاق می‌افتد که وجهه‌های مختلف جهان مجازی به هم بپیوندند و کدهای این جهان‌ها، همدیگر را ساپورت کنند. متاورس استفاده‌های کاربردی‌تری هم دارد؛ مثلا استفاده‌های بهداشتی و پزشکی از متاورس جهت عمل‌های جراحی، معاینه‌های از راه دور و داشتن دستیارهای پزشکی در بستر واقعیت مجازی از آن دسته عوامل است. در گردشگری نیز چنین رویکردی هست و استفاده‌های دیگری از متاورس برای انواع سفرهای غیرسنتی و غیرمتمرکز انجام می‌شود و احتمالا در آینده پیشرفت هم کند. قسمت ترسناک ماجرای متاورس، اعمال این امکانات برای استفاده نظامی است که اتفاقا افراد بسیاری هم درباره آن ابراز نگرانی کرده‌اند.

آواتار شما در متاورس می‌تواند به یک استور برود و یک لباس را پروو کرده و بخرد. بعدتر شما می‌توانید همان محصول را در جهان واقعی درب منزل دریافت کنید. مهدی‌زاده از این بخش به عنوان یکی از پراستفاده‌ترین بخش‌های جهان متاورس نام برد. دورکاری و کار ریموت نیز دیگر استفاده این جهان است. یعنی شما می‌توانید در جهان متاورس با همکارهای خود به سر کار بروید در حالی که در اتاق خود نشسته‌اید و مسیر شما تا کارتان، یک عینک وی‌آر است.

راه‌های درآمدی پروژه‌های متاورسی

پنج شش راه درآمدی برای پروژه‌های متاورسی وجود دارد. پروژه‌های با استفاده از متاورس می‌توانند جذابیت‌هایی ایجاد کنند که کاربر برایشان بیافریند. در نتیجه حضور کاربران گسترده، تبلیغات نیز سروکله‌شان پیدا می‌شود. راه دیگر، فروش اقلام و مواردی است که در متاورس خریدار دارند. راه دیگر، استورهای متعدد برندهای معروف در متاورس است. از دیگر راه‌ها، می‌توان به زدن آفیس در متاورس اشاره کرد؛ مثلا شرکت شما در متاورس یک آفیس می‌سازد تا بتوانید آنجا کار کنید. نهایتا هم بحث سرمایه‌گذاری، خرید زمین و ذخیره پول را داریم. کنار همه این موارد، فروش سهام در قالب توکن است که اکنون خیلی پراستفاده و پرطرفدار است.

هر پروژه متاورس، توکن خود را دارند که همانند سهام عمل می‌کند. گران یا ارزان شدن هم در این توکن‌ها رخ می‌دهد. والکس نیز از همین قابلیت و مسئله استفاده کرده است. ما برای اینکه رقابتی واقعی را با پلتفرم‌های بین‌المللی داشته باشیم، توکن‌های متاورس را در والکس آورده‌ایم. ما تصمیم گرفتیم در والکس یک‌سری ارزهای دیجیتال متاورسی لانچ کنیم و برای فروش بگذاریم.

هدف ما لانچ کردن رمزارز متاورسی بود و حالا می‌خواهیم در این باره آگاهی ایجاد کنیم و ارتباطات خود را در کنار این‌ها بسازیم. کوین‌های موجود در والکس «آلیس، اکسی اینفینیتی، مانا، انجین کوین و سندباکس» هستند که جزو محبوب‌ترین کوین‌های متاورسی هستند. به گفته مهدی‌زاده قیمت تمامی این کوین‌ها به شکل عجیبی هایپ شده است چرا که همگی با آن‌ها زمین، اقلام و موارد بسیاری دیگری را خریداری کرده‌اند.

مهدی‌زاده اذعان کرد که «متاورس آینده اینترنت و قسمت حذف‌نشدنی زندگی بشر خواهد شد و سرمایه‌گذاری‌ها هم چیزی جز این نمی‌گویند.» به نظر وی دریافت چنین توجه و سرمایه گسترده‌ای، حذف متاورس را از جهان آینده غیر قابل تصور می‌کند.

کشف دنیاها و آدم‌های جدید خوشحالم می‌کنه و یاد گرفتن زنده نگهم می‌داره. دی‌ام بُرد سرزمین جدیدِ پر از اکسیژنیه که الان توش سکونت دارم.

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید