پرفورمنس مارکتینگ پلتفرم تبلیغات آنلاین دارت ادز
اخبار

نامه انجمن صنفی کسب‌وکارهای اینترنتی به رئیس‌جمهور منتخب: اکوسیستم استارتاپی کشور مُرد از بس که جان نداشت!

مهدیه اسماعیلی مهدیه اسماعیلی
18 تیر 1403
زمان مطالعه: 3 دقیقه
نامه انجمن صنفی کسب‌وکارهای اینترنتی به رئیس‌جمهور منتخب: اکوسیستم استارتاپی کشور مُرد از بس که جان نداشت!
زمان مطالعه: 2 دقیقه

انجمن صنفی کسب‌وکارهای اینترنتی کشور در نامه سرگشاده‌ای به مسعود پزشکیان، رئیس جمهور منتخب با اشاره به وضع نامطلوب اکوسیستم استارتاپی و کسب‌وکارهای اینترنتی، درخواست‌های خود را مطرح کردند.

در متن نامه انجمن صنفی کسب‌وکارهای اینترنتی ضمن تبریک به مناسبت انتخاب پزشکیان به عنوان رئیس‌جمهور ایران، آمده است «بر خود لازم دیدیم تا به عنوان نماینده بخشی از اقتصاد دیجیتال کشور، مهم‌ترین دغدغه‌ها و نیازهای امروز اکوسیستم استارتاپی کشور را با شما در میان بگذاریم. جناب آقای پزشکیان، اکوسیستم استارتاپی و کسب‌وکارهای اینترنتی کشور مُرد از بس که جان نداشت!»

همچنین در این نامه به این موضوع که اعضای انجمن به اختیارات محدود ریاست جمهور در برابر مشکلات آگاهی دارند نیز اشاره شده و آمده است «اما انتظار داریم برای رفع آن‌ها به قدر وسع، بکوشید.»

«مشکلات اینترنت بزرگترین مشکل است»

در نامه انجمن کسب‌وکارهای اینترنتی مشکلات اینترنت، بزرگ‌ترین مشکل کسب‌وکارهای اینترنتی برشمرده و گفته شده «اینترنت کشور در حال حاضر کُند، فاقد کیفیت لازم، دارای محدودیت‌های بسیار و شامل فیلترینگ گسترده است. اینترنت باکیفیت، سریع و آزاد حق هر ایرانی و حق هر کسب‌و‌کار ایرانی است. تقاضامندیم برای تحقق این حق مسلّم بکوشید.»

در متن این نامه همچنین اشاره شده «مشکل بزرگ دیگر، فقدان قانون‌گذاری موثر، به‌روز، شفاف و فراهم‌کننده فرصت‌های برابر برای رقابت عادلانه میان کسب و کارها است. تفکر امنیتی حاکم بر کشور باعث شده است روند فعلی قانون‌گذاری در زمینه‌های فناورانه و جدید، به شدت محافظه‌کارانه، همراه با بی‌اعتمادی نسبت به بخش خصوصی و در خدمت تولید رانت و انحصار باشد. امری که در نهایت هم برای اقتصاد دیجیتال کشور عمیقاً مخرب است و هم منجر به ارائه خدمات نامناسب، بی‌کیفیت و گران برای کاربران ایرانی می‌شود. خواهشمندیم تا جایی که می‌توانید نگذارید آنچه بر صنعت خودروی کشور رفته است، بر اقتصاد دیجیتال کشور نیز حاکم شود.»

«قوانین قدیمی منجر به تعیین مالیات‌های ناعادلانه است»

از نظر اعضای انجمن کسب‌وکارهای اینترنتی نظام مالیاتی کشور هنوز نتوانسته است خود را با واقعیت‌های جدید مربوط به کسب‌وکارهای اینترنتی تطبیق دهد. آنطور که در متن نامه آنها عنوان شده «دیدگاه سنتی و قوانین قدیمی حاکم بر ساختار مالیاتی کشور، منجر به تعیین مالیات‌های سنگین، ناعادلانه و سلیقه‌ای برای کسب‌وکارهای جدید و نوآورانه شده است. امری که نه تنها باعث تهدید ورشکست‌شدن تعدادی از کسب‌و‌کارهای اینترنتی شده، بلکه منجر به ناامیدی صاحبان ‌کسب‌و‌کارهای اینترنتی و رسیدن موج جدید مهاجرت از نیروی متخصص به کارآفرینان و کوفاندرهای استارتاپی شده است. نظام مالیاتی شفاف و عادلانه که مدل‌های درآمدی نو را بشناسد و بتواند مطابق با تغییرات فناورانه حرکت کند، برای اکوسیستم استارتاپی کشور یک ضرورت فوری است. ضرورتی که اگر به سرعت فکری برای آن نشود، منجر به نابودی بسیاری از کسب‌و‌کارهای اینترنتی در آینده‌ای نزدیک خواهد شد. خواهشمندیم اگر می‌توانید، برای نجات اکوسیستم استارتاپی از بحران مالیاتی فعلی، کاری کنید.»

در انتهای نامه نیز گفته شده «این سه مشکل، تنها بخش کوچکی از فهرست بلندبالای موانع و مشکلات کسب‌و‌کارهای اینترنتی و استارتاپ‌های کشور است. بحران مهاجرت بی‌رویه منابع انسانی متخصص، نظام بیمه‌ای ناکارآمد و غیرشفاف، تحریم‌های ظالمانه، ورود نهادهای غیرمتخصص به حوزه کسب‌و‌کارهای اینترنتی و تورم افسارگسیخته، بخشی دیگر از این فهرست هستند. با این وجود، ما هم‌اکنون، فقط از شما خواهان بررسی، چاره‌جویی و  تلاش در رابطه با سه موضوع، سرعت و کیفیت اینترنت، قانون‌گذاری مناسب و بهبود وضعیت مالیاتی کسب و کارهای اینترنتی هستیم. امید که تلاش‌های شما، بخش‌های دیگر حاکمیت را نیز در رابطه با وضعیت بحرانی حاکم بر اکوسیستم استارتاپی کشور که نفس‌هایش به شماره افتاده است، متوجه و آگاه نماید.»

بادکوبه
به اشتراک بگذارید:
مهدیه اسماعیلی
مهدیه اسماعیلی
نظرات

اشاره